reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Outdoorový Olympus Tough TG-4 s podporou RAWu

13.4.2015, Milan Šurkala, aktualita
Olympus dnes představil nový odolný kompakt Olympus Stylus Tough TG-4. Jeho 16MPx snímač nyní umožňuje ukládat fotografie do RAWu, přibyl speciální podvodní HDR mód a další režimy pro focení makro snímků.
Společnost Olympus přichází s novým outdoorovým kompaktem Stylus Tough TG-4. V podstatě jde o model Tough TG-3, který dostal pár softwarových vylepšení (nový firmware). Jedním z nejzajímavějších změn je to, že novinka podporuje záznam do formátu RAW. Díky tomu z fotoaparátu můžete dostat kvalitnější fotografie než z běžného JPEGu. Snímačem je i nadále 1/2,3" CMOS BSI s rozlišením 16,8 megapixelů, z něhož se efektivně využívá 16 megapixelů.


Olympus Stylus Tough TG-4 černý


Objektiv zde zůstal již z doby první verze TG-1. Má 4× optický zoom v příjemném optickém rozsahu 25 až 100 milimetrů, skládá se z 9 optických členů v 7 skupinách. 4 členy jsou asférické. Světelnost objektivu má velmi pěknou hodnotu F2,0 na nejširší ohniskové vzdálenosti. F4,9 na té nejdelší je výrazně horší hodnota, nicméně stále v kontextu třídy i situace u dnešních kompaktů nadprůměrná. Objektiv má závit pro filtry s průměrem 40,5 milimetru.

Zajímavostí jsou jeho schopnosti makra, neboť v celém ohniskovém rozsahu může fotit od 10 centimetrů (výborné telemakro) a v supermakro režimu lze jít dokonce na jediný centimetr (na relativně dlouhé ohniskové vzdálenosti, což je dobře - méně si budete stínit a dosáhnete většího zvětšení). Pro zvětšení hloubky ostrosti je tu funkce focus stacking (složení více snímků s různým zaostřením). Pro lepší makro snímky si můžete koupit pomocné kruhové světlo LED Light Guide, které rozlije světlo blesku dokola objektivu a prosvětlí focené objekty. Můžete si koupit i telepředsádku nebo širokoúhlou předsádku.


Olympus Stylus Tough TG-4 horní strana


Expozici může nastavovat automatika, je zde ale i priorita clony (technické údaje dokonce hovoří i o prioritě času a manuálu, to ale nemůžeme zatím potvrdit). Expoziční časy mají rozsah 1/2000 až 1/2 sekundy, v nočním režimu se dá dostat na 4 sekundy. Korekce expozice má pak rozmezí od -2 EV do +2 EV. Citlivosti lze nastavit od ISO 100 do ISO 6400. Nechybí ani klasické HDR a nově je tu i podvodní HDR. Tough TG-4 by měl vydržet pád z výšky 2,1 metru. Lze se s ním ponořit do hloubky až 15 metrů, snese -10°C mrazy, nevadí mu prach a tlak do 100 kilogramů.


Olympus Stylus Tough TG-4 červený


Obraz je zpracováván procesorem TruePic VII. Sekvenční snímání dosahuje rychlosti 5 fps v plném rozlišení (max. 100 snímků). V rozlišení 3 megapixely lze dosáhnout rychlosti 15 fps a dokonce i 60 fps (max. 100 snímků). Podporovány jsou Full HD videosekvence s rozlišením 1920×1080 pixelů s progresivním záznamem ve formátu MOV (H.264). Nechybí ani zpomalená videa, ta se ale nemohou pochlubit nějak vysokým rozlišením. Při rozlišení 640×480 pixelů nabídnou 120 fps, při rozlišení 320×240 pixelů pak 240 fps. Tentokrát je použit záznam do AVI (Motion JPEG). Fotoaparát podporuje intervalové a časosběrné video. Samozřejmostí je dnes Wi-Fi rozhraní, nechybí ani GPS a funkce kompasu i při vypnutém fotoaparátu (zobrazí také nadmořskou výšku a tlak vzduchu).


Olympus Stylus Tough TG-4 LCD


Displej s 3,0" úhlopříčkou má na dnešní poměry už slabší rozlišení 460.000 bodů (320×480 RGB pixelů). Vnitřní paměť má kapacitu 55 MB. Využít lze karty SD, SDHC a SDXC včetně verzí s UHS-I rozhraním a karty Eye-Fi. K napájení slouží Li-Ion akumulátor LI-92B. Rozměry činí 111,5×65,9×31,2 mm, hmotnost je pak 247 gramů s baterií a paměťovou kartou. K dispozici bude černá a červená verze. Prodej začne v květnu za cenu $379.

Zdroj: Olympus CZ


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama