www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon RF 24-105mm f/4 L IS USM

Canon RF 24-105mm f/4 L IS USM
, , recenze
Spolu se svými full frame CSC fotoaparáty představila společnost Canon také nový základní objektiv RF 24-105mm f/4 L IS USM. Dnešní recenze se mu podívá na zoubek a ukáže, jaký je po optické stránce.
K oblíbeným
reklama
Také společnost Canon začala s výrobou full frame CSC fotoaparátů, kterým se dlouhé roky vyhýbala a více se soustředila na své zrcadlovky. Nyní se ale vše mění a nové fotoaparáty tak pochopitelně dostaly i odpovídající nové nativní objektivy. Tím základním se prozatím stává Canon RF 24-105mm f/4 L IS USM, na který se podíváme v dnešní recenzi. Nabídne velmi příjemný 4,4× optický zoom v rozumném rozsahu od širokoúhlých 24 mm až po maximum 105 mm. Jeho světelnost je konstantních F4 v celém rozsahu zoomu, nechybí optická stabilizace a máme tu také ultrazvukový zaostřovací motorek USM. Jaký tedy bude nový objektiv?
 
Canon RF 24-15mm F4 L IS USM
 
 
Testovaný objektiv nepatří zrovna mezi ty malé, ale to už je daň za to, že má konstantní světelnost F4, až 105mm ohniskovou vzdálenost a vykresluje full frame políčko. Zpracování hodnotím výborně, objektiv působí opravdu hodně dobře, tuze a kvalitně. Na jeho těle najdeme tři prstence, přičemž ten nejblíž u červeného proužku je konfigurovatelný a je možné s jeho pomocí např. ovládat korekci expozice nebo jiná nastavení. Dále tu máme zaostřovací kroužek s ideálním chodem. Je naprosto hladký, ale přitom také dostatečně tuhý, takže nehrozí nechtěné otáčení kroužku. Osobně se mi jen stávalo to, že když jsem chtěl manuálně ostřit, instinktivně jsem sahal po předním konfigurovatelném kroužku a ne po tom zaostřovacím. Chce to zvyk.
 
Canon RF 24-105mm f/4 L IS USM
 
Také zoomovací kroužek je naprosto v pořádku. Jeho chod je ještě o něco tužší, stále však velmi hladký na to, aby při zoomování nedocházelo k záškubům, což přijde vhod u natáčení videa. I když je tu pojistka proti samovolnému vysouvání objektivu (zamyká 24mm pozici), prozatím nebyla potřeba a s objektivem jsem neměl žádný problém. Na těle objektivu jsou ještě přepínače manuálního zaostřování a optické stabilizace.
 
Canon RF 24-105mm f/4 L IS USM
 
Zde vidíte již zmíněnou pojistku proti vysouvání objektivu. Také je vidět kvalitní kovový bajonet a nesmím zapomenout zmínit také to, že je tento objektiv odolný vůči vlhkosti a prachu.
 
Canon RF 24-105mm f/4 L IS USM na Canon EOS RP
 
K testu objektivu jsme použili levnější variantu full frame CSC fotoaparátů od Canonu, model EOS RP s 26MPx senzorem. Jak vidíte na obrázku, objektiv podporuje filtry s velkým 77mm průměrem. Základní seznámení tak máme za sebou a v dalších kapitolách se podíváme na jeho výkony při focení.
 
Technické specifikace objektivu
Název objektivu Canon RF 24-105mm f/4 L IS USM
Optický zoom 4,4×
Rozsah ohnisek (reálný) 24 - 105 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 24 - 105 mm
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) 74° - 19°20' / 53° - 13° / 84° - 23°20'
 na APS-C)Světelnost objektivu F4,0
Rozsah clony F4,0 - 22
Konstrukce 18 optických členů ve 14 skupinách (asférické i UD členy)
Nejkratší ostřící vzdálenost 45 cm
Maximální zvětšení 0,24×
Počet lamel clony 9
Optická stabilizace ano (5EV účinek)
Rozměry 83,5×107,3 mm
Hmotnost 700 gramů
Závit pro filtry 77 mm
reklama
Nejnovější články
Doporučené fotoaparáty: leden 2021 Doporučené fotoaparáty: leden 2021
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Dnes, článek, Milan Šurkala
Záhada Canonu RF 100-500mm: několika kusům od Lensrentals praskla čočka Záhada Canonu RF 100-500mm: několika kusům od Lensrentals praskla čočka
Nový telezoom Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM bude mít možná konstrukční problém. Půjčovně Lensrantals se totiž vrátilo už několik kusů se stejným poškozením, jedním prasklým optickým členem v konstrukci
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Pergear uvedl širokoúhlý pancake rybí oko 10mm F8 Pergear uvedl širokoúhlý pancake rybí oko 10mm F8
Společnost Pergear přichází na trh s dalším netradičním objektivem. Je jím tenký pancake 10mm f/8 Fisheye, který má tloušťku pouhý jeden centimetr. Určen je pro většinu CSC systémů s APS-C a menšími senzory.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
V norském obchodě je možné hrát šachy s fototechnikou namísto figurek V norském obchodě je možné hrát šachy s fototechnikou namísto figurek
Fotografický obchod v Norsku na sebe přitáhl pozornost díky netradiční atrakci, kterou zveřejnil na Instagramu. V prodejně postavili velkou šachovnici, na které je možné hrát místo figurek s fotografickým vybavením.
26.1.2021, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Sony Alpha 1 přináší 8K video i hledáček OLED 9,44M bez blackoutu Sony Alpha 1 přináší 8K video i hledáček OLED 9,44M bez blackoutu
Konkurence na trhu full frame CSC sílí a Sony chce mít nejlepší CSC na trhu. Tím se má stát Alpha 1. Nový fotoaparát přinese 50MPx vrstvený čip, podporu 8K videa, přičemž i to je s oversamplingem.
26.1.2021, aktualita, Milan Šurkala34 komentářů