reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia
reklama

Doporučené fotoaparáty: listopad 2018

, , návod
Doporučené fotoaparáty: listopad 2018
Pokud vybíráte nový fotoaparát, může být dost těžké se v nabídce kompaktů, CSC fotoaparátů a zrcadlovek vůbec vyznat. Proto je zde náš pravidelný průvodce, který vás nasměruje k tomu nejlepšímu, co lze v jednotlivých kategoriích sehnat.
Doporučené fotoaparáty: listopad 2018
Smartphony jsou kategorií, kde většinou mají vyšší váhu možnosti multimédií než focení, ale někteří fotografové si vybírají mobil i podle úrovně fotografování. Pro ně tu máme zajímavé zástupce fotomobilů. Dnes je na trhu spousta novinek s např. 12-13MPx fotoaparáty, mnoho z nich nabídne pokročilé metody autofokusu a často najdete i optickou stabilizaci obrazu. My se podíváme spíše do vod starších vlajkových lodí.


Samsung Galaxy S7 / S7 edge


Vlajkové lodě od Samsungu jsou už tradičně také jedny z nejlepších, ne-li nejlepší na poli focení. Galaxy S7 a S7 edge mohou využívat snímače Sony IMX260 nebo Samsung S5K2L1. V obou případech má na smartphone relativně velkou 1/2,5" úhlopříčku a fázové ostření díky technologii Dual Pixel. Samsung to nepřeháněl s rozlišením, a tak zůstal na relativně rozumných 12 megapixelech a 1,4mikrometrové velikosti pixelů (velikost pixelů tedy patří ve třídě smartphonů k těm větším).


Samsung Galaxy S7 a S7 edge


Díky tomu má dobrou kvalitu obrazu a nižší šum, což je umocněno také vysoce nadprůměrnou světelností F1,7. Ta umožňuje také dosahovat malé hloubky ostrosti a více mazat pozadí (opět, platí na poměry smartphonů). Potěší také solidní rychlost fotografické části. Na rozdíl od předchozího S6 a S6 edge jsou v prodeji pouze 32GB verze, neboť je nově opět zavedena podpora microSD karet. Jde už o starší telefon, nicméně stále je dosti slušný.

 
 

Apple iPhone SE


Zajímavým fotomobilem je Apple iPhone SE, který kombinuje tělo starého iPhonu 5S a vnitřnosti z trochu novějšího iPhonu 6S. Má tedy stále poměrně výkonný hardware v podobě procesoru A9, potěší i 2 GB RAM. Zatímco selfie kamerka zůstala na rozlišení 1,2 megapixelu a fotoaparát pro tyto snímky není úplně nejvhodnější, zadní hlavní přístroj je mnohem lepší.


Apple iPhone SE


Dostal rozlišení 12 megapixelů a objektiv se světelností F2,2, podává velmi kvalitní obraz. V neposlední řadě umí natáčet 4K video a zvládne také zpomalené video ve Full HD rozlišení při 120 fps a v HD umí dokonce 240 fps. Podporované je i časosběrné video a můžete fotit i do RAWu (např. přes Lightroom). Smartphone potěší ty, kteří chtějí menší mobilní telefon, má jen 4" úhlopříčku displeje. Zajímavostí je také na Apple relativně příznivá cena. Pro focení bych doporučil alespoň 32GB verzi, ideálně však s ještě větší pamětí.

 
 

HTC U11


Smartphone HTC U11 je velmi příjemným překvapením na poli mobilní fotografie. Těšit se můžete na 12MPx čip s velkými 1,4mikrometrovými pixely (na poměry telefonů) a objektiv s výbornou světelností F1,7. Denní snímky jsou detailní a velmi kvalitní, dobré výsledky ale telefon poskytuje i za horšího světla. Své v tom hraje i optická stabilizace obrazu.

HTC U11

Potěší i záznam do RAWu a možnost manuálního nastavení až 32sekundové expozice. Pokud jde o video, k dispozici je 4K rozlišení. V případě Full HD lze natáčet i zpomalené video při 120 snímcích za sekundu.

Jde o jeden z větších telefonů. Máme zde 5,5" displej s rozlišením 2560×1440 pixelů, výkonný Snapdragon 835, 4 GB RAM a 64 GB paměti, kterou lze v případě potřeby rozšiřovat microSD pamětmi.


 

LG G6 (H870)


Smartphone LG G6 přináší na zádi dva 1/3" snímače s rozlišením 13 megapixelů. Oba dva před sebou ale mají jiný objektiv. V tom prvním případě má 71° úhel záběru, světelnost F1,8 a optickou stabilizaci obrazu. Dává ostrý obraz až do rohů, nicméně v JPEGu musíte počítat s poněkud silným přeostřeným obrazem. K dispozici je také focení do RAW formátu. Těšit se můžete dokonce i na 4K video. Pokud jde o slow-motion, maximem je jen HD rozlišení 1280×720 pixelů při 120 fps.

LG G6 H870

Druhý objektiv nabídne mnohem širší 125° úhel záběru a světelnost F2,4. Otázkou je, zda telefony nepotřebují spíše mírný teleobjektiv než takto širokoúhlý (to už je ale subjektivní). V případě širokoúhlejšího objektivu se musíte obejít bez stabilizace a počítejte také s horší ostrosti v rozích. LG G6 jako telefon potěší solidním výkonem díky procesoru Snapdragon 821 a 4 GB RAM, vnitřní 32GB úložiště jde rozšířit microSD kartami. Velký 5,7" displej nabídne extrémně vysoké rozlišení 2880×1440 pixelů a telefon splňuje také standard IP68, je tedy vodotěsný. I když nejde o úplnou špičku v telefonech, vzhledem k ceně jde o skutečně "hodně telefonu za málo peněz".

 
 

Honor 8

 
Pokud chcete levný, ale přitom slušný telefon, který dobře fotí, mohli byste zvážit nákup smartphonu Honor 8. Má dva 12MPx fotoaparáty, kdy jeden je barevný a druhý černobílý. Sice umí simulovat malou hloubku ostrosti, v praxi to ale má mezery a ještě to není dokonalé. Dobré jsou ale nejen denní snímky, ale díky dvojici senzorů také ty noční. I objektiv je opticky velmi dobrý až do rohů.
 
Honor 8
 
Poněkud horší je to u videa. Tam je maximem jen Full HD video a budete se muset obejít i bez stabilizace. Telefon má 5,2" LPTS IPS displej s Full HD rozlišením, 8jádrový procesor Kirin 950, velmi slušnou 4GB RAM paměť a ta vnitřní se pak vyznačuje kapacitou 32 GB nebo 64 GB. Za tu první dáte obvykle 7 tisíc Kč.
 
 
 

Samsung Galaxy S8 / S8+

 
Velmi dobrými fotomobily jsou i Galaxy S8 a S8+ od Samsungu. Využívají 12MPx snímač a objektiv se světelností F1,7. Proti modelu S7 se sice moc nezměnilo, ale novinkou je např. multiexpozice, která snižuje šum i zvyšuje dynamický rozsah snímků. Fotografie jsou tak překvapivě slušné i v protisvětle nebo v noci. Vedle záznamu do JPEGu (který má místy trochu silnější odšumování a někdy i doostření) je možné fotit i do formátu RAW.
 
Samsung Galaxy S8
 
V tomto profesionálním režimu si také můžete hrát s expozičními nastaveními nebo manuálním zaostřením. Nechybí ani optická stabilizace a duální pixely pro rychlé automatické zaostření. Pokud jde o video, tady telefon také potěší podporou velmi detailního 4K (při 30p), případně Full HD rozlišení při 60p. I v tomto režimu je video překvapivě detailní a v obou se můžete těšit na solidní stabilizaci obrazu. Telefon má 64MB vnitřní paměť, kterou lze dále rozšiřovat paměťovou kartou.
 
 
 

Samsung Galaxy S9

 
Smartphone Samsung Galaxy S9 je vybaven 1/2,5" 12MPx čipem a objektivem s vynikající světelnost F1,5, která dovoluje pořizovat kvalitní snímky za horšího světla. To je dále vylepšeno i 12expozicí pro potlačení šumu. Na smartphone tak dostanete překvapivě kvalitní snímky v noci a potěší i optická stabilizace obrazu.
 
Samsung Galaxy S9
 
Hodně slušné jsou ale také ty denní. Fotografie mají překvapivě hodně detailů a milým překvapením je i relativně malé patlání detailů u běžných denních snímků. U multiexpozice to bývá naopak horší. Velkou zajímavostí je možnost natáčet 4K video až při 60 fps, to u telefonů není běžné. Velmi dobré jsou i zpomalené videosekvence ve Full HD při 240 fps a v HD rozlišení se dostanete dokonce na 960 fps. Místo zpomalení ve videosekvenci si můžete vybrat sami nebo to nechat na automatice (to někdy funguje dobře, někdy ne). Kvůli krátkému expozičnímu času ale musíte počítat s tím, že na zpomalené video budete potřebovat skutečně hodně dobré světlo. Telefon je vybaven velkým 5,8" displejem s rozlišením 2960×1440 pixelů.
 
 
 

Xiaomi Mi A2 Lite

 
Telefon Xiaomi Mi A2 Lite je velmi populárním telefonem a je k tomu důvod. Sám o sobě je za svou cenu poměrně výkonným strojem (zejména pokud si koupíte 4GB/64GB variantu) s velkým FHD+ IPS displejem. Zde se ale věnujeme fotografické stránce. Vzadu jsou dva fotoaparáty, jeden má rozlišení 12 megapixelů, druhý pak 5 megapixelů. Ten slouží k pořizování snímků s rozmazaným pozadím. K velkému překvapení jsou tyto snímky s nepříliš výraznými artefakty, což není zvykem.
 
Xiaomi Mi A2 Lite
 
I sám o sobě je ale zadní fotoaparát hodně slušný. Oproti běžnému standardu trochu méně odšumuje, což sice ponechává v snímcích trochu více šumu, nicméně spolu s tím zachovává i více detailů (méně patlá obraz). Telefon umí natáčet hodně detailní Full HD video (to vypadá jak resamplované z trochu vyššího rozlišení) a pokud využijete např. aplikaci Open Camera, můžete natáčet dokonce i 4K video. Výhodou je i solidní stabilizace obrazu. Občas však nepotěší lehce zmatkující autofokus.
 
 
 

Závěr


Další díl pravidelného seriálu o výběru digitálního fotoaparátu máme za sebou. Obsahuje přehled těch modelů, které jsou v daných třídách nejlepší. Snad jste si vybrali svého favorita a bude vám dělat radost.

 
 

 

 
 
Další doporučené produkty
 
 

Doporučená multimediální centra

 
Multimediální centra jsou dnes hodně populární, proto připravujeme na TV Freaku každý měsíc aktualizovaný souhrn těch, které jsme testovali a lze je doporučit: www.tvfreak.cz/doporucena-multimedialni-centra

 
 

Doporučené PC sestavy

 
Ve světě počítačů se stále objevují novinky, které mohou najednou zlepšit užitnou hodnotu nebo poměr cena/výkon oproti starším produktům. Každý měsíc tak připravujeme doporučené PC sestavy pro různá nasazení: www.svethardware.cz/doporucene-sestavy


 
 

Doporučené skříně

 
Jelikož PC skříně patří na Světu hardware mezi nejvíce recenzované produkty, přinášíme vám cca dvakrát ročně aktualizované vydání námi doporučených modelů (častější aktualizace není potřeba, jelikož se zajímavé novinky moc často nevyskytují). Ty nejzajímavější modely se snažíme podrobně otestovat, takže si u některých můžete přečíst i naši podrobnou recenzi: www.svethardware.cz/doporucene-skrine
 
reklama