Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic vyvinul s Fujifilmem nový organický CMOS snímač

4.2.2016, Milan Šurkala, aktualita
V roce 2013 Panasonic a Fujifilm oznámily vývoj organického CMOS senzoru. Nyní je hotovo, čip nabídne globální závěrku, vysoký dynamický rozsah díky vyššímu saturačnímu limitu a vysoce nadprůměrnou rychlost snímání.
Před 2,5 lety oznámily společnosti Panasonic a Fujifilm vývoj nového organického senzoru. Fujifilm se staral o vývoj horní organické vrstvy, Panasonic pak o většinu elektroniky. Využívá se tu organický film OPF, který dovolí nasbírat až 10× více světla než dojde k saturování buňky. To by mělo velkou měrou rozšířit dynamický rozsah senzoru. Snímač pracuje ve dvou značně nezávislých fázích, první se věnuje konverzi fotonů na náboje v OPF, druhá pak převádí v dalších částech čipu náboj na data, se kterými se pracuje dál (neděje se tedy vše ve fotodiodě a přilehlých obvodech jako u klasických čipů). V neposlední řadě potěší globální závěrka, tedy se snímá celá plocha najednou a při snímání rychlých dějů nedochází ke kácení svislic jako u klasické elektronické závěrky (rolling shutter).


Organický senzor Panasonicu


Další výhodou je, že snímač dokáže sbírat světlo z podstatně větších úhlů. Zatímco u běžných čipů je maximem zhruba 30-40°, u nového čipu od Panasonicu je maximem 60°. To dovoluje větší svobodu v návrhu objektivů, které mohou být blíže senzoru. Zatímco fotodioda v běžných čipech má hloubku 2-3 mikrometry, organický film je jen 0,5 mikrometru široký. I to se podepisuje na zvýšené citlivosti senzoru, která je ovlivnitelná napětím aplikovaným na OPF. Právě změna napětí na organickém filmu funguje jako ona globální závěrka. Je zde i technologie detekující pohyb a následně tomu upravuje citlivost senzoru.

Zdroj: panasonic.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.