Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon EOS 550D: třídní premiant

19.10.2010, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Testem dnes prošla zrcadlovka Canon EOS 550D, která do své třídy přinesla pokročilé technologie jako Full HD video nebo CMOS snímač s velmi vysokým rozlišením 18 MPx. Fotoaparát jsme si zapůjčili s objektivem 18-135 mm IS.
Na počátku roku představil Canon novou zrcadlovku EOS 550D, která do třídy vyššího low-endu přinesla zejména velmi vysoké rozlišení 18 megapixelů a znovu tak popohnala megapixelovou válku, kterou započal už i předchůdce EOS 500D. Dále zde můžete najít Full HD videosekvence a 3:2 LCD displej s velmi vysokým rozlišením 1.040.000 bodů. Fotoaparát jsme si zapůjčili s objektivem EF-S 18-135mm 1:3,5-5,6 IS, který lze s tímto přístrojem sehnat v setu. Ten by také měl být důstojným partnerem této zrcadlovce, neboť základní setový objektiv 18-55mm by byl přeci jen trochu omezujícím faktorem. Takže se pojďme na EOS 550D podívat.


Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Tělo zrcadlovky je vyrobeno z plastu, nicméně dílenské zpracování je dobré a rozhodně nezklame. Grip má pod spouští zajímavý výstupek, který držení přístroje dále znatelně vylepšuje. Co se týče objektivu, ten rovněž působí docela dobrým dojmem, i když pár věcí by mohlo být i lepších. Předně jde o krytku s neuvěřitelně titěrnými pojistkami a jak odjišťování, tak její nasazování je hodně těžký úkol. Podobné problémy s krytkou měl Canon i u ultrazoomů PowerShot SX1 IS a SX10 IS. Ztratit ji kvůli tomuto nedotaženému systému opravdu není problém. Samovolné vysouvání nebo zasouvání objektivu je tak na hraně. Sice se to nestává příliš často, ale je cítit, že mít o pět gramů více, už by se zasouval (zejména při snímání nahoru).




Zepředu je vidět zrcátko, za nímž se skrývá APS-C CMOS snímač s velmi vysokým rozlišením 18 megapixelů. Jeho crop faktor činí 1,6. Vedle bajonetu je tlačítko pro odjištění objektivu, nad bajonetem je pak výklopný blesk. Směrem ke gripu je malé světlo, které slouží jako indikace samospouště nebo pro redukci efektu červených očí. Jako AF dioda nefunguje, na to je zde interní blesk. Na gripu si můžete všimnout malého snímače dálkového ovládání.



Objektiv nabízí reálný rozsah ohnisek 18 až 135 milimetrů, což znamená 7,5× optický zoom. Po přepočtu na kinofilm je to od širokoúhlých 29 mm až po maximálních 216 mm. Světelnost F3,5 až F5,6 je ve své třídě naprosto klasická. Nechybí optická stabilizace, kterou lze vypnout přímo na objektivu. Stejně tak lze přepínat automatické a manuální ostření. To má přiměřenou citlivost. Zoomovací kroužek je dostatečně široký a pro videosekvence je vhodný i díky plynulému pohybu, kdy nedochází k žádnému škubání. S objektivem lze používat 67mm filtry.



Seshora vidíte po stranách ouška na provlečení popruhu. Pochopitelně nechybí patice pro externí blesk, je zde i interní blesk, jehož vyklápění je elektronické. Jako u všech Canonů, i zde je hlavní ovládací kolečko režimů zbytečně tuhé. Samozřejmě je dobré, že se samovolně neotočí, ale přehánět se to nemusí. Naštěstí díky výraznému vroubkování není problém jím otáčet. Na zapínání přístroje je zde posuvník. To má výhodu, že fotoaparát můžete nechat v podstatě neustále zapnutý. Přístroj se totiž sám po několika sekundách vypne (pokud máte vypnutý i LCD displej) a nastartuje jej okamžitě až namáčknutím spouště. Je to velmi rychlé a zároveň úsporné řešení.

Směrem nahoru najdete tlačítko ISO, po jehož zmáčknutí můžete ovládat nastavení ISO citlivosti (dobré je, že není nutno toto tlačítko držet jako např. u korekce expozice). Dále je zde otočné kolečko, jímž můžete nastavit většinu voleb v menu, clonu, expoziční čas a další hodnoty. Tlačítko spouště je naklopené směrem dopředu, jeho chod je bezproblémový.



Zadní strana se nese v tradičním stylů zrcadlovek Canon. Najdete zde velký 3,0" LCD displej s velmi vysokým rozlišením 1.040.000 bodů (720×480 pixelů). Díky tomu má skutečně vynikající ostrý obraz, kterému nelze nic vytknout. Pozorovací úhly jsou vynikající, pozorovatelnost na slunci ale jen průměrná. Nad displejem je optický hledáček s 0,87× zvětšením a 95% pokrytím v každém směru. Pokrytí je rozumné, nicméně pár chybějících procent se občas přeci jen projeví tím, že se do záběru dostane něco nepatřičného. Pod hledáčkem je snímač přiblížení oka, který automaticky vypne LCD displej, aby zbytečně nesvítil.

Nalevo od hledáčku najdete tlačítko MENU, které již dle názvu logicky slouží ke vstupu do hlavního menu. To je děleno do několika podzáložek (3 fotografické, 2 pro prohlížení, 3 technické a jedna pro vlastní menu - sem si natáhnete nejoblíbenější položky z menu, abyste je nemuseli složitě hledat). Tlačítko DISP pak upravuje nejen zobrazení tohoto menu, ale i LCD displeje, který případně vypíná.



Napravo od hledáčku je tlačítko pro Live View, případně také slouží pro spuštění natáčení videosekvencí. Nejvíce vpravo jsou dvě tlačítka, kde první slouží k zamčení expozice. Nevím, zda jsem něco nepřehlédl, ale namáčknutím spouště nelze zamknout expozici i ostření současně, jak je to běžné u kompaktů. Ačkoli v menu se dá nastavit kupa různých možností chování spouště, ta nejtradičnější tam není. A právě toto tlačítko je tak jedinou možností, jak si expozici zamknout, má-li spoušť zamykat ostření. Mé oblíbené "kradení" expozice z jinak osvětlených částí snímku tak nemohlo být použito (tzn. namáčknu spoušť např. na světlejší ploše, čímž stáhnu expozici, překomponuju a mám snímek podexponovaný - není třeba nastavovat její korekci).

Druhé tlačítko pak slouží k nastavení ostřících bodů. Těch je zde celkem 9 a můžete si vybrat mezi automatickým výběrem ostřícího bodu, případně ručně vybrat jeden z nich (hodí se např. při focení na stativu). Pro výběr ostřícího bodu stačí držet tlačítko a točit horním kolečkem. Obě tato tlačítka pak v režimu prohlížení slouží také k přibližování a oddalování náhledu. Vedle displeje ja pak tlačítko Av pro korekci expozice (opět nutno držet a točit horním ovladačem), pod ním pak tlačítko Q, které spouští rychlé menu. Informační menu na displeji tak lze najednou ovládat a poměrně rychle a pohodlně nastavit vše, co potřebujete.

Čtyřsměrný ovladač je oddělený, což prospívá ergonomii (nelze stisknout dva směry najednou, jak je to běžné u kompaktů). Směrem nahoru vybíráte vyvážení bílé, vlevo průběžné režimy ostření, dole barevný styl obrazu a nalevo samospoušť, příp. sekvenční snímání. Canon musím pochválit za geniální přístup ke tlačítkům. Např. do menu vyvážení bílé se člověk dostane tlačítkem "nahoru" a také tímto tlačítkem se v něm pohybuje, ačkoli menu je horizontální. Fotograf tak nemusí měnit polohu prstu a vše zvládne jedním jediným tlačítkem. Uprostřed je nastavovací tlačítko SET. Zbývají poslední dvě. Více nalevo je tlačítko pro vstup do režimu prohlížení snímků a napravo je pak možno jednotlivé snímky mazat.



Z pravého pohledu je vidět výstupek gripu. Vzadu je pak krytka prostoru pro paměťovou kartu SDHC, resp. SDXC a také krytka pro vstup napájení. Dobře lze také posoudit délku objektivu.



Naopak nalevo vidíte krytku, která skrývá zdířku pro externí mikrofon, dálkové ovládání, USB a HDMI kabel. Na těle si lze všimnout mono mikrofon (nad logem modelu EOS 550D), pod bleskem je elektronické tlačítko pro jeho vyklopení, směrem níže pojistka pro odjištění objektivu a úplně nejníže tlačítko pro náhled hloubky ostrosti. To jsem často těžko hledal, ačkoli jeho poloha je v zásadě logická. Na objektivu vidíte dva přepínače pro ostření a stabilizaci.



Vespod toho moc zajímavého není. V podstatě tu vidíte jen kovový závit pro stativ a krytku prostoru pro baterii.



Li-Ion akumulátor LP-E8 má napětí 7,2 V a kapacitu 1120 mAh. Na takové údaje je až překvapivě velký.



Canon EOS 550D se tedy při prvním ohledání jeví jako velmi slušná zrcadlovka své třídy. Nabízí přiměřenou ergonomii jen s malými výhradami a specifikace určitě navnadí. V dalších kapitolách se podívejme, jak se papírové údaje projevují v praxi.

Technické specifikace: Canon EOS 550D
Snímací prvek
Celkový počet pixelů -
Efektivní počet pixelů 18,0 MPx
Velikost snímače APS-C CMOS (22,3×14,9 mm)
Rozlišení fotografií (3:2) 5184×3456, 3456×2304, 2592×1728
Rozlišení videa 1920×1080 / 30p, 25p, 24p
1280×720 / 60p, 50p
640×480 / 60p, 50p
mono zvuk (možnost připojení externího mikrofonu
Poměr stran 3:2
Typ barevného filtru RGB
Formát záznamu JPEG (Exif 2.21), MOV (MPEG-4 AVC/H.264)
Optika fotoaparátu (objektiv EF-S 18-135mm 1:3.5-5.6 IS)
Značka CANON ZOOM LENS
Optický zoom 7,5×
Rozsah ohnisek (reálný) 18 - 135 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 29 - 216 mm
Světelnost objektivu F3,5 - 5,6
Rozsah clony F3,5 - F22 (wide), F5,6 - F36 (tele), irisová clona
Mechanická stabilizace ano (lens shift, optická stabilizace)
Možnost použití předsádek ano (67mm filtry)
Elektronická stabilizace ne
Digitální zoom ne
Zaostřování
Zaostřování auto focus (vícebodové, ručn výběr z 9 bodů), manuální
One Shot, AI Focus, AI Servo
Ostřící vzdálenost 45 cm - nekonečno
Pomocné zaostřovací světlo ano (pouze bleskem)
Elektronická část
Procesor DIGIC 4
Testovaný firmware v3.9.1 (tělo)
Spotřeba -
Měření expozice poměrové (vázané na AF bod), částečné, bodové, celoplošné se zdůrazněným středem
Citlivost ISO AUTO ISO, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, HI (12800)
Rychlost závěrky 30 - 1/4000 s, bulb režim
Expoziční režimy auto, priorita clony, priorita času, manuál
Vyvážení bílé barvy Automatické, Denní světlo, Stín, Zataženo, Wolframové světlo, Bílé zářivkové světlo, Blesk, Uživatelské nastavení
Scénické režimy (Plně automatická, Portrét, Krajina, Detail, Sport, Noční portrét, Vypnutý blesk, Kreativní automatická, Program
Samospoušť 2s, 10 s (s podporou dálkové spouště), 10 s (vyfotí 2 - 10 snímků sekvenčním snímáním)
Sériové snímání 3,7 fps
Vestavěný blesk - režimy Vypnuto, Zapnuto, lze doplnit o redukci červených očí, vybrat synchronizaci na první nebo druhou lamelu
Vestavěný blesk - dosah směrné číslo 13 (ISO 100)
Externí blesk ano
Ostatní
Hledáček ano, optický pentaprizmatický, 0,87× zvětšení, 95% pokrytí ve svislém i vodorovném směru
LCD displej 3,0" LCD, 1.040.000 bodů (720×480 pixelů)
Digitální výstup USB 2.0, AV, HDMI
Paměťové karty SD, SDHC, SDXC
Interní paměť -
Napájení Li-Ion akumulátor LP-E8, 7,2V, 1120 mAh, výdrž na 440 snímků (při použití hledáčku), 180 snímků (s Live View)
Hmotnost 475 gramů (bez příslušenství), 530 gramů (s příslušenstvím), 455 gramů (18-135mm objektiv)
Rozměry 128,8 x 97,5 x 75,3 mm, 101 × 75,1 mm (18-135mm objektiv)
Barevné varianty černá
Standardní příslušenství Li-Ion akumulátor, nabíječka + kabel, USB kabel, AV kabel, CD-ROM s manuálem, CD-ROM se softwarem, popruh, návod
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.