Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Finanční výsledky Nikonu, příjemné překvapení jen u kompaktů

7.11.2015, Milan Šurkala, aktualita
Další společností, která zveřejnila své finanční výsledky, je Nikon. Klesá celé odvětví a s ním i společnost Nikon. Z odhadů na tento rok byly příjemným překvapením pouze kompakty, jichž se prodalo více, než se čekalo.
Celý trh s digitálními fotoaparáty docela upadá, což se sice týká zejména kompaktů, nicméně menší poklesy jsou i v dalších třídách. Zatímco Sony a Fujifilm navzdory nižším počtům prodejů dokázaly zvýšit svůj zisk prodejem dražších fotoaparátů s vyšší marží, Canon šel ve fotografické divizi směrem dolů (je však nadále v zisku). Podobně je na tom i Nikon. Stále je v zisku, ten ale klesá.


Nikon logo


Za první polovinu fiskálního roku 2016 (tj. duben 2015 - září 2015) klesly příjmy fotografické divize z 277,4 na 263,6 miliard jenů, což je o 5,0 % méně. Spolu s tím klesly i zisky z 27,5 miliardy na 24,2 miliard jenů (pokles o 11,9 %). Celkové příjmy všech divizí Nikonu jsou 392,7 miliard jenů, přičemž společnost vykázala zisk 14,5 miliardy jenů.

Proti původním předpokladům se prodalo ještě méně fotoaparátů s výměnnými objektivy a objektivů než se čekalo. Čekal se zhruba 5-6% propad v těchto pololetích, faktem bylo 9 % dolů (takový propad čekala společnost za celý rok, nikoli jen za půlku). Naopak u kompaktů se předpokládalo 19 % dolů za pololetí, ve skutečnosti se prodeje snížily jen o 13 %. Podle vyjádření společnosti táhnou prodeje fotoaparátů s vyměnitelnými objektivy zejména zrcadlovky Nikon D750 a D7200. Z kompaktů je pak hitem ultrazoom Nikon Coolpix P900 a P610.

Zdroj: nikon.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.