Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Podzimní update Zoner Photo Studia X: CPU i GPU akcelerace, 3D LUT a další

19.9.2023, Milan Šurkala, aktualita
Podzimní update Zoner Photo Studia X: CPU i GPU akcelerace, 3D LUT a další
Přichází podzim, což přináší i pravidelnou aktualizaci fotografické aplikace Zoner Photo Studio X. Tentokrát se zapracovalo na akceleraci při využití CPU i GPU, podporovány jsou 3D LUT, zlepšila se i navigace a další.
Každého půl roku vychází nová velká aktualizace fotografického programu Zoner Photo Studio X a letos tomu nebude jinak. Zoner vydává podzimní aktualizaci, která dává ZPSX zase o něco více schopností. Vývojáři např. zapracovali na akceleraci aplikace a ta běží rychleji jak při využití CPU, tak i GPU. Největšího zrychlení by si přitom měli všimnout uživatelé se staršími a slabšími počítači.
 
Zoner Photo Studio X
 
Velkou novinkou je podpora 3D LUT, díky níž lze vytvářet jakési "presety", které ale nemají vliv na rozestavění běžných posuvníků v aplikaci, takže uživatel má nadále plný rozsah možných úprav a vytváří tak lépe využitelný startovací bod pro další úpravy.
 
Zoner Photo Studio X
 
Zapracovalo se také na ovládání aplikace, takže ta má novou nástrojovou lištu a přehlednější navigaci. Často používané nástroje jsou přemístěny tak, aby byly co nejblíže fotkám, nicméně uživatel má možnost si rozvržení uživatelského rozhraní pozměnit.
 
Zoner Photo Studio X
 
Významně rozšířeny byly možnosti lokálních úprav, jako je přechodový nebo kruhový filtr. Ty mají nyní téměř plnou nabídku funkcí, které lze lokálně aplikovat, což znamená např. odšumování, vyvážení bílé a další.
 
Zoner Photo Studio X
 
V neposlední řadě je umožněno vytvářet nastavení pro výchozí úpravy pro každý fotoaparát zvlášť. Tyto úpravy se pak automaticky aplikují na každý snímek vyfocený tímto fotoaparátem. Dělá-li fotograf pokaždé několik stejných úprav, může mu to ušetřit dost času.
 
Zoner Photo Studio X
 
Upraven byl i modul Video, kde lze hromadně pracovat s klíčovými snímky a usnadněno bylo i zrychlování a zpomalování videa. Při vytváření fotoknih nebo jiných fotopředmětů si ZPSX nově hlídá úpravy použitých fotek a jejich přesouvání v počítači.
 
Zdroj: TZ Zoner


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.