www.digimanie.cz
>
>
>

Nikon zlepšil hospodaření, ukončí však výrobu objektivů ve dvou továrnách

Nikon zlepšil hospodaření, ukončí však výrobu objektivů ve dvou továrnách
, , aktualita
Nikonu se finanční moc nedaří a společnost se snaží optimalizovat své působení, co to jen jde. Dalším krokem by mělo být uzavření dvou japonských továren, kde se dodnes vyráběly objektivy. Výroba se tak přestěhuje.
K oblíbeným
reklama
Zatímco předposlední hospodářské výsledky Nikonu dopadly velmi špatně, v tomto čtvrtletí je to lepší. Firma dosáhla příjmů 150,6 mld. jenů, což je meziročně pokles o 1,8 %. Zisk se ale meziročně navýšil ze 4 na 9,9 mld. jenů, takže je v plusu (provozní marže 6,6 %). Pro připomenutí, v minulém čtvrtletí vykázal Nikon ztrátu 46,6 mld. jenů. Nás ale bude pochopitelně zajímat především fotografická divize. V jejím případě klesly příjmy na 52,3 mld. jenů, což je o výrazných 25,3 %. Provozní ztráta je pak na podobné úrovni (procentuálně vzhledem k příjmům), z 0,8 klesla na 0,6 mld. jenů. Všechny další divize byly tentokrát v zisku.
 
Nikon logo
 
Pojďme se tedy podívat hlouběji na výsledky ve třídě fotoaparátů. Prodeje fotoaparátů s výměnnými objektivy klesly z 580 na 280 tisíc kusů (-52 %), u objektivů to bylo z 950 na 470 tisíc (-51 %) a u kompaktů dokonce z 230 na pouhých 80 tisíc kusů (-65 %). Nebylo by divu, kdyby se už nikdy neobjevil žádný nový kompakt od Nikonu. Společnost si nicméně pochvaluje prodejní úspěchy Nikonů Z6 II a Z7 II, které pomohly navýšit průměrnou prodejní cenu. Ostatně to jde vidět i na tom, že ačkoli prodeje v počtech kusů klesly na méně než polovinu, finanční příjmy šly dolů "jen" o čtvrtinu.
 
Předpoklady pro budoucnost
 
Situace z poslední doby ale Nikonu vlévá do žil trochu více optimismu a pro celý fiskální rok, který končí 31. března 2021, předpokládá příjmy divize 145 mld. jenů místo 140 mld. Toto číslo mi vzhledem k výsledkům přijde jako nízký předpoklad. Snížil se také předpoklad ztráty ze 45 na 40 mld. jenů. Jak je vidět na tabulce výše, Nikon upravuje předpoklady trhu a myslí si, že propady nebudou tak velké, jak se zdály být před čtvrt rokem. Sám pro sebe však nic nemění.
 
Současně se předpokládá další restrukturalizace a po zavření poslední japonské továrny Nikonu na výrobu fotoaparátů se mají do konce března zavřít i dvě továrny pro výrobu objektivů. Konkrétně má jít o továrnu v Nagai v prefektuře Yamagata a Aizu v prefektuře Fukušima. Zaměstnanci (konkrétně 108 a 54 lidí) budou moci přejít do poslední zbývající japonské továrny v Otawaře v prefektuře Točigi.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Leica uvádí Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH., je to převlečená Sigma Leica uvádí Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH., je to převlečená Sigma
Společnost Leica uvedla nový objektiv Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH. Ten je ale svým způsobem již nějakou dobu na trhu, neboť opticky jde o Sigmu, která se už vyrábí pro L-Mount a FE-Mount.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Další kameraman roztavil dron při filmování sopky, tentokrát cíleně Další kameraman roztavil dron při filmování sopky, tentokrát cíleně
Na Islandu už několik týdnů chrlí lávu sopka v Geldingadaliru u hory Fagradalsfjall. Máme odsud už mnoho působivých záběrů včetně minimálně jednoho roztaveného dronu. Nyní přibyl další a tentokrát to bylo záměrně.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Vloggerské Sony A6700 má být prý už koncem května s 32MPx snímačem Vloggerské Sony A6700 má být prý už koncem května s 32MPx snímačem
Opět se objevují zprávy o novém high-endovém APS-C fotoaparátu společnosti Sony. Novinka by měla pravděpodobně nést jméno A6700 a s velkou pravděpodobností bude představena do konce tohoto měsíce.
4.5.2021, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Lovec bouřek točil tornádo, dron to nepřežil Lovec bouřek točil tornádo, dron to nepřežil
Lovec bouřek Brian Emfigner natáčel pomocí svého dronu tornádo ve státě Mississippi. Bohužel před ním nestačil uletět, a tak o dron přišel. Na druhou stranu získal působivé záběry, kterými se nyní může chlubit.
4.5.2021, aktualita, Milan Šurkala
Micro Four Thirds s 8K na 33MPx snímači: Bosma G1 Micro Four Thirds s 8K na 33MPx snímači: Bosma G1
Už nějakou dobu je jasné, že si to 8K zamíří i na 4/3" formát. Po kameře od Sharpu tu máme další podobný produkt. Je jím 8K videokamera Bosma G1 DC0200. Její snímač přináší vysoké 33MPx rozlišení.
3.5.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář