Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon oznámil vývoj MS-500, kamery s 3,2MPx SPAD snímačem bez šumu

5.4.2023, Milan Šurkala, aktualita
Canon oznámil vývoj MS-500, kamery s 3,2MPx SPAD snímačem bez šumu
Canon vyvíjí zajímavé snímače typu SPAD, které dokáží velmi dobře vidět i ve tmě a netrpí na šum. Nyní oznamuje vývoj kamery MS-500, která by měla mít poslední verzi takového čipu s rozlišením 3,2 megapixelu.
O připravovaném snímači typu SPAD (Single Photon Avalanche Diode) od Canonu nepíšeme poprvé. Zmiňován byl např. v roce 2021, kdy měl rozlišení 1 MPx, což je pro fotografické použití relativně málo, přestože je to o pár řádů vyšší číslo, než co je u těchto čipů běžné (využívají se v ToF kamerkách). Tyto snímače pracují na jiném principu a jsou schopny zaznamenat každý foton. Ten pak způsobí obrovské, až milionové zesílení, a tak takové čipy v podstatě nemají žádný šum a reagují mnohem lépe i na sebemenší světlo. Díky tomu mohou vytvářet koukatelné obrázky i za extrémně špatných světelných podmínek. 
 
Canon MS-500
 
Canon nyní oznámil vývoj speciální kamery MS-500, která bude obsahovat poslední verzi tohoto snímače typu SPAD. Rozlišení ale už poskočilo na mnohem lépe použitelných 3,2 MPx a zvládá tak např. Full HD záznam. Pokud jde o velikost čipu, jde o typ 1,0", tedy poměrně velký snímač (vzhledem k rozlišení určitě).
 
Canon MS-500 SPAD snímač
 
Díky svým vlastnostem se s ním ale nesetkáme v běžných fotoaparátech (alespoň zatím ne). Určen je pro různé monitorovací úlohy ve špatných světelných podmínkách, jako jsou státní hranice, letiště, vlakové stanice, elektrárny nebo jiné klíčové prvky infrastruktury. Máme zde i bajonet pro vyměnitelné objektivy, ten je založen na standardu BTA S-1005B používaném např. ve zpravodajských kamerách. Canon předpokládá, že kamera půjde do prodeje ještě letos.
 
Canon MS-500 snímky
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.