Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon PowerShot G7 X: opět skvělé géčko

12.8.2015, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Velmi zajímavým profi kompaktem je Canon PowerShot G7 X, který kombinuje velký 1" CMOS BSI senzor s objektivem s výbornou světelností F1,8 až F2,8. Nechybí ani Wi-Fi, selfie displej a Full HD videosekvence.
Do dalšího testu jsme vzali profi kompakt Canon PowerShot G7 X. Ten je vybaven 1" CMOS BSI senzorem s rozlišením 20 megapixelů, díky němuž chce konkurovat zejména fotoaparátům jako je Sony Cyber-Shot RX100 a jeho různým generacím, zejména té druhé a třetí za nižší cenu. Objektiv nabídne 4,2× optický zoom, nesmí chybět Wi-Fi s NFC, dokonce tu najdete i o 180° výklopný displej po selfie snímky. Za cenu 15 tisíc korun (srpen 2015) je navíc i cenově velmi příznivý.


Recenze Canon PowerShot G7 XVideorecenze fotoaparátu Canon PowerShot G7 X s ukázkami ovládání, autofokusu a natáčení videa.
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Fotoaparát je vzhledem k čipu, zoomu a světelnosti poměrně malý, velikostně a hmotnostně srovnatelný s RX100 III. Proto je sice stále relativně kapesní, ale pokud do ruky současně chytnete původní RX100, pocítíte docela výrazný rozdíl. Zpracování je výborné, držení je docela dobré. Vepředu sice není grip, ale vzadu je výstupek pro palec, který situaci značně zlepšuje. Při držení fotoaparátu v jedné ruce se ale může stát, že si rukou nechtěně stisknete některé z tlačítek úplně napravo.


Canon PowerShot G7 X


Přední strana je poměrně chudá. Vedle loga a názvu fotoaparátu je tu už jen přisvětlovací oranžová AF dioda (resp. kontrolka samospouště) a objektiv.


Canon PowerShot G7 X přední strana


Objektiv je velkou chloubou fotoaparátu, protože kombinuje všechny dobré vlastnosti konkurence. Od RX100 II si bere velký zoom a konkrétně maximální 100mm ohniskovou vzdálenost, z RX100 III pak širokoúhlejší 24mm začátek a rozsah světelnosti F1,8 až F2,8. Dokonce nechybí ani možnost použít 3EV ND filtr. U něj mám jen výhradu v tom, že nenabízí automatický režim. Pokud tedy fotíte např. při plném odclonění za jasného dne a expoziční čas už nemůže být kratší, pak fotoaparát buď snímek přeexponuje (bezpečný posun vypnutý) nebo exponuje správně s tím, že navýší clonu na jinou (vyšší) hodnotu, než jste nastavili (bezpečný posun zapnutý). Třetí možností je ruční zapnutí ND filtru, což snímek nepřeexponuje a zachová nízkou clonu, bohužel není možnost, aby toto fotoaparát dělal automaticky. Fotoaparát nepodporuje použití externích filtrů ani s pomocí adaptéru (oficiální adaptér neexistuje).


Canon PowerShot G7 X objektiv


Zleva vidíte mechanicky výklopný blesk, mikrofony pro stereo zvuk a reproduktor, tlačítko pro zapnutí přístroje a spoušť. Ta má příjemný chod s dostatečně výrazným momentem namáčknutí i domáčknutí. Páčka zoomu je pouze jednorychlostní, zoom se s její pomocí nastavuje rychle a docela přesně. Zoom lze nastavovat i pomocí okruží na objektivu. V takovém případě nabídne možnosti 24, 28, 35, 50, 85 a 100 mm.


Canon PowerShot G7 X horní strana


Napravo jsou pak dvě otočná kolečka. To spodní je větší a nastavuje korekci expozice od -3 EV do +3 EV. Horní kolečko pak slouží jako volič fotografických režimů. Poněvadž se jedná o Canon, nepřekvapí, že typicky pro tuto značku jsou obě kolečka opravdu hodně tuhá a pokud se vám v horku trošku zpotí prsty, už budete mít dost velký problém kolečky otočit, což platí zejména o tom spodním (to horní lze přeci jen chytnout dvěma prsty).


Canon PowerShot G7 X ovládací prvky


Na předchozím snímku jste si jistě všimli i kloubu u displeje. Ten lze vyklopit až o 180° směrem vpřed po pořizování selfie snímků. Naopak tu nenajdete hledáček nebo sáňky na blesk. Musím říci, že na rozdíl od G1 X Mark II mi tu hledáček ani nechyběl.


Canon PowerShot G7 X otočný displej


Displej má 3,0" úhlopříčku s rozlišením 1,04 milionu bodů (720×480 RGB pixelů), díky čemuž má velmi pěkný ostrý obraz. Slušné jsou i pozorovací úhly, pozorovatelnost na slunci je tradiční (viditelnost je snížena, ale dá se to používat). Vedle možnosti jej otočit o 180° nabídne také možnost dotykového ovládání. To se dá využít k několika užitečným funkcím. Předně je to schopnost rychlého výběru polohy AF bodu. Kdo chce, může nechat fotku dotykem i vyfotit (přidat funkci závěrky). V takovém případě budete často překvapeni, jak je fotoaparát schopen rychle zaostřit a vyfotit snímek.


Canon PowerShot G7 X zadní displej


Nalevo od displeje je vidět již zmiňovaný výstupek pro palec, který zlepšuje držení přístroje. Dále je tu funkční tlačítko RING FUNC. To může sloužit k výběru funkce pro otočný prstenec objektivu, nicméně menu fotoaparátu můžete tomuto tlačítku vybrat i jinou funkci (např. aktivaci ND filtru, samospoušť,...). Červené tlačítko slouží k natáčení videa. Prodleva spuštění natáčení je přibližně 0,7-0,8 sekundy, ukončení je okamžité v momentě opětovného zmáčknutí.

Dále je tu čtyřsměrný ovladač s otočným okružím. To může nastavovat clonu nebo čas v prioritních režimech. V manuálním režimu nastavuje čas a o clonu se pak stará okruží objektivu nezávisle na tom, jakou jinou funkci mu přiřadíte. Směrem nahoru se zapíná sekvenční snímání, vpravo je blesk, dole změna zobrazení displeje a vlevo pak výběr makro režimu a manuálního ostření. Prostřední tlačítko FUNC.SET spouští výborné quick menu (nabídka funkcí vertikálně, konkrétní možnosti nastavení pro danou funkci horizontálně). Zmáčknutím tlačítka se vybrané volby potvrzují. Nastavená volba se dá použít i při zmáčknutí spouště, v takovém případě zůstane menu "viset" (tzn. po vyfocení snímku zůstane menu dále otevřené až do doby, než opět stisknete prostřední tlačítko).

Výčet tlačítek končí vstupem do režimu prohlížení a hlavního menu. Snímek si můžete pohlídnout i okamžitě po vyfocení zmáčknutím postředního tlačítka čtyřsměrného ovladače. Nemusíte tak vcházet do plného menu prohlížení.


Canon PowerShot G7 X ovládací prvky vzadu


Napravo vidíte ouško pro provlečení poutka. Dále je tu krytka prostoru pro porty, tlačítko pro Wi-Fi a dole vstup pro externí napájení.


Canon PowerShot G7 X pravá strana


Pod krytkou najdete digitální výstup a HDMI port.


Canon PowerShot G7 X porty


Na levé straně je mechanické tlačítko pro vyklopení blesku. Výšku jeho vyskočení vidíte na snímku.


Canon PowerShot G7 X levá strana s bleskem


Vespod je kovový závit pro stativ a krytka prostoru pro baterii a paměťovou kartu.


Canon PowerShot G7 X spodní strana


Napájení má na starosti Li-Ion akumulátor NB-13L s napětím 3,6 V a kapacitou 1250 mAh. Fotoaparát podporuje klasické paměťové karty SDHC a SDXC.


Canon PowerShot G7 X baterie


V balení najdete fotoaparát, poutko na ruku, nabíječku s kabelem, Li-Ion akumulátor a základní vícejazyčný manuál.


Canon PowerShot G7 X příslušenství


První dojmy z fotoaparátu už máme za sebou, nyní se pojďme podívat na jeho praktické výkony.

 
Stručné specifikace fotoaparátu Canon PowerShot G7 X
Typ senzoru1" CMOS BSI (13,2×8,8mm)
Rozlišení celkové/efektivní20,9 / 20,2 MPix
Výstupní formátyJPEG, RAW (.CR2), MP4
Ohnisková vzdálenost (skutečná)8,8 - 36,8 mm
Ohnisková vzdálenost (přepočet)24 - 100 mm
Světelnost objektivuF1,8 - F2,8
ClonaF1,8 - F11 (wide), F2,8 - F11 (tele), 3EV ND filtr
Zoom4,2× optický, 4× digitální
Automatické ostřeníAiAF (31bodové, detekce obličeje, dotykem), 1bodové (polohovatelné)
Ostřící vzdálenost5 cm - nekonečno (wide), 40 cm - nekonečno (tele)
Ostřící vzdálenost (makro)5 cm - omezeno (wide), 40 cm - nekonečno (tele)
Rychlost závěrky1/2000 - 250 s
Expoziční režimymanuální režim, priorita clony, priorita času, programová expozice
Citlivost ISOISO 125 - 12800 (po 1/3EV krocích), nastavitelný rozsah Auto ISO
Sériové snímky6,5 fps (JPEG), 4,4 fps (live view nebo AFC)
LCD3,0" LCD (1.040.000 bodů - 720×480 RGB pixelů, poměr stran 3:2, 100% pokrytí, výklopný o 180°)
Typ paměťového médiaSD, SDHC, SDHC UHS-I, SDXC, SDXC UHS-I
NapájeníLi-Ion nB-13L (3,6 V, 1250 mAh, 210 snímků, 310 snímků v režimu ECO)
Rozměry103,0×60,4×40,4 mm
Hmotnost bez baterií279 g
Zobrazit všechny specifikace
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.