Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Irix ukázal teaser na objektiv Cine 150mm T3.0 1:1 Macro

9.7.2019, Milan Šurkala, aktualita
Irix Lens přijde se svým prvním objektivem určeným především pro video. Půjde o Cine 150mm t/3.0 1:1 Macro, který má vycházet z f/2.8 verze pro fotografii. Zatím víme pár údajů a můžeme se podívat na teaser.
I když společnost Irix Lens není příliš známým výrobcem objektivů, v nabídce má několik zajímavých kousků, širokoúhlé modely 11mm f/4 a 15mm f/2.4, dále je to i makro objektiv 150mm f/2.8. A právě poslední kousek se stal základem prvního "cine" objektivu společnosti 150mm t/3.0 1:1 Macro, tedy toho určeného pro profesionální natáčení videa. Takové objektivy mají např. ozubení ve standardizovaných místech pro follow-focus systémy.
 
Irix Cine 150mm T3.0 Macro
 
Novinka má tedy 150mm ohniskovou vzdálenost a světelnost T3,0. Ta říká, kolik světla objektiv skutečně propustí včetně všech přenosových ztrát (fyzická světelnost pak činí F2,8). Dle výrobce by měl být schopen vykreslit i detaily pro 8K video, což je nějakých 33 MPx. Skládá se z 12 optických členů v 8 skupinách, jsou zde 4 členy z HR skla a 3 LD elementy.
 
Irix Cine 150mm T3.0 Macro
 
Irix také slibuje naprosto minimální chromatickou aberaci a v podstatě neexistující zkreslení (do 0,1 %). Jak už je u objektivů pro profesionální natáčení časté, není zde autofokus a ostřit se musí jen ručně. Clonový kroužek nemá aretaci a 11lamelovou clonu tak můžete ovládat plynule.
 
 
Objektiv má být odolný vůči vodě a prachu. Využívá 86mm závitu pro filtry a dodává se s odnímatelnou sluneční clonou. Až bude představena finální verze, dozvíme se jistě další detaily. Nyní už víme jen to, že má být k dispozici pro bajonety Canon EF, Sony E, Micro Four Thirds a PL.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.