Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jarní update Zoner Photo Studia X přináší profily objektivů, rychlejší RAWy

21.3.2023, Milan Šurkala, aktualita
Jarní update Zoner Photo Studia X přináší profily objektivů, rychlejší RAWy
Jak už je u Zoneru zvykem, jednou za půl roku představuje větší aktualizaci své aplikace Zoner Photo Studio X. Novinka přináší nativní podporu profilů objektivů, lepší práci na dvou monitorech, rychlejší je načítání RAWů a máme tu i další vylepšení.
Společnost Zoner před několika okamžiky uvolnila novou verzi svého fotografického programu Zoner Photo Studio X. Jednou z hlavních novinek je přidání nativní podpory profilů objektivů, takže je možné softwarově korigovat např. zkreslení, chromatickou aberaci, vinětaci, a to vše bez instalace dalších doplňků. Už nyní tu máme profily pro více než 1200 objektivů.
 
Zoner Photo Studio X
 
Vylepšena byla i rychlost načítání RAWů, kde Zoner hovoří o téměř dvojnásobném zrychlení. V některých případech je zvýšení rychlosti ještě výraznější. Patrné to má být především u větších RAWů a změna se projevuje při načítání, indexování, importu i exportu. Zlepšila se i kvalita náhledů v modulech Vyvolat a Správce.
 
Zoner Photo Studio X - dva monitory
 
Zajímavostí je nový režim pro práci na dvou monitorech (nebo jednom širokoúhlém), což umožňuje např. snadné zobrazování Zoneru a jedné fotky ve dvou různých modulech najednou. Nemalých změn se dočkal také editor videa. Nově je tu možnost přednačtění videosouborů, přibyla také možnost zobrazit náhled videoklipu jen najetím na miniaturu. Modul Vyvolat dostal realističtější obrazové výsledky v režimu Přidání zrna, také byly rozšířeny možnosti přeskládání uživatelského rozhraní.
 
Zoner Photo Studio X - video
 
Zonerama přidává možnost klientského výběru a označení fotek bez nutnosti se přihlašovat, což se hodí při sdílení alba s klientem. Možné je využít automatický posun fotek po hodnocení, je zde podpora pro strukturovaná klíčová slova, užitečnou změnou je možnost práce s časovými metadaty při exportu. Bohužel tu stále není podpora formátu WEBP, který je už na internetu téměř standardem. Jako obvykle, i tentokrát mají uživatelé 30 dní pro bezplatné vyzkoušení a ti, kteří už aplikaci v minulosti zkoušeli, mají 15 dní.
 
Zdroj: TZ Zoner


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.