www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon představil první 1MPx SPAD čip s lavinovitým zesílením signálu

Canon představil první 1MPx SPAD čip s lavinovitým zesílením signálu
, , aktualita
Společnost Canon vyvinula první obrazový snímač typu SPAD (Single Photon Avalanche Diode), který má na svou kategorii rekordně vysoké rozlišení 1 megapixel. Zvládne extrémně krátké expoziční časy a rychlé sekvenční snímání.
K oblíbeným
reklama
Obrazových snímačů je hodně typů a zdaleka to nejsou jen běžné CCD a CMOS čipy. Společnost Canon se nyní pochlubila novým čipem typu SPAD (Single Photon Avalanche Diode), který je schopen počítat jednotlivé fotony. Každý z nich svým dopadem vyvolává lavinovitý efekt a uvolní násobně větší množství elektronů, které se dá jako silnější elektrický puls detekovat a počítat. Díky této schopnosti je možné dosáhnout vysoké citlivosti a je snazší i měřit vzdálenost objektů. Ostatně SPAD čipy nejsou až takovou novinkou, využívají je např. telefony v běžných snímačích vzdálenosti (tzv. proximity sensor).
 
Canon 1MPx SPAD senzor
 
V případě Canonu se mu ale povedlo vyrobit čip s extrémně vysokým rozlišením 1 megapixel. Obvyklé jsou totiž SPAD snímače spíše s rozlišením jednotek až maximálně tisícovek pixelů. Vyrobili ho 180nm CMOS technologií, jeho rozlišení činí 1024×1000 pixelů a má velké 9,4μm pixely, které jsou ale ve své kategorii paradoxně jedny z nejmenších.
 
Canon 1MPx SPAD senzor
 
Snímač podporuje nejen tzv. rolling shutter, ale i global shutter (globální závěrku). Dokáže dosáhnout extrémně krátkého expozičního času 3,8 ns (tj. 1/263.000.000 sekundy), také dokáže při 1bitovém výstupu dosáhnout rychlosti snímání 24000 fps. To lze využít ke skládání expozic a např. 16 tisíc sloučených expozic už vede ke 14bitovému obrazu.
 
Canon 1MPx SPAD senzor
 
Díky těmto schopnostem se dá využít např. pro studium chemických reakcí, poškození po nárazu nebo ke studiu blesků ve zpomaleném záběru. Bylo by to např. 100krát pomaleji, než co se dá natočit běžnou technikou, jako je Full HD 240fps slow-motion video v iPhonech nebo iPadech.
 
 
Další schopností snímače je možnost rozpoznat dobu zásahu fotonu s přesností na 100 pikosekund. Právě díky tomuto je možné snímač využít jako ToF (Time-of-Flight) kameru a pomocí něj zjišťovat vzdálenost od objektů. Výsledkem pak může být hloubkový 3D obraz. Canon proto vidí využití zejména u autonomních automobilů a různých prostředků virtuální a rozšířené reality. Máte-li zájem, můžete si přečíst i vědecký článek spojený s novým senzorem.
 
Canon 1MPx SPAD senzor
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Cosina uvedla retro objektiv Voigtländer Ultron 28mm f/2 Cosina uvedla retro objektiv Voigtländer Ultron 28mm f/2
Společnost Cosina přichází na trh s novým objektivem Voigtländer Ultron 28mm f/2. Ten bude k dispozici ve dvou variantách, obě se však budou vyznačovat retro designem. Patří totiž do řady objektivů Vintage Line.
17.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Samsung prý ukončí nesmyslnou megapixelovou válku ve smartphonech Samsung prý ukončí nesmyslnou megapixelovou válku ve smartphonech
Objevují se informace o tom, že chce společnost Samsung přehodnotit své snahy na poli mobilních snímačů a jejich vysokého rozlišení. Spekuluje se tak, že se možná připravovaný 600MPx senzor ani neobjeví.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem
Sony uvedlo dva nové mobilní telefony Xperia 1 III a Xperia 5 III. Oba dva míří především na náročnější tvůrce obsahu. V případě prvního modelu tu máme dokonce 4K displej. Oba pak mají telemodul s optickým zoomem na přepočtených 105 mm.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Vysoce světelný širokáč: Fujinon XF 18mm F1.4 R LM WR Vysoce světelný širokáč: Fujinon XF 18mm F1.4 R LM WR
Pro systém Fujifilm X byl představen další objektiv. Tentokrát je to širokoúhlý model s překvapivě dobrou světelností F1,4. Jeho reálná ohnisková vzdálenost činí 18 mm, po přepočtu je to pak 27 mm.
15.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou
DJI uvádí nástupce pro Mavic Air 2, který přichází nejen s kratším názvem, ale především kamerou s kvalitnějším senzorem. Díky tomu lze pořizovat 20MPx fotky nebo 5.4K videa. Přidány byly také nové antikolizní senzory.
15.4.2021, aktualita, Jáchym Šlik