www.digimanie.cz
>
>
>

Nikon zlepšil hospodaření, ukončí však výrobu objektivů ve dvou továrnách

Nikon zlepšil hospodaření, ukončí však výrobu objektivů ve dvou továrnách
, , aktualita
Nikonu se finanční moc nedaří a společnost se snaží optimalizovat své působení, co to jen jde. Dalším krokem by mělo být uzavření dvou japonských továren, kde se dodnes vyráběly objektivy. Výroba se tak přestěhuje.
K oblíbeným
reklama
Zatímco předposlední hospodářské výsledky Nikonu dopadly velmi špatně, v tomto čtvrtletí je to lepší. Firma dosáhla příjmů 150,6 mld. jenů, což je meziročně pokles o 1,8 %. Zisk se ale meziročně navýšil ze 4 na 9,9 mld. jenů, takže je v plusu (provozní marže 6,6 %). Pro připomenutí, v minulém čtvrtletí vykázal Nikon ztrátu 46,6 mld. jenů. Nás ale bude pochopitelně zajímat především fotografická divize. V jejím případě klesly příjmy na 52,3 mld. jenů, což je o výrazných 25,3 %. Provozní ztráta je pak na podobné úrovni (procentuálně vzhledem k příjmům), z 0,8 klesla na 0,6 mld. jenů. Všechny další divize byly tentokrát v zisku.
 
Nikon logo
 
Pojďme se tedy podívat hlouběji na výsledky ve třídě fotoaparátů. Prodeje fotoaparátů s výměnnými objektivy klesly z 580 na 280 tisíc kusů (-52 %), u objektivů to bylo z 950 na 470 tisíc (-51 %) a u kompaktů dokonce z 230 na pouhých 80 tisíc kusů (-65 %). Nebylo by divu, kdyby se už nikdy neobjevil žádný nový kompakt od Nikonu. Společnost si nicméně pochvaluje prodejní úspěchy Nikonů Z6 II a Z7 II, které pomohly navýšit průměrnou prodejní cenu. Ostatně to jde vidět i na tom, že ačkoli prodeje v počtech kusů klesly na méně než polovinu, finanční příjmy šly dolů "jen" o čtvrtinu.
 
Předpoklady pro budoucnost
 
Situace z poslední doby ale Nikonu vlévá do žil trochu více optimismu a pro celý fiskální rok, který končí 31. března 2021, předpokládá příjmy divize 145 mld. jenů místo 140 mld. Toto číslo mi vzhledem k výsledkům přijde jako nízký předpoklad. Snížil se také předpoklad ztráty ze 45 na 40 mld. jenů. Jak je vidět na tabulce výše, Nikon upravuje předpoklady trhu a myslí si, že propady nebudou tak velké, jak se zdály být před čtvrt rokem. Sám pro sebe však nic nemění.
 
Současně se předpokládá další restrukturalizace a po zavření poslední japonské továrny Nikonu na výrobu fotoaparátů se mají do konce března zavřít i dvě továrny pro výrobu objektivů. Konkrétně má jít o továrnu v Nagai v prefektuře Yamagata a Aizu v prefektuře Fukušima. Zaměstnanci (konkrétně 108 a 54 lidí) budou moci přejít do poslední zbývající japonské továrny v Otawaře v prefektuře Točigi.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ricoh uvedl barevnou edici K-1 Mark II J Limited 01 Ricoh uvedl barevnou edici K-1 Mark II J Limited 01
Ricoh uvádí speciální barevnou edici zrcadlovek K-1 Mark II. Edice J Limited 01 bude k dispozici ve čtyřech zajímavých barevných kombinacích využívající speciální laky, využije se také dřevo na gripu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Meike uvedlo cine objektiv 50mm T2.1 S35-Prime pro formát Super 35 Meike uvedlo cine objektiv 50mm T2.1 S35-Prime pro formát Super 35
Výrobce objektivů Meike rozšířil nabídku svých objektivů o další tzv. cine objektiv, tedy o model určený pro profesionální natáčení videa. Jde o pevnou světelnou padesátku 50mm T2.1 S35-Prime CINE.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Leica uvádí limitovanou edici kompaktu Q2 Daniel Craig x Greg Williams Leica uvádí limitovanou edici kompaktu Q2 Daniel Craig x Greg Williams
Leica představila další limitovanou edici svého fotoaparátu, která pro tentokrát vzdává hold Hollywoodu. Jde o kompaktní model Q2 Daniel Craig x Greg Williams, který kombinuje černou a zlatou barvu.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sony údajně chystá 1" snímač pro telefony Sony údajně chystá 1" snímač pro telefony
Snímače pro telefony jsou v poslední době stále čím dál tím větší a Sony si podle posledních úniků chystá dokonce 1" senzor IMX800. Tím by měl překonal i nový velký Samsung ISOCELL GN2 typu 1/1,2".
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala17 komentářů
Harman uvedl kinofilmový kompakt EZ-35 Harman uvedl kinofilmový kompakt EZ-35
Společnost Harman, která vyrábí např. známé filmy Ilford, přichází na trh s novým kinofilmovým kompaktem EZ-35. Nepůjde o jednorázový fotoaparát, tento totiž nabídne možnost vyměnit film za jiný a šetří tak životní prostředí.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů