Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Lytro Illum, light field fotoaparát s téměř 1" senzorem

23.4.2014, Milan Šurkala, aktualita
Lytro představilo nový light field fotoaparát, se kterým můžete ostřit až po vyfocení snímku. Novinka má podstatně větší senzor s téměř 1" úhlopříčkou a rozlišením 40 "megapaprsků". Objektiv nabídne světelnost F2,0.
Lytro uvádí nový light field fotoaparát Illum, který znatelně vylepšuje koncept prvních fotoaparátů Lytro. Krabicový vzhled je nyní minulostí, fotoaparát má vcelku tradičně vypadající objektiv a grip. Novinkou je výrazné zvětšení senzoru. Zatímco u původního modelu byl jen malý 1/3" senzor, zde najdete velký CMOS čip s crop faktorem 3,16 (přibližně 1/1,15" senzor). Jeho rozlišení činí 40 megapaprsků, což pro výsledné 2D snímky znamená rozlišení 4 megapixely. To je znatelný nárůst oproti 2 MPx u předchozího modelu.


Lytro Illum


Objektiv má reálné ohniskové vzdálenosti 9,5 až 77,8 mm, což po přepočtu dává 30 až 250 milimetrů. Novinka tak má jen nepatrně větší 8,3× optický zoom, který je ale posazen více do širokoúhla (původní Lytro začínalo na 35 mm). V celém ohniskovém rozsahu se může chlubit velmi dobrou světelností F2,0 a hloubka ostrosti tedy bude opravdu velmi malá. Ostřit je možné přímo od přední čočky a maximální zvětšení pro makro je 1:3.


Lytro Illum zboku


Procesorem je zde Qualcomm Snapdragon blíže neurčené verze. S přístrojem lze využít expozičních režimů jako jsou automatika, priorita clony, času a plný manuál. Minimální expoziční čas má hodnotu 1/4000 sekundy. Najdete tu sáňky na blesk, USB 3.0 rozhraní a možnost připojit dálkovou spoušť.


Lytro Illum LCD displej


Nový fotoaparát rozhodně není žádný drobek. Měří 86×145×166 mm a váží 940 gramů. Tělo je vyrobeno z hořčíku a hliníku, grip a otočné prstence na objektivu jsou vyrobeny ze silikonu. Data lze ukládat na SD karty. Velký výklopný LCD displej má 4" úhlopříčku a rozlišení 800×480 pixelů. Výklopný je od -10° do +90°. Napájení má na starosti Li-Ion akumulátor.


Lytro Illum seshora


Lytro Illum bude k dispozici v předprodeji za $1499, poté se bude prodávat za $1599. Majitelé první generace Lytra budou mít navíc nezanedbatelnou 20% slevu. Dodávky začnou na přelomu července a srpna.

Zdroj: www.dpreview.com, www.lytro.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.