Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Formát BPG, další nástupce JPEGu?

16.12.2014, Milan Šurkala, aktualita
Pokusů o náhradu JPEG formátu jsme tu už měli několik. Nyní se objevuje další. Nese jméno BPG (Better Portable Graphics) a slibuje poloviční velikost proti JPEGu při srovnatelné kvalitě, méně artefaktů a větší bitovou hloubku.
Formát JPEG za dva měsíce oslaví už 22 let své existence. V digitální době je to strašně dlouhá doba a nepřekvapí, že zde bylo už mnoho pokusů o jeho překonání. Mezi nimi to bylo např. JPEG2000, HD Photo od Microsoftu, ale ani jeden se nijak výrazně nerozšířil. BPG (Better Portable Graphics) je dalším z pokusů. Jak bude úspěšný, ukáže až budoucnost.


Ukázka BPG komprese


BPG má umožnit lepší kompresi při lepší kvalitě snímku. Na stránkách formátu se můžete podívat na několik obrázků v různých formátech s uvedenými velikostmi. Na rozdíl od JPEGu, který podporuje jen 8bitovou hloubku, má BPG podporovat 8 až 14 bitů na barvu. Díky tomu může pobrat větší dynamický rozsah s menšími artefakty v jemných přechodech. Formát je založen na standardu HEVC, který se používá ve video kodeku H.265. Podporuje bezeztrátovou kompresi, barevné prostory RGB, CMYK, YCgCo a na rozdíl od JPEGu i průhlednost. Samozřejmostí je možnost vložit EXIF a ICC profil. Autor nového formátu připravil dekodér pomocí JavaScriptu. Nyní je už jen otázkou, zda se jej podaří prosadit, nebo zda bude JPEG neohroženě dál vládnout světu digitálních obrázků.

Zdroj: www.bellard.org, www.dpreview.com
Myslíte si, že se formát BPG prosadí?
V anketě šlo hlasovat od 16.12.2014 do 31.12.2014. Počet hlasujících: 25
Určitě ano8 %
Spíše ano36 %
Spíše ne56 %
Určitě ne0 %
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.