Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Pentax jde proti času i s trendem, vyvíjí nové kinofilmové fotoaparáty

23.12.2022, Milan Šurkala, aktualita
Pentax jde proti času i s trendem, vyvíjí nové kinofilmové fotoaparáty
Společnost Ricoh a její značka Pentax chce vzkřísit kinofilmovou fotografii. Oznámily Film Project, který má v budoucnu přinést několik nových kinofilmových fotoaparátů. Mezi mladými lidmi a generací Z o ně totiž roste zájem.
Pentax jde rád proti proudu a jeho další projekt je toho opět důkazem. Víme, že se už nechce pouštět na trh s CSC fotoaparáty a hodlá setrvat u digitálních zrcadlovek. Nad budoucností této divize sice visí docela otazník, nicméně poslední oznámení ukazuje, že se s divizí prozatím stále počítá, a to i pro další vývoj. Oznámen byl totiž Film Project. U dnešních mladých lidí (Generace Z) je sice vidět nejen to, že žije hodně digitálně, ale u mnohých je to také touha se z digitálního světa vymanit. Podle Pentaxu to jde vidět na fotografii, kde se sice drtivá většina fotografií publikuje na sociálních sítích a v podstatě nikdo si je už netiskne, na druhou stranu stoupá zájem o opačný extrém, kinofilmovou fotografii. Idea fyzicky existující fotografie, u které člověk do okamžiku jejího vytvoření člověk neví, jak bude vypadat, je pro některé lidi hodně lákavá (jinak řečeno, fyzický výtisk digitální fotky je málo rebelský).
 
Pentax ME
ilustrační foto, autor: Joe Haupt from USA, CC BY-SA 2.0, přes Wikimedia Commons
 
Film Project tak hodlá přinést na trh nové kinofilmové fotoaparáty Pentaxu. Firma říká, že to musí udělat co nejdříve, protože inženýři, kteří projektovali kinofilmové přístroje Pentaxu, jsou už v důchodu, a spolu s nimi mizí i znalosti z vývoje takových přístrojů. Stará generace tak spolupracuje s tou novou a snaží se zachránit tyto znalosti dříve, než bude pozdě. Je přece zbytečné vše "vynalézat" znovu.
 
 
TKO (Takeo Suzuki) z Pentaxu se ve videu nechal slyšet, že nejprve chtějí vyvinout levný kompaktní model, později high-endový filmový kompakt, základní zrcadlovku a pokud vše půjde dobře, i high-endovou SLR. Připouští však, že projekt nemusí dojít zdárného konce, a proto žádá o podporu ze strany fanoušků.
 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.