reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Ricoh restrukturalizuje, nad budoucností Pentaxu visí otazník

11.12.2022, Milan Šurkala, aktualita
Ricoh restrukturalizuje, nad budoucností Pentaxu visí otazník
Společnost Ricoh je obří korporací, která má pod sebou okolo 30 různých divizí a chce se stát výrazně digitální firmou. Ne všem se ale daří stejně a nad budoucností fotoaparátů Pentax, Ricoh a kamerek Theta tak visí nemalý otazník.
Jediným výrobcem, který zůstal alespoň trochu aktivně na trhu zrcadlovek, je společnost Ricoh a její značka Pentax. Před více než třemi lety společnost predikovala návrat fotografů směrem k DSLR do dvou let, přičemž v tehdejší anketě 78 % z vás řeklo, že s Ricohem nesouhlasí a že se fotografové už k DSLR nevrátí. Uběhlo ještě více času a DSLR jsou na tom ještě bídněji než před několika lety. Zatímco za období prvních 10 měsíců roku šly zrcadlovky meziročně dolů o téměř 18 %, CSC fotoaparáty naopak vzrostly o více než 27 %. V počtu kusů to máme 1,54 proti 3,28 milionu a finančně tvoří bezzrcadlovky dokonce 5,8krát větší trh za studované období. Nic nenasvědčuje tomu, že by se lidé houfně chtěli vracet k zrcadlovému hledáčku.
 
Pentax KF
 
Problémem pro Pentax (a fotoaparáty Ricoh, možná i Theta) je ale to, že Ricoh je obří korporací, která zahrnuje okolo 30 různých divizí a společnost nechce dotovat ty neprosperující těmi, kterým se daří. Jejím cílem je také přerod na společnost, která bude nabízet digitální služby a ne zrovna hardware, takže se nyní studuje, které části byznysu mohou dobře fungovat i v oblasti digitálních služeb a které ne. Firma se tak nyní rozhoduje, které divize si ponechá, a které zařízne nebo odprodá. I když o Pentaxu a fotoaparátech nepadlo konkrétní slovo, určitě to v nás zvyšuje obavy o budoucnost těchto fotoaparátů.
 
Připomeňme, že firma nás v roce 2020 opětovně ujistila o tom, že to se zrcadlovkami myslí vážně. Od té doby uvedl solidní zrcadlovku K-3 Mark III s APS-C senzorem, což by nasvědčovalo, že tomu tak skutečně je, naopak nedávno představený model KF, který je mírnou modernizací 6 let staré K-70, svědčí spíše o opaku. V oblasti objektivů to není špatné, tam se objevily tři aktualizované modely a tři nové modely, byť tempo obnovy poněkud slábne (letos jen jeden). Myslíte si, že Pentax dlouhodobě přežije?
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama