Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nokia C7: pro fotící manažery

9.2.2011, Milan Šurkala, recenze
Od Nokie jsme vyzkoušeli i další fotomobil s jednoduchým názvem C7. V jeho útrobách najdete snímač s rozlišením 8 megapixelů, objektiv má pak dobrou světelnost F2,8 a ohnisko 28 milimetrů. K dispozici je i záznam GPS souřadnic.
Nokia C7 je manažerský fotomobil, není tedy tak výrazně situován pro pořizování fotografií jako nedávno testovaná Nokia N8. I přesto zde najdeme 8MPx snímač (podle crop faktoru by měl mít pravděpodobně 1/2,7" úhlopříčku) a objektiv se širokoúhlým 28mm ohniskem a solidní světelností F2,8. Nechybí podpora GPS, duální LED blesk i natáčení HD videosekvencí v rozlišení 1280×720 pixelů. Překvapením je však absence autofokusu, Nokia C7 je totiž vybavena tzv. full focusem (neplést s fix focusem!). Jak se to projeví při focení?
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Kdo zná novější Nokie, bude i u modelu C7 jako doma. Je až velmi podobná již zmíněnému modelu N8, oproti němu je trochu delší, ale o něco menší na šířku a výšku, což zlepšilo držení přístroje. Mobil působí dostatečně tuze a zpracování lze rozhodně označit za kvalitní. Velký 3,5" AMOLED displej je dotykový a má rozlišení 640×360 pixelů. Ovládání mi přišlo trochu přesnější než u N8, ale i tak mám menší výhrady k výchozí kalibraci dotykového ovládání.



Na levé straně nenajdeme v podstatě vůbec nic kromě konektoru pro připojení nabíječky.



Pravá strana už je o něco zajímavější. Zleva (resp. zespodu) zde máme tlačítko pro spuštění fotoaparátu, které zároveň funguje jako spoušť. Poněvadž Nokia C7 nemá autofokus, mezipoloha pro namáčknutí se nekoná. Jednoduše zmáčknete a okamžitě fotíte. Následuje posuvné tlačítko pro odemčení mobilu, které mi přišlo poněkud zbytečně tuhé. Výčet tlačítek pokračuje tlačítkem pro ztišování a oddalování, naopak úplně poslední tlačítko hlasitost zvyšuje, případně funguje jako digitální zoom. Uprostřed je tlačítko věnující se zvuku (ovládání zvukovými povely).



Druhá strana je jednoduchá s příjemně šedivým krytem. Pod ním je pojistka, která se přitáhne směrem dolů a kryt se sám vyklopí. Takové řešení se mi líbí mnohem více než často velmi složité a fyzicky náročné vysouvání krytů jiných mobilů. Pod pojistkou je druhý mikrofon.



Kdo by čekal objektiv Carl Zeiss, jak je u špičkových fotomobilů značky Nokia typické, ten bude zklamán. Najde zde objektiv od Nokie s tzv. full focusem, který se skládá ze čtyř plastových čoček. C7 si na náhradu digitálního kompaktu nehraje, spíše chce nabídnout ke svým klasickým funkcím mobilního telefonu rozumně kvalitní focení. Objektiv potěší příjemným širokoúhlým 28mm ohniskem a světelností F2,8. K dispozici je poměrně silný duální LED blesk, který prokázal solidní účinnost už u Nokie N86 8MP.

Objektiv nemá autofokus, nýbrž takzvaný full focus. Vše od 50 cm dál je vždy ostré díky větší hloubce ostrosti. Ta je dosažena podle vyjádření Nokie velmi zajímavou a nesmírně složitou technologií. Ač ani jedna čočka v objektivu není pohyblivá, technologií podle Nokie překonává standardní fix focus i autofokus, sférické i asférické čočky (např. Nokia N8 má všechny čočky asférické). Vtip je v tom, že čočky jsou z různých polymerů a několikrát různě zakřiveny. Obraz je tak různorodě na různých místech rozostřen a výsledkem je, že se pak digitálně skládá dohromady a opět různým zaostřením na různých místech se pak složí ostrý obraz. Nevýhodou je, že lze ostřit až od 50 cm (některé údaje hovoří o jednom metru), výhodou, že není třeba ostřit a lze fotit okamžitě.



Dnešní Nokie jsou dodávány v malých placatých krabičkách a ani C7 není výjimkou.



Uvnitř najdete mobilní telefon s baterií, nabíječku, USB kabel, headset (v našem balení chyběl), základní manuál pro navigaci a telefon.



GPS má bohužel velmi dlouhý náběh (ideální spustit navigaci, nechat si vyhledat polohu a až pak se přepnout do fotoaparátu), což může poprvé znamenat 5 i 15 minut. Pokud se však GPS chytne, polohu upravuje bleskurychle a hlavně naprosto přesně. Při testování jsem nezaznamenal žádné významnější rozdíly (do cca 10 metrů, což je v tom nejhorším případě druhá strana úzké ulice).

Nokia C7 podle papírových specifikací může být dobrým fotomobilem (8MPx, dual LED blesk, HD video, světelnost F2,8), trochu zarážející je ale absence autofokusu. Na makro lze tedy zapomenout. Podívejme se však, jak tyto pozitivní i negativní předpoklady nakonec uplatní v praxi a co vlastně přináší full focus.

Technické specifikace: Nokia C7
Snímací prvek
Efektivní počet pixelů 8 MPx
Velikost snímače patrně 1/2,7" CMOS (přibližně 5,37×4,04 mm)
Rozlišení fotografií 3264×2448, 3264×1832, 2048×1536, 1280×960, 640×480 (640×480 i z druhého fotoaparátu)
Rozlišení videa 1280×720, 640×480, zvuk
Poměr stran 4:3, 16:9
Formát záznamu JPEG (Exif 2.2), MP4, 3GP
Optika fotoaparátu
Značka -
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 4,3 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 28mm
Světelnost objektivu F2,8
Rozsah clony F2,8
Mechanická stabilizace ne
Elektronická stabilizace ano (u videosekvencí)
Digitální zoom ano (2×, u videosekvencí 3×)
Zaostřování
Zaostřování full focus
Ostřící vzdálenost 50 cm - nekonečno
Pomocné zaostřovací světlo ne
Elektronická část
Měření expozice -
Citlivost ISO AUTO ISO, Nízké (100), Střední (400), Vysoké (800)
Rychlost závěrky -
Expoziční režimy auto
Vyvážení bílé barvy automaticky, slunečno, oblačno, žárovka, zářivka
Scénické režimy automaticky, definováno uživatelem, portrét, krajina, sport, noc, noční portrét
Samospoušť 2 s, 10 s, 20 s
Sériové snímání -
Vestavěný blesk - režimy zapnuto, vypnuto, automaticky, redukce červených očí
Vestavěný blesk - dosah duální LED blesk, dosah neznámý
Ostatní
LCD displej 3,5" AMOLED, 640×360 pixelů
Paměťové karty microSD (do 32 GB)
Interní paměť 8 GB integrovaná flash
Napájení Li-Ion akumulátor BL-5K 3,7 V 1200 mAh
Hmotnost 130 gramů
Rozměry 117,3 x 56,8 x 10,5 mm
Barevné varianty černá, stříbrná, hnědá
Standardní příslušenství akumulátor, nabíječka, headset, USB kabel, příručka
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.