Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zoner Photo Studio X zlepšuje práci s RAWy i videem

4.4.2019, Milan Šurkala, aktualita
Pravidelná aktualizace grafického programu Zoner Photo Studio X je tady. Ta jarní si připravila např. rychlejší náhledy RAW snímků, rozsáhlejší možnosti úpravy videa i retuše s využitím umělé inteligence.
Každého čtvrt roku si pro nás brněnský Zoner připravuje větší aktualizaci svého grafického programu Zoner Photo Studio X. Tentokrát přišla na řadu aktualizace pro jaro 2019. Ta přináší příjemná vylepšení, která opět rozšíří možnosti práce s aplikace a urychlí ji. Jako první novinku tu totiž máme tzv. Chytré RAWy. Nyní si tak můžete zvolit, kdy se budou načítat RAWy a umožnit tak jejich rychlejší zobrazení. Doposud to totiž aplikaci trvalo poměrně dlouho. Nyní je lze načíst už při importu do katalogu, takže jejich otevření bude dílem okamžiku. Je zde však i možnost je načítat až v době, kdy s nimi opravdu chcete pracovat, a pak bude práce s nimi podobně tak rychlá (resp. pomalá) jako dnes. Toto lze navíc nastavit zvlášť pro každou složku, případně interní i externí paměťová zařízení.
 
ZPS X jarní aktualizace 2019
 
Dále se změnil způsob sdružování RAW a JPEG. Úpravy lze provádět zvlášť, nicméně je tu i možnost upravovat např. JPEG, a když zjistíte, že to nestačí, a bude potřeba upravovat raději RAW, všechny doposud použité úpravy lze jednoduše přenést na RAW. Pro úpravu tváří a portrétů jsou tu nově retuše s využitím umělé inteligence. Není tak třeba si hrát se štětci a dalšími nástroji, vše byste měli vyřešit pomocí posuvníků nastavujících sílu efektu. Upravovat lze např. velikost hlavy, vzdálenost očí, tvar nosu i úst včetně míry úsměvu.
 
Vylepšení se dočkal i videoeditor. Ten nyní umožňuje zpomalit nebo zrychlit videoklip, což rozhodně vítáme. Stejně tak je velmi vítanou novinkou hromadná úprava více klipů najednou. Přetažením klipu na časovou osu je nyní možné automaticky vytvořit novou stopu, videa lze otáčet o 180° a pokud jde o titulky, ty nyní umožňují vkládání formátovacího řetězce. Mezi další vylepšení patří jednoduché přecházení z modulu Vyvolat, kdy se úpravy mohou samy uložit (destruktivně i nedestruktivně) a už to není potřeba potvrzovat. Zoner také zapracoval na usnadnění vkládání složek do katalogu a sločil funkce Přechod a Přechodový filtr.
 
Zdroj: zoner.cz


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.