www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon představil první 1MPx SPAD čip s lavinovitým zesílením signálu

Canon představil první 1MPx SPAD čip s lavinovitým zesílením signálu
, , aktualita
Společnost Canon vyvinula první obrazový snímač typu SPAD (Single Photon Avalanche Diode), který má na svou kategorii rekordně vysoké rozlišení 1 megapixel. Zvládne extrémně krátké expoziční časy a rychlé sekvenční snímání.
K oblíbeným
reklama
Obrazových snímačů je hodně typů a zdaleka to nejsou jen běžné CCD a CMOS čipy. Společnost Canon se nyní pochlubila novým čipem typu SPAD (Single Photon Avalanche Diode), který je schopen počítat jednotlivé fotony. Každý z nich svým dopadem vyvolává lavinovitý efekt a uvolní násobně větší množství elektronů, které se dá jako silnější elektrický puls detekovat a počítat. Díky této schopnosti je možné dosáhnout vysoké citlivosti a je snazší i měřit vzdálenost objektů. Ostatně SPAD čipy nejsou až takovou novinkou, využívají je např. telefony v běžných snímačích vzdálenosti (tzv. proximity sensor).
 
Canon 1MPx SPAD senzor
 
V případě Canonu se mu ale povedlo vyrobit čip s extrémně vysokým rozlišením 1 megapixel. Obvyklé jsou totiž SPAD snímače spíše s rozlišením jednotek až maximálně tisícovek pixelů. Vyrobili ho 180nm CMOS technologií, jeho rozlišení činí 1024×1000 pixelů a má velké 9,4μm pixely, které jsou ale ve své kategorii paradoxně jedny z nejmenších.
 
Canon 1MPx SPAD senzor
 
Snímač podporuje nejen tzv. rolling shutter, ale i global shutter (globální závěrku). Dokáže dosáhnout extrémně krátkého expozičního času 3,8 ns (tj. 1/263.000.000 sekundy), také dokáže při 1bitovém výstupu dosáhnout rychlosti snímání 24000 fps. To lze využít ke skládání expozic a např. 16 tisíc sloučených expozic už vede ke 14bitovému obrazu.
 
Canon 1MPx SPAD senzor
 
Díky těmto schopnostem se dá využít např. pro studium chemických reakcí, poškození po nárazu nebo ke studiu blesků ve zpomaleném záběru. Bylo by to např. 100krát pomaleji, než co se dá natočit běžnou technikou, jako je Full HD 240fps slow-motion video v iPhonech nebo iPadech.
 
 
Další schopností snímače je možnost rozpoznat dobu zásahu fotonu s přesností na 100 pikosekund. Právě díky tomuto je možné snímač využít jako ToF (Time-of-Flight) kameru a pomocí něj zjišťovat vzdálenost od objektů. Výsledkem pak může být hloubkový 3D obraz. Canon proto vidí využití zejména u autonomních automobilů a různých prostředků virtuální a rozšířené reality. Máte-li zájem, můžete si přečíst i vědecký článek spojený s novým senzorem.
 
Canon 1MPx SPAD senzor
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kodak TriX 400: jednorázový kompakt s legendárním filmem Tri-X Kodak TriX 400: jednorázový kompakt s legendárním filmem Tri-X
Kodak Professional přichází na trh s dnes už nepříliš tradičním produktem. Jde o jednorázový kompaktní fotoaparát s kinofilmem. Tím je legendární Kodak Tri-X s citlivostí ISO 400 a charakteristickým zrnem. 
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Mitakon uvedl světelný objektiv Speedmaster 90mm f/1.5 Mitakon uvedl světelný objektiv Speedmaster 90mm f/1.5
ZY Optics uvádí na trh další světelný objektiv patřící do řady Mitakon Speedmaster. Má ohniskovou vzdálenost 90 mm, takže tentokrát není světelnost F0,95, jak je u této řady obvyklé, ale stále pěkných F1,5.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 přináší 18bitový ISP a technologie Leicy Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 přináší 18bitový ISP a technologie Leicy
Qualcomm uvedl nový high-endový procesor Snapdragon 8 Gen1, který hodně vylepšuje schopnosti pro zpracování fotografií. Má 18bitový ISP, technologie Leicy, ale také výkonnější procesor pro umělou inteligenci.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Honor 50 Lite s 1/1,7" čipem přichází na český trh Honor 50 Lite s 1/1,7" čipem přichází na český trh
Další novinkou společnosti Honor je nový 50 Lite se čtveřicí fotoaparátů na zádi. Ty tvoří efektní kruh a využití najde i umělá inteligence. Jeho hlavní snímač je typu 1/1,7", vepředu pak najdeme 16MPx kamerku.
2.12.2021, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Unikají specifikace fotoaparátů v připravovaném Samsungu Galaxy S22 Unikají specifikace fotoaparátů v připravovaném Samsungu Galaxy S22
Už jen pár týdnů nás dělí od uvedení nových fotomobilů Samsung Galaxy S22. Nyní se na internetu objevují informace o fotografických modulech, které bychom tu měli najít. Měl by mít 1/1,57" hlavní snímač.
1.12.2021, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů