Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

PiCam: 12MPx fotoaparát vyrobený 3D tiskem s Linuxem

28.8.2022, Milan Šurkala, aktualita
PiCam: 12MPx fotoaparát vyrobený 3D tiskem s Linuxem
Student počítačů a nadšenec do fotografie si postavil vlastní fotoaparát, při jehož konstrukci využil technologii 3D tisku, malý počítač Raspberry Pi a objektiv pro C-Mount. Ovladatelný je i na dálku díky operačnímu systému Linux.
Předevčírem jsme se podívali na zajímavý objektiv vyrobený svépomocí pomocí technologie 3D tisku a máme tu další fotografický projekt, do jehož tvorby se zapojila 3D tiskárna. Tentokrát jde o fotoaparát, který je určen pro C-Mount podobně jako jiný podobný projekt z počátku letošního léta. Stojí za ním nadšenec do fotografie a student informační techniky, Mukesh Sankhla. Ten postavil fotoaparát PiCam a jak už název napovídá, je postaven na základu malého počítače Raspberry Pi. Konkrétně jde o Pi 4 s 8GB operační paměti RAM. Na něm běží operační systém Linux, který dovoluje několik zajímavých funkcí.
 
PiCam
 
Dovoluje totiž vzdálené ovládání např. přes iPad a pokud je připojen do Internetu, je k němu možné přistupovat odkudkoli na světě pomocí aplikace Remote.it a účtu Remote.VNC. Samotný obal fotoaparátu je vyroben pomocí technologie 3D tisku, který drží dohromady všechny příslušné části, tedy samotný počítač Raspberry, fotografický modul se senzorem, ventilátor a má na sobě bajonet C-Mount (podporuje i CS-Mount). V tomto případě šlo o 16mm objektiv. Modul fotoaparátu je vybaven snímačem Sony IMX477R (1/2,3" CMOS, 12 MPx), který je schopen natáčet i 4K video. Student tvrdí, že celkové náklady na fotoaparát byly asi 150 až 200 USD. Pro případné zájemce uvolnil i STL soubory, abyste si mohli fotoaparát také vytisknout.
 
PiCam
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.