Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon zlepšil hospodaření, ukončí však výrobu objektivů ve dvou továrnách

4.2.2021, Milan Šurkala, aktualita
Nikonu se finanční moc nedaří a společnost se snaží optimalizovat své působení, co to jen jde. Dalším krokem by mělo být uzavření dvou japonských továren, kde se dodnes vyráběly objektivy. Výroba se tak přestěhuje.
Zatímco předposlední hospodářské výsledky Nikonu dopadly velmi špatně, v tomto čtvrtletí je to lepší. Firma dosáhla příjmů 150,6 mld. jenů, což je meziročně pokles o 1,8 %. Zisk se ale meziročně navýšil ze 4 na 9,9 mld. jenů, takže je v plusu (provozní marže 6,6 %). Pro připomenutí, v minulém čtvrtletí vykázal Nikon ztrátu 46,6 mld. jenů. Nás ale bude pochopitelně zajímat především fotografická divize. V jejím případě klesly příjmy na 52,3 mld. jenů, což je o výrazných 25,3 %. Provozní ztráta je pak na podobné úrovni (procentuálně vzhledem k příjmům), z 0,8 klesla na 0,6 mld. jenů. Všechny další divize byly tentokrát v zisku.
 
Nikon logo
 
Pojďme se tedy podívat hlouběji na výsledky ve třídě fotoaparátů. Prodeje fotoaparátů s výměnnými objektivy klesly z 580 na 280 tisíc kusů (-52 %), u objektivů to bylo z 950 na 470 tisíc (-51 %) a u kompaktů dokonce z 230 na pouhých 80 tisíc kusů (-65 %). Nebylo by divu, kdyby se už nikdy neobjevil žádný nový kompakt od Nikonu. Společnost si nicméně pochvaluje prodejní úspěchy Nikonů Z6 II a Z7 II, které pomohly navýšit průměrnou prodejní cenu. Ostatně to jde vidět i na tom, že ačkoli prodeje v počtech kusů klesly na méně než polovinu, finanční příjmy šly dolů "jen" o čtvrtinu.
 
Předpoklady pro budoucnost
 
Situace z poslední doby ale Nikonu vlévá do žil trochu více optimismu a pro celý fiskální rok, který končí 31. března 2021, předpokládá příjmy divize 145 mld. jenů místo 140 mld. Toto číslo mi vzhledem k výsledkům přijde jako nízký předpoklad. Snížil se také předpoklad ztráty ze 45 na 40 mld. jenů. Jak je vidět na tabulce výše, Nikon upravuje předpoklady trhu a myslí si, že propady nebudou tak velké, jak se zdály být před čtvrt rokem. Sám pro sebe však nic nemění.
 
Současně se předpokládá další restrukturalizace a po zavření poslední japonské továrny Nikonu na výrobu fotoaparátů se mají do konce března zavřít i dvě továrny pro výrobu objektivů. Konkrétně má jít o továrnu v Nagai v prefektuře Yamagata a Aizu v prefektuře Fukušima. Zaměstnanci (konkrétně 108 a 54 lidí) budou moci přejít do poslední zbývající japonské továrny v Otawaře v prefektuře Točigi.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.