Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon EOS RP: levný full frame šikula

8.8.2019, Milan Šurkala, recenze
Canon se pustil do třídy full frame CSC fotoaparátů a základním modelem je poměrně levný EOS RP. Na něj se právě dnes podíváme. Jak si povede tento fotoaparát, který nabídne 26MPx snímač a 4K video?
Společnost Canon nedávno představila levnější full frame CSC fotoaparát EOS RP, který je základním modelem této řady. Vybaven je 26,2MPx full frame čipem, který zvládá natáčet 4K video a podporuje také fázové zaostřování díky Dual Pixel AF CMOS. Vedle nízké ceny má nabídnout také malé rozměry a plně polohovatelný dotykový displej. Na to, jaký tento fotoaparát bude, se podívá naše recenze.
 
 

Recenze Canon EOS RPVideorecenze fotoaparátu Canon EOS RP s ukázkami ovládání a testovacími Full HD 50p videosekvencemi.
 
 

Testovaný objektiv:

 

Ergonomie ovládání

 
Vzhledem k tomu, že je EOS RP full frame fotoaparátem, překvapí poměrně malými rozměry spíše na úrovni APS-C přístrojů. Zajímavostí je velmi nízká stavba, fotoaparát tak vypadá docela placatě. Oceňuji velmi dobré zpracování, fotoaparát působí robustním a kvalitním dojmem. Dobře se drží s lehčími objektivy (např. EF 35/2 nebo EF 50/1,4 včetně RF-EF redukce). To testovaný zoomovací RF 24-105/4 je už se svými 700 gramy poněkud těžší hračka a na delší držení to není ideální.
 
Canon EOS RP
 
Do testu jsme vzali standardní objektiv RF 24-105 mm F4 L IS USM. Ten nabídne příjemný 4,4× optický zoom v rozsahu 24-105 mm, v celém ohniskovém rozsahu má světelnost F4, je utěsněný a optimalizovaný i pro natáčení videa. Zaostřovací i zoomovací prstenec tak jde dostatečně tuze, ale zároveň i naprosto hladce bez jakéhokoli škubání. Zajímavostí RF objektivů je také speciální funkční prstenec vepředu, kterému můžete přiřadit vybranou funkčnost (např. korekci expozice,...). Objektiv spolupracuje se 77mm filtry.
 
Canon EOS RP objektiv RF 24-105mm
 
EOS RP je vybaven 26,2MPx full frame CMOS snímačem. Ten podporuje technologii Dual Pixel AF CMOS, tedy fázové ostření pomocí snímače. Na těle vidíme ještě tlačítko pro odjištění objektivu a diodu, která má sloužit jako pomocné AF světlo (nepodařilo se mi ho spustit) i kontrolka samospouště.
 
Canon EOS RP senzor
 
Horní strana není příliš složitá, je vidět, že EOS RP míří spíše na jednoduchost. Vlevo je otočné kolečko, kterým se zapíná fotoaparát (výjimečně se mi toto řešení líbilo, není ani příliš tuhé, jen se trochu bojím, jak dobře se bude ovládat v létě, pokud se vám budou potit prsty). Interní blesk tu není, takže půjde využít jen sáňky pro externí blesk. Následuje kolečko fotografických režimů, otočný volič (např. pro úpravu expozice), tlačítko zamknutí ovladačů a nechybí ani červené tlačítko pro zahájení natáčení videa. To se začne natáčet asi 0,6 až 0,7 sekundy po stisku tlačítka, ukončení je pak v okamžiku jeho opětovného stisknutí.
 
Canon EOS RP horní strana
 
Dále je tu druhý otočný ovladač a tlačítko M-Fn. To spouští jakési malé menu pro rychlou úpravu některých parametrů, jako jsou ISO citlivost, vyvážení bílé, sekvenční snímání/samospoušť a podobně. Spoušť má rozumný chod, možná trochu gumovější v koncové fázi stisku.
 
Canon EOS RP ovladače
 
Mnohé jistě potěší plně výklopný a otočný 3,0" displej. Jeho rozlišení činí tradičních 1,04 milionu bodů (720×480 RGB pixelů), takže má dostatečně ostrý obraz a slušné pozorovací úhly. Je rovněž dotykový, což usnadňuje mnohé funkce, zejména polohování AF bodu. To funguje dokonce i při používání hledáčku, přičemž je možné nastavit, jak se má chovat (zda poloha prstu na displeji odpovídá zvolené pozici absolutně - tam, kde je prst, je AF bod, nebo relativně - tažení prstu kdekoli na displeji daným směrem jen posouvá zvolený AF bod tímto směrem).
 
Canon EOS RP LCD displej
 
Nad displejem vlevo je vstup do hlavního menu a nezapomnělo se ani na elektronický hledáček typu OLED. Ten má 0,39" úhlopříčku, rozlišení 2,36 milionu bodů (1024×768 RGB pixelů) a velmi vysoké 0,7× zvětšení. Obraz v něm je opravdu velmi slušný, nabídne prosvětlený obraz i v docela velké tmě, to ale záleží také na objektivu. S F2,0 objektivem jsem ručně zaostřil takřka na vše aspoň trochu kontrastního, co bylo v pokoji osvětleném nočním světlem sídliště, s F4,0 objektivem už byl v takových podmínkách značný problém. Nechybí automatické přepínání hledáčku a displeje.
 
Na zadní straně je pochopitelně ještě několik prvků, které jsou mnohdy konfigurovatelné. Moc se mi nelíbilo komplikované zvětšování náhledu, které je záležitostí několika tlačítek. Nejdřív lupou vůbec aktivujete to, že se bude zvětšovat, ale samotné zvětšení už děláte tlačítkem Info nebo otočným voličem (proč to ale nejde cyklicky třeba lupou ihned?) Docela vhod přijdou tlačítka pro zamykání ostření a expozice. Především expozice totiž může být problém (s průběžným ostřením a sledováním)., takže její zamčení může být užitečná věc. Čtyřsměrný volič může např. ihned polohovat AF bod, osobně jsem ale raději využíval displej (znovu připomínám, že to funguje i při koukání se do hledáčku). Prostřední talčítko Q/SET spouští quick menu pro rychlé nastavení některých voleb. 
 
Canon EOS RP zadní strana
 
Na tomto snímku jde krásně vidět, jak je objektiv 24-105mm F4 L vlastně velký vůči malému tělu fotoaparátu EOS RP (obzvlášť pokud se zazoomuje). Na těle objektivu je přepínač ostření a stabilizace.
 
Canon EOS RP levá strana
 
EOS RP mě příjemně překvapil nabídkou portů. Vzhledem k tomu, že jde o prozatím nejlevnější full frame CSC fotoaparát, je nabídka dost dobrá, takže tu máme např. jack pro dálkové ovládání. Samozřejmostí je možnost ovládat fotoaparát i pomocí bezdrátových technologií Wi-Fi a Bluetooth.
 
Canon EOS RP porty
 
Pro natáčení videa však nechybí ani HDMI výstup, jack pro externí mikrofon a dokonce i jack pro sluchátka. Pokud jde o USB port, najdete tu moderní USB-C variantu. Přes tu je možné fotoaparát nabíjet, nicméně v balení je i klasická nabíječka akumulátoru. Fotoaparát tak můžete přes USB-C port připojit i k powerbance a takto ho nabíjet. Pokud tedy v průběhu dne dojde šťáva, jen se připojíte a fotoaparát dobijete (při focení to vypadá, že se fotoaparát nenabíjí, ale jak ho vypnete, automaticky se zase začne nabíjet).
 
Canon EOS RP další porty
 
Pokud jde o napájení, to tu má na starosti Li-Ion akumulátor LP-E17. Ten má napětí 7,2 V a kapacitu 1040 mAh. Je zde jen jeden slot pro paměťovou kartu typu SD.
 
Canon EOS RP akumulátor
 
Balení bylo v našem případě hodně bohaté (ostatně i krabice s fotoaparátem je pěkně obrovská). Fotoaparát jsme dostali s objektivem, všemi krytkami, akumulátorem, nabíječkou s kabelem, sluneční clonou, pouzdrem pro objektiv a nechyběl dokonce ani adaptér pro použití EF objektivů ze zrcadlovek Canon.
 
Canon EOS RP příslušenství
 
Canon EOS RP nám zatím dělal spíše radost a až na mírné ergonomické nedostatky vypadá být velmi zajímavým přístrojem. V dalších kapitolách ho provětráme a zjistíme, jak dobře fotí.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.