Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Adobe Content Credentials: informace o pravosti včetně výsledků generativní AI

16.10.2023, Milan Šurkala, aktualita
Adobe Content Credentials: informace o pravosti včetně výsledků generativní AI
Adobe zavádí do svých produktů pro Content Credentials. Jde o jakýsi "vodoznak", který obsahuje zároveň informace o autorovi a změnách provedených v obsahu. Má sloužit i ke zveřejňování informací z aplikací generativní AI.
Před rokem společnost Adobe oznámila připojení ke koalici C2PA (Coalition for Content Provenance and Authenticity) a vedení iniciativy CAI (Content Authenticity Initiative). Ta přináší možnost vestavění informací o autorovi a případných změnách ve vytvořeném obsahu, jde tedy o způsob, jak prokázat pravost obsahu. Systém je nazván Content Credentials a poněvadž zkratka CC by se pletla s Creative Commons, získala jinou zkratku, a to CR. Nyní se tato možnost objevuje nejen v aplikacích jako Adobe Photoshop, Illustrator, Express, ale také ve Firefly. Firefly je systémem obrazové generativní umělé inteligence a novinkou je zde možnost přidání malé informační ikonky "CR", která obsahuje informace o původu obsahu včetně informace o tom, kterým programem byl snímek vygenerován.
 
Adobe Content Credentials
 
Adobe věří, že tato malá ikonka se stane v budoucnu standardem pro obraz i video, přičemž umožní uživatelům mít mnohem lepší přehled o tom, jak vlastně daný obsah vznikl. V tomto případě jde primárně o prokázání toho, že ten, kdo daný obsah vytvořil, je skutečně jeho autorem. Iniciativa CAI má nyní už téměř 2000 členů. Adobe plánuje podporu pro Content Credentials i v dalších aplikacích.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.