www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon představil první 1MPx SPAD čip s lavinovitým zesílením signálu

Canon představil první 1MPx SPAD čip s lavinovitým zesílením signálu
, , aktualita
Společnost Canon vyvinula první obrazový snímač typu SPAD (Single Photon Avalanche Diode), který má na svou kategorii rekordně vysoké rozlišení 1 megapixel. Zvládne extrémně krátké expoziční časy a rychlé sekvenční snímání.
K oblíbeným
reklama
Obrazových snímačů je hodně typů a zdaleka to nejsou jen běžné CCD a CMOS čipy. Společnost Canon se nyní pochlubila novým čipem typu SPAD (Single Photon Avalanche Diode), který je schopen počítat jednotlivé fotony. Každý z nich svým dopadem vyvolává lavinovitý efekt a uvolní násobně větší množství elektronů, které se dá jako silnější elektrický puls detekovat a počítat. Díky této schopnosti je možné dosáhnout vysoké citlivosti a je snazší i měřit vzdálenost objektů. Ostatně SPAD čipy nejsou až takovou novinkou, využívají je např. telefony v běžných snímačích vzdálenosti (tzv. proximity sensor).
 
Canon 1MPx SPAD senzor
 
V případě Canonu se mu ale povedlo vyrobit čip s extrémně vysokým rozlišením 1 megapixel. Obvyklé jsou totiž SPAD snímače spíše s rozlišením jednotek až maximálně tisícovek pixelů. Vyrobili ho 180nm CMOS technologií, jeho rozlišení činí 1024×1000 pixelů a má velké 9,4μm pixely, které jsou ale ve své kategorii paradoxně jedny z nejmenších.
 
Canon 1MPx SPAD senzor
 
Snímač podporuje nejen tzv. rolling shutter, ale i global shutter (globální závěrku). Dokáže dosáhnout extrémně krátkého expozičního času 3,8 ns (tj. 1/263.000.000 sekundy), také dokáže při 1bitovém výstupu dosáhnout rychlosti snímání 24000 fps. To lze využít ke skládání expozic a např. 16 tisíc sloučených expozic už vede ke 14bitovému obrazu.
 
Canon 1MPx SPAD senzor
 
Díky těmto schopnostem se dá využít např. pro studium chemických reakcí, poškození po nárazu nebo ke studiu blesků ve zpomaleném záběru. Bylo by to např. 100krát pomaleji, než co se dá natočit běžnou technikou, jako je Full HD 240fps slow-motion video v iPhonech nebo iPadech.
 
 
Další schopností snímače je možnost rozpoznat dobu zásahu fotonu s přesností na 100 pikosekund. Právě díky tomuto je možné snímač využít jako ToF (Time-of-Flight) kameru a pomocí něj zjišťovat vzdálenost od objektů. Výsledkem pak může být hloubkový 3D obraz. Canon proto vidí využití zejména u autonomních automobilů a různých prostředků virtuální a rozšířené reality. Máte-li zájem, můžete si přečíst i vědecký článek spojený s novým senzorem.
 
Canon 1MPx SPAD senzor
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Fujinon XF 14mm F2.8 R Fujinon XF 14mm F2.8 R
Dalším objektivem, kterému se v redakci podíváme na zoubek, je širokoúhlý model Fujinon XF 14mm F2.8 R. Je určený pro APS-C CSC fotoaparáty Fujifilmu, nabídne clonový kroužek a 90,8° úhel záběru.
Dnes, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Lexar uvedl karty Play microSDXC UHS-I se 150 MB/s Lexar uvedl karty Play microSDXC UHS-I se 150 MB/s
Lexar přichází s novými paměťovými kartami microSDXC řady Play. Ta využívá rozhraní UHS-I, nicméně i tak může nabídnout přenosové rychlosti až 150 MB/s. Má být ideální do telefonů s Androidem.
27.11.2020, aktualita, Milan Šurkala
Tradiční veletrh Photokina končí po 70 letech Tradiční veletrh Photokina končí po 70 letech
Tradiční fotografický veletrh Photokina se stává minulostí. Po zhruba 70 let od svého založení končí velká éra. Další ročník, který byl plánován na rok 2022, se neuskuteční. Prozatím je totiž celý projekt dán k ledu.
27.11.2020, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Angelina Jolie bude režírovat film o válečném fotografovi McCullinovi Angelina Jolie bude režírovat film o válečném fotografovi McCullinovi
Slavný válečný fotograf Don McCullin se dočká filmu vycházejícího z jeho biografie, jejíž první vydání vyšlo už v roce 1992. Film bude režírovat známá herečka a režisérka Angelina Jolie, produkovat ho bude herec Tom Hardy.
27.11.2020, aktualita, Milan Šurkala
Fotokniha od Zoneru: uchovejte si své vzpomínky Fotokniha od Zoneru: uchovejte si své vzpomínky
Zoner Photo Studio X není zdaleka jen grafický editor a správce pro katalogizování fotografií. V modulu Vytvořit naleznete i spoustu možností tvorby vlastních fotopředmětů včetně fotoknih. A na ty se dnes podíváme.
27.11.2020, recenze, Milan Šurkala1 komentář