Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Finanční výsledky Nikonu nejsou optimistické, příjmy šly dolů o 15 %

15.5.2015, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Nikon zveřejnila své finanční výsledky za poslední fiskální rok, který končí v březnu. Příjmy z prodeje fotoaparátů a příslušenství šly dolů celkem o 15 %, také zisky na tom nejsou dvakrát dobře a snížily se zhruba o 12 %.
Prodeje digitálních fotoaparátů se propadají a poklesy se nevyhnuly ani společnosti Nikon. Celkové příjmy fotografické divize společnosti poklesly z 685,4 miliardy jenů na 586 miliardy (-14,5 %). Klesl také zisk, a to ze 64,2 miliard jenů na 56,6 miliardy (-11,8 %), nicméně ten udělal Nikonu možná i trochu radost, protože se očekával výraznější pokles. Na další rok se předpokládá pokles na 525 miliard, resp. 38 miliard. To nejsou moc povzbudivá čísla.


Nikon logo


Problémem je, že klesají prodeje digitálních fotoaparátů, což se týká všech kategorií, ale zejména kompaktů, které v minulosti přinášely největší příjmy a nyní jsou z velké části nahrazovány smartphony. U fotoaparátů s výměnnými objektivy Nikon zaznamenal pokles z 5,75 milionu kusů na 4,61 milionu (-19,8 %), což rozhodně není málo. Také prodeje objektivů šly dolů, a to z 8,23 milionu kusů na nynějších 6,68 milionu (-18,8 %). Největší propad je ale tradičně v kategorii kompaktů, které šly z 11,16 milionu kusů na pouhých 7,69 milionu, což je snížení o 31,1 %!

Odhady na příští rok jsou 4,25 milionu u DSLR/CSC (dalších 7,8 % dolů), 6,1 milionu objektivů (pokles o 8,7 %) a vůbec se nevěří kompaktům, u kterých se očekávají prodeje okolo 6,0 milionu kusů (další pokles o 22 %). Je nutno říci, že trh fotoaparátů s výměnnými objektivy se celkově zmenšil o 20 %, u objektivů o 14 % a u kompaktů o 32 %. Na další rok se předpokládá další snížení o cca 9 % (fotoaparáty s výměnnými objektivy), 9 % (objektivy) a 32 % (kompakty). Nutno tedy zmínit, že s dramaticky klesajícími prodeji mají problém i ostatní výrobci.

Zdroj: Nikon
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.