Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon RF 24-105mm f/4 L IS USM

8.8.2019, Milan Šurkala, recenze
Spolu se svými full frame CSC fotoaparáty představila společnost Canon také nový základní objektiv RF 24-105mm f/4 L IS USM. Dnešní recenze se mu podívá na zoubek a ukáže, jaký je po optické stránce.
Také společnost Canon začala s výrobou full frame CSC fotoaparátů, kterým se dlouhé roky vyhýbala a více se soustředila na své zrcadlovky. Nyní se ale vše mění a nové fotoaparáty tak pochopitelně dostaly i odpovídající nové nativní objektivy. Tím základním se prozatím stává Canon RF 24-105mm f/4 L IS USM, na který se podíváme v dnešní recenzi. Nabídne velmi příjemný 4,4× optický zoom v rozumném rozsahu od širokoúhlých 24 mm až po maximum 105 mm. Jeho světelnost je konstantních F4 v celém rozsahu zoomu, nechybí optická stabilizace a máme tu také ultrazvukový zaostřovací motorek USM. Jaký tedy bude nový objektiv?
 
Canon RF 24-15mm F4 L IS USM
 
 
Testovaný objektiv nepatří zrovna mezi ty malé, ale to už je daň za to, že má konstantní světelnost F4, až 105mm ohniskovou vzdálenost a vykresluje full frame políčko. Zpracování hodnotím výborně, objektiv působí opravdu hodně dobře, tuze a kvalitně. Na jeho těle najdeme tři prstence, přičemž ten nejblíž u červeného proužku je konfigurovatelný a je možné s jeho pomocí např. ovládat korekci expozice nebo jiná nastavení. Dále tu máme zaostřovací kroužek s ideálním chodem. Je naprosto hladký, ale přitom také dostatečně tuhý, takže nehrozí nechtěné otáčení kroužku. Osobně se mi jen stávalo to, že když jsem chtěl manuálně ostřit, instinktivně jsem sahal po předním konfigurovatelném kroužku a ne po tom zaostřovacím. Chce to zvyk.
 
Canon RF 24-105mm f/4 L IS USM
 
Také zoomovací kroužek je naprosto v pořádku. Jeho chod je ještě o něco tužší, stále však velmi hladký na to, aby při zoomování nedocházelo k záškubům, což přijde vhod u natáčení videa. I když je tu pojistka proti samovolnému vysouvání objektivu (zamyká 24mm pozici), prozatím nebyla potřeba a s objektivem jsem neměl žádný problém. Na těle objektivu jsou ještě přepínače manuálního zaostřování a optické stabilizace.
 
Canon RF 24-105mm f/4 L IS USM
 
Zde vidíte již zmíněnou pojistku proti vysouvání objektivu. Také je vidět kvalitní kovový bajonet a nesmím zapomenout zmínit také to, že je tento objektiv odolný vůči vlhkosti a prachu.
 
Canon RF 24-105mm f/4 L IS USM na Canon EOS RP
 
K testu objektivu jsme použili levnější variantu full frame CSC fotoaparátů od Canonu, model EOS RP s 26MPx senzorem. Jak vidíte na obrázku, objektiv podporuje filtry s velkým 77mm průměrem. Základní seznámení tak máme za sebou a v dalších kapitolách se podíváme na jeho výkony při focení.
 
Technické specifikace objektivu
Název objektivu Canon RF 24-105mm f/4 L IS USM
Optický zoom 4,4×
Rozsah ohnisek (reálný) 24 - 105 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 24 - 105 mm
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) 74° - 19°20' / 53° - 13° / 84° - 23°20'
 na APS-C)Světelnost objektivu F4,0
Rozsah clony F4,0 - 22
Konstrukce 18 optických členů ve 14 skupinách (asférické i UD členy)
Nejkratší ostřící vzdálenost 45 cm
Maximální zvětšení 0,24×
Počet lamel clony 9
Optická stabilizace ano (5EV účinek)
Rozměry 83,5×107,3 mm
Hmotnost 700 gramů
Závit pro filtry 77 mm
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.