Panasonic uvádí profi video-fotoaparát Lumix S1H s 6K

Panasonic uvádí profi video-fotoaparát Lumix S1H s 6K
, , aktualita
Jak Panasonic slíbil, tak i činí a představuje nový profesionální full frame fotoaparát Lumix S1H zaměřený na video. Těšit se můžeme na 6K záznam, mechanickou stabilizaci, duální ISO citlivost i 10bitový výstup.
K oblíbeným
reklama
Před třemi měsíci Panasonic oznámil, že chystá profesionální video-fotoaparát s full frame čipem, nový Lumix S1H. Zatímco Lumix S1 je takovým hybridem pro fotografy i kameramany, Lumix S1H má být výrazněji zaměřen na video a být jakousi full frame variantou GH5. Jeho full frame senzor (35,6×23,8 mm) má rozlišení 24,2 MPx, což odpovídá hodnotám 6024×4016 pixelů. Zatímco pro fotografie se dnes velmi často odstraňuje low-pass filtr (OLPF), který zvyšuje ostrost a rozlišení, zde se naopak Panasonic chlubí tím, že tu OLPF nechal, čímž potlačuje nepříjemný moaré efekt, který je pro video mnohem větším problémem než pro fotografie. Čip umí pořizovat 14bitové RAWy a podporuje i multiexpozici (8 snímků) pro vznik 96MPx fotografií.
 
Panasonic Lumix S1H
 
Zajímavostí čipu je duální ISO, tedy dvě nativní ISO citlivosti. V tomto případě jde o ISO 640 a ISO 4000, což kameramanům umožní mnohem lepší hrátky se šumem a dynamickým rozsahem (i při vyšších citlivostech je šum dost nízký a navíc lze volbou citlivosti dobře kontrolovat velikost dynamického rozsahu ve světlech a ve stínech). Snímač je navíc mechanicky stabiizovaný v 5 osách a lze pochopitelně kombinovat s 2osou optickou stabilizací v objektivech. Maximálně tak lze dosáhnout stabilizačního účinku až 6,5 EV.
 
Panasonic Lumix S1H
 
Pokud jde o video, maximem je zde 6K video s poměrem stran 3:2 při 24p. Pokud se spokojíte s 5.4K při stejném poměru, dostanete už 30p. Frekvenci 30p nicméně dostanete i u 5.9K videa při tradičním poměru stran 16:9. Schopnosti ale hodně závisí na zvolených parametrech, takže se Super 35 výřezem (zhruba APS-C) si lze užít až Cinema 4K rozlišení při 60p a 10bitových barvách ve formátu HEVC. Pokud nechcete ořez, budete muset zvolit 30p a vychutnat si můžete i barevné kódování 4:2:2. Přes HDMI je možné poslat 4:2:2 10bitový 60p Cinema 4K záznam.
 
Je zde plnohodnotné HDMI a v balení máte i držák kabelu zabraňující jeho nechtěnému vytrhnutí z fotoaparátu. Nechybí ani anamorfický záznam 4K S35 4:3. Samozřejmostí je podpora režimu V-Log/V-Gamut (včetně pomůcky V-Log View Assist), HDR video, HLG a výrobce slibuje dynamický rozsah až 14 EV. Samozřejmostí je i podpora time-code a bohatá nabídka příslušenství včetně XLR adaptéru a jiných, které najdete už i pro Lumix S1.
 
Panasonic Lumix S1H
 
Tím ale možnosti zdaleka nekončí. Poněvadž je 4K video k dispozici i jako 60p a to je možné uložit i při 24p, lze dosáhnout 2,5× zpomalení. Ve Full HD rozlišení lze nahrávat až 180p, takže při 24p dostáváte 7,5× pomalejší záznam. Možný je i zrychlený záznam točený minimálně při 2 fps. Panasonic zapracoval i na distribuci tepla a chlazení přístroje, takže je tu časově neomezené nahrávání videa (tedy bez limitů daných byrokraticky celními úřady nebo technickými). Lumix S1H je odolný vůči stříkající vodě, prachu a má zvládnout i -10°C mrazy. Závěrka nabídne neobvykle vysoký počet 400 tisíc cyklů. Dovoluje dosáhnout časy od 1/8000 sekundy, synchronizační čas blesku je pak 1/320 sekundy.
 
Panasonic Lumix S1H
 
Zajímavostí je, že zatímco Lumix S1 a S1R mají SD a XQD slot, v případě Lumix S1H tu najdete dva SD sloty s podporou UHS-II a Video Class 90. Dle výrobce má vydržet akumulátor s napětím 7,4 V a kapacitou 3050 mAh na 2 hodiny nahrávání videa. Kdyby to nestačilo, přes USB-C 3.1 lze fotoaparát průběžně nabíjet, a to i při práci. Samozřejmostí je dnes už i Bluetooth 4.2 LE, Wi-Fi až do standardu 802.11ac a podpora tetheringu. Nechybí ani rychlé zaostřování DFD, které vyčítá data ze snímače rchlostí 480 fps a slibuje zaostření za 0,08 sekundy. V AFS režimu lze dosáhnout sekvenčního snímání 9 fps, v AFC pak 6 fps. Citlivost autofokusu je opravdu nadprůměrně vysoká, Panasonic hovoří o -6 EV.
 
Panasonic Lumix S1H
 
Vzadu je plně výklopný displej s 3,2" úhlopříčkou a vysokým rozlišením 2,33 milionu bodů. Proti S1 a S1R má až o 150 % vyšší jas, což má znatelně zlepšit jeho pozorovatelnost při natáčení venku. Elektronický hledáček s rozlišením 5,76 milionu bodů pak nabízí 0,78× zvětšení, frekvenci až 120 fps, OLED technologii, vysoký kontrast 10000:1 a prodlevu jen 0,005 sekundy. Na horní straně je pak velký 1,8" stavový displej, který díky technologii MIP (Memory In Pixel) vykazuje extrémně nízkou spotřebu elektrické energie a možnost zobrazovat informace i při vypnutí fotoaparátu. Nezapomnělo se na několik funkčních tlačítek a několik velkých červených pro natáčení videa. Fotoaparát by měl být k dispozici od září za cenu $4000 za tělo.
 
Zdroj: TZ Panasonic


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nikon Coolpix B600: kamarád do přírody Nikon Coolpix B600: kamarád do přírody
Nikon v poslední době trochu přeorganizoval nabídku svých ultrazoomů a vytvořil model Coolpix B600. Ten je kombinací předchozích modelů B500 a B700. Nabídne 16MPx rozlišení i velmi slušný 60× optický zoom. Jaký však bude?
Dnes, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Finance u Nikonu: přes dramatický pokles je stále v zisku Finance u Nikonu: přes dramatický pokles je stále v zisku
Poslední finanční výsledky Nikon asi akcionáře a fanoušky společnosti moc nepotěšily. I když je celá společnost a dokonce i fotografická divize stále v zisku, čísla jsou o mnoho horší než v předchozím roce.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Zeiss Supreme Prime Radiance, objektivy se záměrnými odlesky v protisvětle Zeiss Supreme Prime Radiance, objektivy se záměrnými odlesky v protisvětle
Vyrábět objektivy, které mají záměrně zvýrazněné odlesky v protisvětle, nezní moc smysluplně. Pravdou však je, že ve filmu mohou odlesky působivě dotvářet atmosféru, a proto mají objektivy Superme Prime Radiance vrstvy T*Blue.
12.11.2019, aktualita, Milan Šurkala
Neopatrný indický fotograf zemřel při focení slonů. Ušlapali ho Neopatrný indický fotograf zemřel při focení slonů. Ušlapali ho
Chodit moc blízko k divokým zvířatům není příliš bezpečné. Přesvědčil se o tom indický fotograf, který fotil divoké slony. Ze své chyby se ale nepoučí, stádo ho ušlapalo a na následky zranění zemřel.
12.11.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Leica SL2 aneb full frame Lumix S1R z Německa Leica SL2 aneb full frame Lumix S1R z Německa
Leica přichází s novým full frame CSC fotoaparátem SL2. Přináší 47MPx snímač s možností natáčení 4K60p videa i slow-motion ve Full HD při 180 fps. Má i DFD ostření a jde v podstatě  o převlečený Lumix S1R.
11.11.2019, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů