www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon znovu poodhalil revoluční 1MPx SPAD snímač

Canon znovu poodhalil revoluční 1MPx SPAD snímač
, , aktualita
Canon znovu poodhalil vlastnosti svého 1MPx snímače SPAD s lavinovitým zesílením signálu. Nabídne globální závěrku, velmi nízký šum i extrémně rychlé sekvenční snímání s časy snímání od několika nanosekund.
K oblíbeným
reklama
před rokem jsme se dozvěděli pár detailů o novém snímači typu SPAD (Single Photon Avalanche Diode) od společnosti Canon. Nyní o novince Canon pohovořil znovu. Snímače SPAD sice nejsou něčím netradičním, najdeme je např. v telefonech, kde slouží jako senzory vzdálenosti. Jde totiž o ToF (Time-of-Flight) technologii, která dokáže změřit, za jak dlouho se vrátí vysílačem emitovaný laserový paprsek, a tedy na základě uplynulé doby měřit vzdálenost. Jenže zatímco tyhle snímače mají rozlišení jednotkách nebo desítkách tisíc pixelů, verze od Canonu je revoluční v tom, že se dostala o dva řády výše na 1 megapixel. Ale to už víme.
 
Canon SPAD čip
 
SPAD snímače dokáží spočítat jednotlivé fotony, kde se po jejich dopadu uvolní elektron a způsobí se lavinovité šíření zvyšující signál natolik, že umožní změřit každý jednotlivý foton zvlášť. Díky tomu i lépe odolává šumu. Nyní jsme se dozvěděli také to, kde se u Canonu vzalo tak vysoké rozlišení. V případě konvenčních snímačů SPAD je kvůli strukturálním požadavkům potřeba nechat trochu místa mezi jednotlivými pixely, které ale není citlivé na světlo. Bohužel s rostoucím rozlišením se pak výrazně snižuje množství světlocitlivé plochy. Pokud např. na dané ploše 4 pixely využijí jen 33 % plochy pro citlivost na světlo, na stejně velké ploše už 9 menších pixelů využije jen 18 % a 16pixelová varianta dokonce pouhých 7 %. Naproti tomu Canon využil technologie využité z produkce CMOS čipů a dostává se na 100 %.
 
Canon SPAD
 
Snímač má globální závěrku, expoziční čas může mít pouhých 3,8 ns a sekvenční snímání může dosahovat 24000 fps při 1bitové barevné hloubce (tedy jen bílá nebo černá). Není tedy určen pro fotoaparáty, ale pro průmyslové nasazení, ke zkoumání přírodních úkazů, chemických reakcí a dalších dosud velmi těžko pozorovatelných jevů. Využití by to mohlo najít i v autonomních vozech pro záznam vzdálenosti auta od okolí.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ricoh uvedl odolný kompakt WG-7 s funkcí webkamery Ricoh uvedl odolný kompakt WG-7 s funkcí webkamery
Ricoh představil další generaci odolného kompaktu WG-7. Zůstává zde objektiv s 5× optickým zoomem a 20MPx snímač CMOS BSI. Novinkou je nicméně funkce webkamery díky podpoře USB Video Class 1.1.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Leica uvedla Leitz Phone 1: smartphone s 1" snímačem Leica uvedla Leitz Phone 1: smartphone s 1" snímačem
Leica zařadila do svého výrobního programu i smartphone. Nese jméno Leitz Phone 1 a nabídne velký 1" snímač s rozlišením 20 megapixelů. Dokonce nabídne i speciální krytku objektivu, který má světelnost F1,9.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Canon má údajně představit trojici APS-C modelů s bajonetem RF Canon má údajně představit trojici APS-C modelů s bajonetem RF
Znovu se objevují spekulace, že Canon chystá APS-C fotoaparáty s bajonetem RF. Dokonce by mělo jít o trojici modelů pokrývající různé trhy spíše nižšího cenového spektra. Má jít o EOS R7 až EOS R9.
16.6.2021, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Další zvěsti o Nikonu prozrazují možnou budoucnost Další zvěsti o Nikonu prozrazují možnou budoucnost
Mnohé zajímá budoucnost značky Nikon. Nyní se na Internetu objevily další zákulisní informace, které prozrazují, co se na nás chystá. Můžeme čekat nové objektivy i Z9, otazník visí nad low-endovou Z30.
15.6.2021, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Nikon údajně chystá retro model Zfc s APS-C čipem na 28. června Nikon údajně chystá retro model Zfc s APS-C čipem na 28. června
Na Internetu se čím dál více objevují zvěsti o tom, že Nikon velmi brzy představí nový model s APS-C čipem. Původně se mluvilo o Z30, nyní to naopak vypadá na Zfc s retro vzhledem. A mělo by se tak stát už za dva týdny.
14.6.2021, aktualita, Milan Šurkala