Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Porota vyřadila snímek z fotosoutěže, považovala ho za výtvor AI. Tím však nebyl

, , aktualita
Porota vyřadila snímek z fotosoutěže, považovala ho za výtvor AI. Tím však nebyl
Generativní AI zažívá ve fotografii a ilustracích velký boom, dokonce se už takové snímky neoprávněně dostávají do soutěží. Někdy je to ale porota, kdo v souboji AI versus člověk udělá chybu.
Porota vyřadila snímek z fotosoutěže, považovala ho za výtvor AI. Tím však nebyl
Před čtvrt rokem vyhrál fotosoutěž Sony WPA fotograf Boris Eldagsen, který ale cenu odmítl, neboť jeho snímek byl vytvořen pomocí umělé inteligence. Chtěl především poukázat na problematiku generativní AI. Nyní tu máme další menší skandál spojený s generativní AI. Týkal se fotografické soutěže od Charing Cross Photo, což je australský fotografický obchod v Syndey. Ten ze soutěže vyřadil fotografii od Suzy Dougherty s tím, že snímek vypadá být vytvořený pomocí systému AI a z metadat fotografie nemohli nic takového potvrdit ani vyloučit. Dali tak na svůj instinkt a snímek, ačkoli se jim hodně líbil, vyřadili.
Autorka snímku se ohradila, že jde o fotografii jejího syna s figurínami, kterou pořídila na výstavě Gucciho, a že rozhodně není vytvořen pomocí AI. Dále řekla, že ani neví, jak se AI fotografie pořizují, a že se teprve jen něco dozvídá o ChatGPT (ten navíc ani fotografii nevytvoří, na to jsou jiné systémy). Charing Cross Photo pak zveřejnilo update ohledně celé situace, nicméně omluva byla jen polovičatá. Příští rok se Suzy může fotosoutěže zúčastnit bez vstupního poplatku, nicméně porota stále hází vinu spíše na fotografy, že z metadat není jasné, jak byl snímek vlastně pořízen (což je ale také pravdou). Za svůj postoj si CCP na Instagramu slízlo nemalou kritiku.