www.digimanie.cz
>
>
>

Zhýčkané oko nadšeného fotografa

Zhýčkané oko nadšeného fotografa
, , fejeton
Jako jen nadšení fotografové se vesele můžeme oprostit od moudra co zákazník chce, to dostane. Z čiré radosti si tu a tam pověsíme na zeď vlastní, střídmě saturovanou krajinku a žádná návštěva si nám do toho nedovolí kecat.

reklama
Poznámka: Samotného mě teď zarazila deformace počítačovým věkem, při myšlence na vtip s hardwarovým diskusním fórem v obýváku pod fotkami, než mi došlo, že návštěvní knihy jsou běžná, existující věc. Zpátky k tématu.

Téma saturovaného umění pro běžného diváka jsem už nakousl. V komentářích jsme si s několika kolegy posteskli nad současným všeobecným vkusem a tím bylo ve věci, jako v každém on-line držkování, učiněno za dost.

Jako nadšený fotograf mám pár oblíbených autorů, ke kterým občas virtuálně nahlédnu a vím, že budu znovu žasnout nad dokonalostí jejich díla. Široké záběry ostré z rohu do rohu, reportážní momentky dokonalého postřehu nebo detaily divokých zvířat z nechutně drahého bílého skla. Ovšem jako nadšený cestovatel také zotvírám všechny nově vycházející cestopisy v knihkupectví. A i tady často žasnu, aniž bych přečetl jediný řádek, a není to v dobrém.

Dneska vydává cestopis s fotkami každý, kdo dojel na kole z Brna do Plzně. A zdaleka nebývá plný jen za oko tahajícího fenoménu beznohého cvaku a nakloněné hladiny mořské (případně rybniční). Cestovatelé klidně cvaknou horu s vypáleným nebem přes půl stránky, pár set pixelový zubatý výřez natáhnou přes stránku celou nebo přiloží rádoby kalendářový západ slunce s šumem, který ze scény dělá barevnou abstrakci k zamyšlení.

Pak jsou tu řady profíků, kteří vezmou své nejlepší fotky za dvacet let a nacpou je barvoslepému vydavateli na kalendář, pod záštitou svého bezmezného věhlasu. Jen je smůla, že dnešní tiskárny dokonale prokreslí brutální aberaci historických skel a čtyři megapixely trávy se na á trojce už neslijí do mechové zeleně jako kdysi, ale zuřivě cení tři miliony ostrých zoubků na vyděšené oko nadšeného amatéra.

Raději nevidět!
Někdo už by měl vyndat hlavu z mísy.
(Praha, 2011)


Po baťůžkáři nechci, aby tahal zrcadlovku a tři kila ve skle. Borci udělají smysluplné fotky i mobilem. Profík by se ale trochu namáhat mohl. Mohl by začít tím, že zapomene na svůj dávno expirující věhlas z dob temných komor a naučí se s dnešní technikou. A nejvíc bych si přál, aby alespoň vydavatelé měli soudnost a zoufale necpali na trh všechno. Říkám si, že i běžný spotřebitel má alespoň nějaké nároky na kvalitu a taková díla rychle zmizí ve výprodejích levných knih. Ale k tomuto článku mě bohužel inspirovaly obdržené reklamní velkoformátové kalendáře hor a vodopádů (opět) na další rok...

A přitom se všude válí tolik dokonalých fotek. Cožpak kvalita nestojí za těch pár dolarů licence? Nebo je jen oko nadšeného fotografa zhýčkáno a namlsáno exotickými krajinkami z brilantního manuálního širokáče od Zeisse? V každém případě je to vlastně jen dobrá zpráva z trhu pro nás všechny, kteří jsme na Zeisse ještě neušetřili. A kalendář si uděláme vlastní.
Nejnovější články
Světelný CSC objektiv Zonlai 22mm f/1.8 Světelný CSC objektiv Zonlai 22mm f/1.8
Sainsonic rozšířil nabídku svých objektivů o světelný manuální Zonlai 22mm f/1.8, který je nyní dostupný pro čtyři různé CSC bajonety včetně Fujifilmu X. Určen je nanejvýš pro APS-C velikost senzoru.
20.3.2018, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Canon EOS 6D Mark II: vylepšený full frame základ Canon EOS 6D Mark II: vylepšený full frame základ
Canon nedávno uvedl novou základní full frame zrcadlovku EOS 6D Mark II. Přináší snímač s 26MPx rozlišením a technologií Dual Pixel AF. Nabídne GPS modul i odolnou konstrukci. Jak si povede v našem testu?
19.3.2018, recenze, Milan Šurkala47 komentářů
Canon EF 24-105mm 1:3.5-5.6 IS STM Canon EF 24-105mm 1:3.5-5.6 IS STM
Canon má v nabídce základní full frame zoomovací objektiv EF 24-105mm 1:3.5-5.6 IS STM, který poskytuje rozumný zoom, optickou stabilizaci i krokový motorek pro tiché ostření vhodně zejména pro video. Podívejme se mu podrobně na zoubek.
19.3.2018, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Pentax aktualizoval roadmapu objektivů pro příští roky Pentax aktualizoval roadmapu objektivů pro příští roky
Společnost Ricoh přišla s aktualizovanou verzí své roadmapy připravovaných objektivů Pentax pro K-Mount. Ta odhaluje 8 nových objektivů, které se objeví v následujících dvou letech pro APS-C i full frame zrcadlovky.
18.3.2018, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Steve McCurry spouští masterclass na Masters of Photography Steve McCurry spouští masterclass na Masters of Photography
Dnes hodně populární online kurzy největších profíků, tzv. masterclass, spouští další ze známých fotografů, Steve McCurry. Ten je znám především svou slavnou fotografií afgánské dívky. Jeho kurz bude na Masters of Photography.
17.3.2018, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře