Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Hasselblad slaví 50 let letu na Měsíc speciální verzí 907X

19.7.2019, Milan Šurkala, aktualita
50 let od letu na Měsíc chce slavit i společnost Hasselblad. Byly to právě její fotoaparáty, které pořídily ikonické obrázky z povrchu naší přirozené družice. Proto představí speciální edici středoformátu 907X a stěny CFV II 50C.
Fotoaparáty značky Hasselblad byly použity americkými astronauty posádky Apolla 11 při cestě do vesmíru a pro focení na Měsíci. Není tedy divu, že se firma rozhodla toto oslavit speciální edicí středoformátu 907X Special Edition s digitální stěnou CFV II 50C. Původní verze byly představeny před necelým měsícem. Obě dvě části budou vyvedeny v matné černé barvě a budou mít na sobě nápis “On the Moon Since 1969” (Na Měsíci od roku 1969).
 
Hasselblad 907X Special Edition
 
Většina použitých fotoaparátů totiž od roku 1969 zůstala na povrchu Měsíce a na Zem putovaly především filmy v zájmu o co nejnižší hmotnost. Na povrchu tak byl použit model Hasselblad Data Camera (HDC) s objektivem Zeiss Biogon 60mm f/5.6, ve stanici pak Hasselblad Electric Camera (HEC) a objektiv Zeiss Planar 80mm f/2,8. Stejný model využíval i astronaut Michael Collins a byl jediným fotoaprátem z této mise, který se dostal zpátky na Zemi. Připomeňme, že se zpátky dostaly i některé jiné fotoaparáty z jiných misí Apollo a Hasselblad 500 EL DATA CAMERA HEDC z mise Apollo 15 byl např. vydražen za 660 tisíc EUR.
 
Hasselblad 907X Special Edition
 
Pokud jde o 907X Special Edition se stěnou CFV II 50C, tak zde se lze těšit na 50MPx CMOS senzor se 14EV dynamickým rozsahem a 16bitové RAWy. Má 3,0" polohovatelný dotykový displej a 60fps obnovovací frekvencí. Nechybí dvojice slotů pro SDXC UHS-II karty, Wi-Fi i USB-C rozhraní. Cena byla stanovena na 6500 EUR bez DPH.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.