Panasonic uvádí profi video-fotoaparát Lumix S1H s 6K

Panasonic uvádí profi video-fotoaparát Lumix S1H s 6K
, , aktualita
Jak Panasonic slíbil, tak i činí a představuje nový profesionální full frame fotoaparát Lumix S1H zaměřený na video. Těšit se můžeme na 6K záznam, mechanickou stabilizaci, duální ISO citlivost i 10bitový výstup.
K oblíbeným
reklama
Před třemi měsíci Panasonic oznámil, že chystá profesionální video-fotoaparát s full frame čipem, nový Lumix S1H. Zatímco Lumix S1 je takovým hybridem pro fotografy i kameramany, Lumix S1H má být výrazněji zaměřen na video a být jakousi full frame variantou GH5. Jeho full frame senzor (35,6×23,8 mm) má rozlišení 24,2 MPx, což odpovídá hodnotám 6024×4016 pixelů. Zatímco pro fotografie se dnes velmi často odstraňuje low-pass filtr (OLPF), který zvyšuje ostrost a rozlišení, zde se naopak Panasonic chlubí tím, že tu OLPF nechal, čímž potlačuje nepříjemný moaré efekt, který je pro video mnohem větším problémem než pro fotografie. Čip umí pořizovat 14bitové RAWy a podporuje i multiexpozici (8 snímků) pro vznik 96MPx fotografií.
 
Panasonic Lumix S1H
 
Zajímavostí čipu je duální ISO, tedy dvě nativní ISO citlivosti. V tomto případě jde o ISO 640 a ISO 4000, což kameramanům umožní mnohem lepší hrátky se šumem a dynamickým rozsahem (i při vyšších citlivostech je šum dost nízký a navíc lze volbou citlivosti dobře kontrolovat velikost dynamického rozsahu ve světlech a ve stínech). Snímač je navíc mechanicky stabiizovaný v 5 osách a lze pochopitelně kombinovat s 2osou optickou stabilizací v objektivech. Maximálně tak lze dosáhnout stabilizačního účinku až 6,5 EV.
 
Panasonic Lumix S1H
 
Pokud jde o video, maximem je zde 6K video s poměrem stran 3:2 při 24p. Pokud se spokojíte s 5.4K při stejném poměru, dostanete už 30p. Frekvenci 30p nicméně dostanete i u 5.9K videa při tradičním poměru stran 16:9. Schopnosti ale hodně závisí na zvolených parametrech, takže se Super 35 výřezem (zhruba APS-C) si lze užít až Cinema 4K rozlišení při 60p a 10bitových barvách ve formátu HEVC. Pokud nechcete ořez, budete muset zvolit 30p a vychutnat si můžete i barevné kódování 4:2:2. Přes HDMI je možné poslat 4:2:2 10bitový 60p Cinema 4K záznam.
 
Je zde plnohodnotné HDMI a v balení máte i držák kabelu zabraňující jeho nechtěnému vytrhnutí z fotoaparátu. Nechybí ani anamorfický záznam 4K S35 4:3. Samozřejmostí je podpora režimu V-Log/V-Gamut (včetně pomůcky V-Log View Assist), HDR video, HLG a výrobce slibuje dynamický rozsah až 14 EV. Samozřejmostí je i podpora time-code a bohatá nabídka příslušenství včetně XLR adaptéru a jiných, které najdete už i pro Lumix S1.
 
Panasonic Lumix S1H
 
Tím ale možnosti zdaleka nekončí. Poněvadž je 4K video k dispozici i jako 60p a to je možné uložit i při 24p, lze dosáhnout 2,5× zpomalení. Ve Full HD rozlišení lze nahrávat až 180p, takže při 24p dostáváte 7,5× pomalejší záznam. Možný je i zrychlený záznam točený minimálně při 2 fps. Panasonic zapracoval i na distribuci tepla a chlazení přístroje, takže je tu časově neomezené nahrávání videa (tedy bez limitů daných byrokraticky celními úřady nebo technickými). Lumix S1H je odolný vůči stříkající vodě, prachu a má zvládnout i -10°C mrazy. Závěrka nabídne neobvykle vysoký počet 400 tisíc cyklů. Dovoluje dosáhnout časy od 1/8000 sekundy, synchronizační čas blesku je pak 1/320 sekundy.
 
Panasonic Lumix S1H
 
Zajímavostí je, že zatímco Lumix S1 a S1R mají SD a XQD slot, v případě Lumix S1H tu najdete dva SD sloty s podporou UHS-II a Video Class 90. Dle výrobce má vydržet akumulátor s napětím 7,4 V a kapacitou 3050 mAh na 2 hodiny nahrávání videa. Kdyby to nestačilo, přes USB-C 3.1 lze fotoaparát průběžně nabíjet, a to i při práci. Samozřejmostí je dnes už i Bluetooth 4.2 LE, Wi-Fi až do standardu 802.11ac a podpora tetheringu. Nechybí ani rychlé zaostřování DFD, které vyčítá data ze snímače rchlostí 480 fps a slibuje zaostření za 0,08 sekundy. V AFS režimu lze dosáhnout sekvenčního snímání 9 fps, v AFC pak 6 fps. Citlivost autofokusu je opravdu nadprůměrně vysoká, Panasonic hovoří o -6 EV.
 
Panasonic Lumix S1H
 
Vzadu je plně výklopný displej s 3,2" úhlopříčkou a vysokým rozlišením 2,33 milionu bodů. Proti S1 a S1R má až o 150 % vyšší jas, což má znatelně zlepšit jeho pozorovatelnost při natáčení venku. Elektronický hledáček s rozlišením 5,76 milionu bodů pak nabízí 0,78× zvětšení, frekvenci až 120 fps, OLED technologii, vysoký kontrast 10000:1 a prodlevu jen 0,005 sekundy. Na horní straně je pak velký 1,8" stavový displej, který díky technologii MIP (Memory In Pixel) vykazuje extrémně nízkou spotřebu elektrické energie a možnost zobrazovat informace i při vypnutí fotoaparátu. Nezapomnělo se na několik funkčních tlačítek a několik velkých červených pro natáčení videa. Fotoaparát by měl být k dispozici od září za cenu $4000 za tělo.
 
Zdroj: TZ Panasonic


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Facebook začíná hlídat porušování autorských práv k fotkám Facebook začíná hlídat porušování autorských práv k fotkám
Sociální sítě Facebook a Instagram zavádí novou funkčnost. Nyní je možné si registrovat svůj obrazový obsah, jako jsou např. fotky, a hlídat, zda je někdo neoprávněně nezveřejňuje na těchto sociálních sítích.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Žena filmovala jízdu z okna auta, v rychlosti vypadla na dálnici Žena filmovala jízdu z okna auta, v rychlosti vypadla na dálnici
Při focení snímků na sociální sítě se lidé dopouštějí mnoha hloupostí, které v některých případech končí smrtí. Štěstí v tomto měla jedna žena z Británie, která při filmování sebe sama z okna jedoucího auta spadla na dálnici.
22.9.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Adobe ukázal novou funkci výměny oblohy ve Photoshopu pomocí AI Adobe ukázal novou funkci výměny oblohy ve Photoshopu pomocí AI
Společnost Adobe připravuje spoustu zajímavých funkcí pro své aplikace. Jednou z nich je i výměna oblohy (Sky Replacement) pomocí systémů umělé inteligence Adobe Sensei. Ta zajistí větší věrohodnost výsledku.
22.9.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Doporučené fotoaparáty: září 2020 Doporučené fotoaparáty: září 2020
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
22.9.2020, článek, Milan Šurkala56 komentářů
Sony vede trh s CSC, Nikon je až pátý Sony vede trh s CSC, Nikon je až pátý
Nikkei zveřejnil data celosvětových prodejů CSC za minulý rok. S náskokem vede společnost Sony, ale vzhledem k rozšiřující se nabídce konkurence není divu, že se její tržní podíl snižuje. Překvapí např. Fujifilm.
21.9.2020, aktualita, Milan Šurkala