Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

FLIF, nový bezeztrátový formát obrázků

3.10.2015, Milan Šurkala, aktualita
Máme tu další nový formát obrázků nazvaný FLIF (Free Lossless Image Format). Jde o bezeztrátový formát, který má bojovat proti zavedenému PNG nebo třeba loňské novince BPG. Slibuje lepší kompresi a je zdarma.
FLIF (Free Lossless Image Format) je dalším novým formátem obrázků, který slibuje lepší kompresi než předchozí formáty. Je bezeztrátový, nechce tedy zatím nahradit starý známý JPEG, ale jde spíše proti bezeztrátovým formám PNG, JPEG 2000, WebP nebo loni představenému BPG. Podle testů autorů mají být soubory o 26-35 % menší než PNG, o 37 % menší proti JPEG 2000, dále nabídne 15 % k dobru proti WebP a 22 % proti BPG.Formát FLIF je dle autorů vhodný pro všechny typy obrázků, proti PNG si velmi dobře poradí i s fotografiemi (autoři ale nepřinesli porovnání se ztrátovým JPEG), solidní výsledky ale dosahuje např. u medicínských obrázků nebo geografických mapách. Formát využívá prokládaného záznamu, který posloužil k progresivnímu ukládání obrázků. Stačí tedy natáhnout jen část snímku a už máte ponětí, co na obrázku vlastně bude (viz video). Díky tomu je vhodný i pro responzivní design mobilních stránek. Formát je uvolněn pod GNU GPL licencí, je tedy zdarma bez licenčních poplatků nebo patentů.

Zatím podporuje kódování v šedotónové škále, RGB a RGBA, k dispozici je až 16 bitů na barevný kanál, podporuje také animace. Nevýhodou je zatím nepříliš optimalizované kódování, takže práce s formátem je poněkud pomalejší (ale dle autorů přijatelná). FLIF zatím nepodporuje EXIF data, ICC profily, XMP, nenajdete tu ani jiné barevné prostory jako CMYK nebo YCbCr, zatím není podporována ztrátová forma komprese a nepodporují jej prohlížeče.

Zdroj: flif.info, petapixel.com

Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.