reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia
reklama

Ricoh restrukturalizuje, nad budoucností Pentaxu visí otazník

, , aktualita
Ricoh restrukturalizuje, nad budoucností Pentaxu visí otazník
Společnost Ricoh je obří korporací, která má pod sebou okolo 30 různých divizí a chce se stát výrazně digitální firmou. Ne všem se ale daří stejně a nad budoucností fotoaparátů Pentax, Ricoh a kamerek Theta tak visí nemalý otazník.
Ricoh restrukturalizuje, nad budoucností Pentaxu visí otazník
Jediným výrobcem, který zůstal alespoň trochu aktivně na trhu zrcadlovek, je společnost Ricoh a její značka Pentax. Před více než třemi lety společnost predikovala návrat fotografů směrem k DSLR do dvou let, přičemž v tehdejší anketě 78 % z vás řeklo, že s Ricohem nesouhlasí a že se fotografové už k DSLR nevrátí. Uběhlo ještě více času a DSLR jsou na tom ještě bídněji než před několika lety. Zatímco za období prvních 10 měsíců roku šly zrcadlovky meziročně dolů o téměř 18 %, CSC fotoaparáty naopak vzrostly o více než 27 %. V počtu kusů to máme 1,54 proti 3,28 milionu a finančně tvoří bezzrcadlovky dokonce 5,8krát větší trh za studované období. Nic nenasvědčuje tomu, že by se lidé houfně chtěli vracet k zrcadlovému hledáčku.
 
Pentax KF
 
Problémem pro Pentax (a fotoaparáty Ricoh, možná i Theta) je ale to, že Ricoh je obří korporací, která zahrnuje okolo 30 různých divizí a společnost nechce dotovat ty neprosperující těmi, kterým se daří. Jejím cílem je také přerod na společnost, která bude nabízet digitální služby a ne zrovna hardware, takže se nyní studuje, které části byznysu mohou dobře fungovat i v oblasti digitálních služeb a které ne. Firma se tak nyní rozhoduje, které divize si ponechá, a které zařízne nebo odprodá. I když o Pentaxu a fotoaparátech nepadlo konkrétní slovo, určitě to v nás zvyšuje obavy o budoucnost těchto fotoaparátů.
 
Připomeňme, že firma nás v roce 2020 opětovně ujistila o tom, že to se zrcadlovkami myslí vážně. Od té doby uvedl solidní zrcadlovku K-3 Mark III s APS-C senzorem, což by nasvědčovalo, že tomu tak skutečně je, naopak nedávno představený model KF, který je mírnou modernizací 6 let staré K-70, svědčí spíše o opaku. V oblasti objektivů to není špatné, tam se objevily tři aktualizované modely a tři nové modely, byť tempo obnovy poněkud slábne (letos jen jeden). Myslíte si, že Pentax dlouhodobě přežije?
 


reklama