Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic Lumix S1H je jediným CSC schváleným pro Netflix

31.10.2019, Milan Šurkala, aktualita
Panasonic Lumix S1H je podle Netflixu natolik pokročilým fotoaparátem, že byl jako jediné CSC schválen pro použití k natáčení obsahu pro Netflix. A přestože mnozí mu vyčítají cenu, je paradoxně také tím nejlevnějším schváleným přístrojem.
Panasonicu se povedlo hodně dobře se prosadit v oblasti natáčení videa pomocí fotoaparátů. Hodně se rozmohlo natáčení s Lumixy řady GH, ty však mají problém v menším senzoru, který limituje hrátky s hloubkou ostrosti a kvalitou obrazu při velmi vysokých citlivostech, což částečně řešil model GH5S. Zkouší to však i s novými full frame přístroji Lumix řady S1, zejména tedy na profesionální video orientovaným Lumixem S1H. A právě ten se stal prvním CSC fotoaparátem, který dostal od Netflixu schválení pro natáčení obsahu pro tuto streamovací službu (fotoaparát v seznamu schválených přístrojů nemá ani Canon nebo Sony). Ta vyžaduje např. to, že 90 % délky obsahu musí být natočeno schválenou doporučenou kamerou a nanejvýš 10 % kamerou, která sice není na seznamu, ale její použití musí být také povoleno jako výjimka.
 
Panasonic Lumix S1H
 
Kritéria zahrnují např. to, že kamera (resp. fotoaparát) musí umět alespoň UHD 4K, tedy minimálně 3840 pixelů na šířku. Vyžadován je formát RAW (Sony RAW, RedCode, Arriraw,...) nebo pokročilejší komprimované formáty (XAVC, AVC-Intra, ProRes, I-Frame,...), podpora 16bitového lineárního nebo alespoň 10bitového Log záznamu (S-Log3, V-Log a podobně). Při 23,98p záznamu musí umět datový tok alespoň 240 Mbps, dále je vyžadován barevný gamut S-Gamut3.cine, RED Wide Gamut RGB, Alexa Wide Gamut nebo jiné, videa také musí být schopna ukládat metadata (timecode, ISO, WB, snímkovací frekvenci,...) a kamery musí umožňovat nastavení černé barvy.
 
I když fotoaparátu Lumix S1H mnozí vytýkají vysokou cenu, faktem je, že tohle není fotoaparát pro běžné full frame focení, ale profesionální náčiní určené pro kvalitní natáčení videa a zde je i s cenovkou přesahující 100 tisíc Kč s DPH nejlevnějším Netflixem schváleným přístrojem.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.