Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon PowerShot G5 X: vyspělejší brácha

11.7.2016, Milan Šurkala, recenze
Dnes se podíváme na další profi kompakt z dílen Canonu. Jde o PowerShot G5 X, který kombinuje 1" senzor a vysoce světelný F1,8-2,8 objektiv. Navíc potěší i výklopným dotykovým displejem a elektronickým hledáčkem.
V dnešním testu se podíváme na zoubek profi kompaktu Canon PowerShot G5 X. Ten je ve velké míře příbuzný s modelem PowerShot G7 X, který jsme již testovali. Má s ním shodný 1,0" snímač a 24-100mm objektiv s výbornou světelností F1,8-2,8. I proto dnes zavádíme zkrácenou formu testu, který se podívá jen na některé vybrané vlastnosti přístroje. Ostatní testy pak najdete v recenzi modelu G7 X (zejména testy optiky), neboť tyto vlastnosti jsou shodné. Přesto se ale na některé shodné vlastnosti podíváme, půjde např. šum nebo optický zoom.

 

Recenze Canon PowerShot G5 X



Videorecenze fotoaparátu Canon PowerShot G5 X s ukázkami ovládání a testovacími Full HD videosekvencemi.
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Přestože je technický základ G7 X a G5 X shodný, designem se hodně liší. Fotoaparát dostal grip vepředu i o něco výraznější výstupek vzadu. Fotoaparát se díky tomu lépe drží, byť to stále není úplně dokonalé. Fotoaparát dostal několik koleček, hranatější výstupek hledáčku a blesku. Hodnocení designu je hodně subjektivní, na mě však působil poněkud technicky a tak trochu odtažitě, studeně. Nevypadá nějak hezky stylově, ale oceňuji výborné zpracování. Tělo je tuhé a bytelné. Proti G7 X čekejte nárůst rozměrů do všech směrů a hmotnost vzrostla o 70 gramů na výsledných 377 gramů.


Canon PowerShot G5 X


O objektivu jsme už ve zkratce mluvili. Nabídne 4,2× optický zoom v rozsahu od širokoúhlých 24 mm po maximálních 100 mm. Potěší výbornou světelností F1,8 až F2,8. I když má irisovou clonu s hodnotou až do F11, nabídne i 3EV ND filtr. Proti G7 X chválím to, že je zde i automatika, nemusíte jej tedy zapínat ručně (u videa ano). Kolem objektivu je okruží, jímž se dá nastavovat clona nebo expoziční čas, totéž platí i pro přední kolečko nad gripem. Chválím to, že si můžete nastavit, co chcete čím ovládat v každém z PASM režimů. Naopak se mi nelíbí, že nelze vybrat směr otáčení, takže třeba clonovým kroužkem (okružím) jsem pořád točil opačným směrem než by mi intuitivně přišlo správně.


Canon PowerShot G5 X objektiv


Okruží se hůře ovládá také kvůli vystupujícímu blesku, který překáží při otáčení. Blesk se vyklápí mechanicky jednoduchým vytažením (není potřeba ani mačkat žádné tlačítko).


Canon PowerShot G5 X blesk


Horní strana je také podstatně komplikovanější než u G7 X. PASM kolečko se přesunulo doleva, přibyl elektronický hledáček se sáňkami na blesk. Kolečko pro ovládání korekce expozice zůstalo napravo. Líbí se mi příjemné ovládání zoomu i spouště.


Canon PowerShot G5 X horní strana


Na zádi je plně výklopný 3,0" displej, jehož rozlišení činí 1,04 milionu bodů (720×480 RGB pixelů). Má krásně ostrý obraz, dobré pozorovací úhly a je dotykový. Díky tomu se spousta věcí dá ovládat i prstem, což je výborné především při polohování ostřících bodů.

Hlavní změnou proti modelu G7 X je ale především elektronický hledáček. Ten má 0,39" úhlopříčku a vysoké rozlišení 2,36 milionu bodů (1024×768 RGB pixelů). Neláme sice rekordy ve zvětšení, ale působí dost slušně a jeho velikost je příjemná. Obraz je pěkný, ale možná až moc kontrastní, odezvy přiměřeně krátké. Ve tmě při standardním zobrazení moc nešumí, což je dobře. Při manuálním ostření se obraz může 5× nebo 10× zvětšit, nicméně při 10× zvětšení je za špatného světla obraz hodně zašuměný a je téměř nemožné zaostřit. Při 5× zvětšení se však dobře ostří i za dost špatných světelných podmínek.


Canon PowerShot G5 X výklopný displej


Na zádi je pak tlačítko pro spuštění natáčení videa (prodleva necelá sekunda), tlačítko pro změření a zamčení expozice a pak funkční tlačítko, kterému můžete dát takřka libovolnou funkčnost. Otočný ovladač (s funkcí čtyřsměrného tlačítka) mi přišel být trošku malý. Uprostřed je potvrzovací tlačítko, které může sloužit i k vyvolání rychlého dvousloupcového menu. K pohybu po položkách lze využít směrové šipky čtyřsměrného ovladače, obě otočná okruží nebo dotykový displej. Pod krytkou najdete konektor pro dálkové ovládání, USB a HDMI port. Přes USB port lze fotoaparát i nabíjet, ale standardní USB 2.0 port mi nabil baterii jen z cca poloviny. Dole je pak ještě tlačítko pro spuštění Wi-Fi.


Canon PowerShot G5 X porty


Fotoaparát je napájen Li-Ion akumulátorem NB-13L s napětím 3,6 V a kapacitou 1250 mAh. Nabít jej lze v dodávané nabíječce nebo přes již zmíněný USB port. Dle výrobce má vydržet na pořízení 210-215 snímků na jedno nabití. Výdrž byla v testu docela různorodá, průměrem bylo 285 snímků a 8 minut videa na jedno nabití. Je to sice výrazně lepší než udává výrobce, přesto to ale není moc vysoká hodnota. PowerShot G5 X si rozumí s kartami typu SD, SDHC a SDXC, podporováno je i rozhraní UHS-I.


Canon PowerShot G5 X baterie


V balení najdete fotoaparát, nabíječku s kabelem, Li-Ion akumulátor, vícejazyčný manuál a popruh. Ten ale vyžaduje "redukce" na uzoučká ouška, ta ale v našem testovacím balení chyběla. Nerozumím tomu, proč Canon nemohl tato ouška udělat tak o dva milimetry širší, aby nebylo nutné skládat popruh ze tří kousků dohromady.


Canon PowerShot G5 X příslušenství


Canon PowerShot G5 X vypadá hodně slibně, pojďme se tedy podívat, jak si povede v jednotlivých ohledech.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.