reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak  |   Svět mobilně

Leica M11-P: první fotoaparát s Content Credentials, podporou pro ověření pravosti fotky

, , aktualita
Leica M11-P: první fotoaparát s Content Credentials, podporou pro ověření pravosti fotky
Leica uvedla nový dálkoměrný fotoaparát M11-P. Ten vedle svých typických vylepšení řady P, jako je safírové sklo pro ochranu displeje nebo větší interní paměť, nově přináší podporu pro Content Credentials, což umožňuje ověřit pravost obsahu.
O iniciativě CAI (Content Authenticity Initiative) a vzniku Content Credentials se už nějakou dobu mluvilo a před dvěma týdny oznámila společnost Adobe, že podporu pro tento systém ověření pravosti přidala do svých aplikací Adobe Photoshop, Illustrator, Express a Firefly. Problém je v tom, že je potřeba prokázat původ daných snímků, což je dnes palčivým problémem zejména s používání generativní AI. CR (zkratka pro Content Credentials) může posloužit jak k prokazování toho, že fotografie byla vyfocena daným fotoaparátem a že na ní byly provedeny ty a ty konkrétní úpravy, tak naopak i k prokázání toho, že právě nejde o snímek vytvořený fotoaparátem, ale umělou inteligencí. Jako první fotoaparát, který CR podporuje, je tu nová Leica M11-P.
 
Leica M11-P
 
Jde o dálkoměr s full frame snímačem CMOS BSI s 60,3 MPx a procesorem Leica Maestro III. Ten umožňuje ukládat data do 8bitových JPEGů nebo 14bitových RAWů (DNG). Má základní buffer na 3 GB (15 DNG, 100 JPG), vnitřní paměť pro ukládání fotek se zvětšila z 64 GB u Leicy M11 na 256 GB u M11-P. K dispozici je ale i slot pro SDXC kartu do kapacity až 2 TB. Hlavní displej s 2,95" úhlopříčkou a rozlišením 2,33 mil. bodů je dotykový a proti základnímu modelu má ochranné safírové sklo s vyšší odolností. Hledáček nabídne 0,73× zvětšení. Zatímco černá verze je z hořčíku a hliníku, stříbrná verze využívá hořčíku a mosazi, což se projevuje i na hmotnosti. Černá verze má 530 gramů s baterií, stříbrná pak 640 gramů. Cena novinky byla stanovena na 9195 USD, což je o 200 USD více než u výchozí verze.
 


reklama
reklama
reklama