Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Extrémní objektiv Laowa 25mm F2.8 2.5-5× Ultra Macro

27.2.2018, Milan Šurkala, aktualita
Dalším novým objektivem z dílen společnosti Venus Optics je extrémní makro objektiv Laowa 25mm F2.8 2.5-5× Ultra Macro. Jak je již z názvu patrné, nabídne až 5násobné zvětšení foceného objektu.
Vedle velmi širokoúhlého 9mm objektivu pro APS-C CSC fotoaparáty představila společnost Venus Optics také extrémní makro objektiv Laowa 25mm F2.8 2.5-5× Ultra Macro. Už podle názvu je patrné, že nabídne 2,5× až 5× zvětšení. Podporuje full frame přístroje, takže takto nadprůměrné makro zvětšení si užijete i na přístrojích s velkým senzorem. Pokud jej použijete na APS-C přístrojích, přepočtené zvětšení se pochopitelně ještě více zvedne (reálné se nezmění). Podporovány jsou zrcadlovky s bajonetem Canon EF, Nikon F, Pentax K a CSC fotoaparáty s bajonetem Sony E/FE.
 
Laowa 25mm F2.8 2.5-5× Ultra Macro
 
Ohnisková vzdálenost je překvapivě krátkých 25 mm, úhel záběru však činí jen 10,3° (to odpovídá 240mm objektivu). V optické konstrukci je 8 optických členů v 6 skupinách, jeden člen je pak z UD skla pro minimalizaci chromatické aberace. Objektiv v podstatě nemá autofokus ani manuální ostření, pouze nastavení zvětšení, které ovlivňuje minimální a současně i maximální zaostřovací vzdálenost, která je fixní. Ta se na základě zvoleného zvětšení pohybuje od 40 do 45 mm od objektu (173 až 223,5 mm od roviny senzoru).
 
Laowa 25mm F2.8 2.5-5× Ultra Macro konstrukce a MTF křivka
 
Objektiv má světelnost F2.8, přičemž irisovou clonu s 8 lamelami lze přiclonit maximálně na F16 (to je na full frame makro objektiv docela málo). Nechybí ani povrchové vrstvy minimalizující odlesky a zvyšující kontrast. Hmotnost objektivu činí 400 gramů. V prodeji bude od dubna letošního roku za cenu $399.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.