Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic ukázal kameru se svým 8K organickým čipem

14.9.2019, Milan Šurkala, aktualita
Organický snímač Panasonicu se přetřásá už hodně dlouho a nyní se konečně dostává do reálného produktu. Kamera AK-SHB800 totiž tento čip s 8K rozlišením dostala a s tím jsme se dozvěděli i několik dalších informací.
O organickém čipu od Panasonicu se mluví už hodně dlouhou dobu a první vzorky už byly představeny (vývoj byl dokončen v únoru 2018). Nyní se dostává do prvního produktu, videokamery AK-SHB800. Nejde tedy o fotoaparát a patrně to potrvá ještě několik let, než se tato technologie pořádně otestuje v kamerách a objeví se také ve fotoaparátu. I první nasazení na Olympijských hrách v Tokiu v příštím roce 2020 bude spíše jen testovací. Nyní se tak dozvídáme alespoň několik dalších informací o novém čipu. Má mít velikost Super 35, tedy zhruba APS-C (nikoli full frame, jak bylo původně uvedeno) a být schopen záznamu 8K videa při 60 fps.
 
Panasonic AK-SHB800
 
Má technologii Electronic Neutral Density Filter (ENDF), tedy elektronický ND filtr, což si můžeme představit jako plynule se snižující ISO citlivost. Nechybí ani globální závěrka, která eliminuje tzv. rolling shutter efekt (kácení svislic při pohybu). To ale zdaleka není vše. Z jednoho 8K záznamu je možné najednou vytvářet až 4 nezávislé videozáznamy z různých míst s různým přiblížením, zoomováním a pohybem ve scéně. Je zde i automatická korekce zkreslení, která upravuje obraz na základě toho, ze které části scény byl obraz vystřihnut (zkreslení výřezu z levé strany bude opačně "natažené" proti výřezu z pravé strany obrazu). Celkově lze takto spojit 8 jednotek až pro dosažení 32 HD streamů. Sama kamera měří 180×190×177 m a váží 4,0 kg. Pokud jde o bajonet, není použit L-Mount, který Panasonic používá u svých Lumixů S1, ale Canon EF.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.