www.digimanie.cz
>
>

Zhýčkané oko nadšeného fotografa

Zhýčkané oko nadšeného fotografa
, , fejeton
Jako jen nadšení fotografové se vesele můžeme oprostit od moudra co zákazník chce, to dostane. Z čiré radosti si tu a tam pověsíme na zeď vlastní, střídmě saturovanou krajinku a žádná návštěva si nám do toho nedovolí kecat.
reklama
Poznámka: Samotného mě teď zarazila deformace počítačovým věkem, při myšlence na vtip s hardwarovým diskusním fórem v obýváku pod fotkami, než mi došlo, že návštěvní knihy jsou běžná, existující věc. Zpátky k tématu.

Téma saturovaného umění pro běžného diváka jsem už nakousl. V komentářích jsme si s několika kolegy posteskli nad současným všeobecným vkusem a tím bylo ve věci, jako v každém on-line držkování, učiněno za dost.

Jako nadšený fotograf mám pár oblíbených autorů, ke kterým občas virtuálně nahlédnu a vím, že budu znovu žasnout nad dokonalostí jejich díla. Široké záběry ostré z rohu do rohu, reportážní momentky dokonalého postřehu nebo detaily divokých zvířat z nechutně drahého bílého skla. Ovšem jako nadšený cestovatel také zotvírám všechny nově vycházející cestopisy v knihkupectví. A i tady často žasnu, aniž bych přečetl jediný řádek, a není to v dobrém.

Dneska vydává cestopis s fotkami každý, kdo dojel na kole z Brna do Plzně. A zdaleka nebývá plný jen za oko tahajícího fenoménu beznohého cvaku a nakloněné hladiny mořské (případně rybniční). Cestovatelé klidně cvaknou horu s vypáleným nebem přes půl stránky, pár set pixelový zubatý výřez natáhnou přes stránku celou nebo přiloží rádoby kalendářový západ slunce s šumem, který ze scény dělá barevnou abstrakci k zamyšlení.

Pak jsou tu řady profíků, kteří vezmou své nejlepší fotky za dvacet let a nacpou je barvoslepému vydavateli na kalendář, pod záštitou svého bezmezného věhlasu. Jen je smůla, že dnešní tiskárny dokonale prokreslí brutální aberaci historických skel a čtyři megapixely trávy se na á trojce už neslijí do mechové zeleně jako kdysi, ale zuřivě cení tři miliony ostrých zoubků na vyděšené oko nadšeného amatéra.

Raději nevidět!
Někdo už by měl vyndat hlavu z mísy.
(Praha, 2011)


Po baťůžkáři nechci, aby tahal zrcadlovku a tři kila ve skle. Borci udělají smysluplné fotky i mobilem. Profík by se ale trochu namáhat mohl. Mohl by začít tím, že zapomene na svůj dávno expirující věhlas z dob temných komor a naučí se s dnešní technikou. A nejvíc bych si přál, aby alespoň vydavatelé měli soudnost a zoufale necpali na trh všechno. Říkám si, že i běžný spotřebitel má alespoň nějaké nároky na kvalitu a taková díla rychle zmizí ve výprodejích levných knih. Ale k tomuto článku mě bohužel inspirovaly obdržené reklamní velkoformátové kalendáře hor a vodopádů (opět) na další rok...

A přitom se všude válí tolik dokonalých fotek. Cožpak kvalita nestojí za těch pár dolarů licence? Nebo je jen oko nadšeného fotografa zhýčkáno a namlsáno exotickými krajinkami z brilantního manuálního širokáče od Zeisse? V každém případě je to vlastně jen dobrá zpráva z trhu pro nás všechny, kteří jsme na Zeisse ještě neušetřili. A kalendář si uděláme vlastní.
Nejnovější články
Za fotkou mořského koníka s vatovou tyčinkou se skrývá smutný příběh Za fotkou mořského koníka s vatovou tyčinkou se skrývá smutný příběh
Pokud fotografie skrývá i nějaké poselství, je to vždycky plus. Justinu Hofmanovi se povedlo zachytit snímek, který ukazuje stinnou stránku moří a oceánů. Na virální fotografii se mořský koník plavající v odpadcích drží vatové tyčinky do uší. 
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Samsung chystá senzor pro mobily s 1000 fps Samsung chystá senzor pro mobily s 1000 fps
Společnost Samsung nechce za Sony zaostávat a připravuje snímač pro mobilní telefony, který bude schopen záznamu slow motion videa s rychlostí 1000 fps. Jeho výroba se má rozběhnout už velmi brzy. 
Včera,  aktualita, Milan Šurkala,  1 komentář
SDXC Goodram IRDM Pro slibují až 280 MB/s a pSLC čipy SDXC Goodram IRDM Pro slibují až 280 MB/s a pSLC čipy
Společnost Goodram představila nové paměťové karty řad IRDM a IRDM Pro. Ty dosahují vysokých přenosových rychlostí až 280 MB/s a splňují i standard V60 nebo V90 Video Class Speed pro bezproblémové nahrávání 4K videa, případně i 8K.
Včera,  aktualita, Milan Šurkala,  1 komentář
Doporučené fotoaparáty: září 2017 Doporučené fotoaparáty: září 2017
Pokračujeme v cyklu článků pro snadnější výběr fotoaparátů, a to ať se jedná o kompakt, zrcadlovku nebo CSC. Vybíráte tedy nový přístroj? Pojďte se s námi podívat, které modely jsou v jednotlivých kategoriích ty nejlepší.
21.9.2017,  návod, Milan Šurkala,  56 komentářů
WD uvádí G-Drive R-Series, externí SSD pro fotografy WD uvádí G-Drive R-Series, externí SSD pro fotografy
Výrobce pevných disků Western Digital už mimo jiné produkuje i SSD disky. Nově pod značkou G-Technology představil řadu G-Drive R-Series, která je určena zejména pro fotografy a kameramany. Slibuje nadprůměrnou výdrž a kapacitu až do 2 TB. 
19.9.2017,  aktualita, Milan Šurkala