Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon oznamuje vývoj EOS R3: vrstvený CMOS BSI a ovládání AF zrakem

14.4.2021, Milan Šurkala, aktualita
Canon dnes oficiálně oznámil vývoj full frame CSC fotoaparátu EOS R3. Ten má mířit např. na sportovní fotografy. Tam najde využití velmi rychlý snímač CMOS BSI i systém autofokusu, který lze ovládat zrakem.
Společnost Canon horlivě pracuje na rozšiřování svého nového full frame CSC systému. Oznamuje tak vývoj high-endového přístroje EOS R3, který má mířit nad EOS R5, ale pod EOS-1D Mark III. Tomu napovídá i označení s trojkou a nikoli jedničkou. Je tak možné, že se v budoucnu dočkáme ještě pokročilejší verze EOS R1 (o tom však Canon nemluvil). Důraz byl u nového EOS R3 kladen na rychlost a co nejrychlejší systém autofokusu, takže má být vhodný zejména pro focení sportu.
 
Canon EOS R3
 
A bude na to i náležitě vybaven. Najdeme zde nový snímač typu CMOS BSI, který bude vrstvený. Díky paměti na čipu bude lépe zvládat vyšší snímkovací frekvence a slibuje také menší rolling shutter efekt (kácení svislic při záznamu rychle pohybujících se objektů s elektronickou závěrkou). Při použití této elektronické závěrky se lze těšit na sekvenční snímání s rychlostí 30 fps. Pochopitelně nechybí i při této rychlosti možnost využít zaostřování pomocí Dual Pixel CMOS AF a automatickou expozici.
 
Canon dále zapracovat na systému autofokusu, který má opět o něco vylepšenou detekci očí a těla. EVF ve fotoaparátu má ale ještě jednu netradiční funkci. Eye Control AF totiž sleduje, kam se dívá vaše oko, a tam posune zaostřovací bod. Při sledování objektu se tak stačí na objekt podívat a nemusíte ho vybírat jako u jiných fotoaparátů joystickem, tlačítky, displejem nebo pomocí rekompozice. Samozřejmostí je i vodě a prachu odolná konstrukce.
 
EOR R3 přinese i kompatibilitu s mobilní aplikací Mobile File Transfer 1.2, která umožní bezdrátový přenos snímků. Aplikace bude k dispozici pro iOS od června, verze pro Android se teprve plánuje.
 
Zdroj: TZ Canon, dpreview.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.