Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fujifilm X-T100: postřehy z praxe

29.4.2019, Milan Šurkala, recenze
V dalším našem testu se podíváme na společnost Fujifilm a její CSC fotoaparát X-T100. Ten tvoří základ nabídky hledáčkových CSC. Má 24MPx snímač s Bayerovou maskou a nadprůměrně variabilní displej.
Fujifilm loni rozšířil nabídku svých CSC fotoaparátů o nový model s elektronickým hledáčkem, X-T100. Ten je v podstatě hledáčkovou verzí řady X-A, neboť tu např. nenajdeme X-Trans snímač, ale klasický APS-C čip s Bayerovou maskou. Ten nabídne efektivní rozlišení 24,2 MPx. Velkou zajímavostí je nadprůměrně polohovatelný displej, podpora mechanické i elektronické závěrky, fázový AF systém a další funkce. I když jde o levný fotoaparát, nechybí mu port pro externí mikrofon a umí i UHD 4K video, nicméně to je k dispozici pouze při snímkovací frekvenci 15 fps. Jak si tedy tento model povede?
 
 

Recenze Fujifilm X-T100



Videorecenze fotoaparátu Fujifilm X-T100 s ukázkami ovládání a testovacími Full HD videosekvencemi.
 
 
 

Testovaný objektiv:

 

Ergonomie ovládání

 
Fujifilm X-T100 jsme dostali v černé barvě, která trochu maskuje jeho retro design. Nejde zrovna o nejlehčí CSC, jeho hmotnost je téměř 450 gramů s baterií a kartou, nicméně bez objektivu. Zpracování je sotva průměrné, fotoaparát působí sice na první pohled bytelně, nicméně některé prvky tento pocit narušují (např. mírné prohýbání pod čtyřsměrným ovladačem, vrzání vepředu v místě úchopu). První vážnější kritika nicméně poputuje na adresu ergonomie ovládání a držení. Nerozumím tomu, proč Fujifilm nedal na fotoaparát žádný grip. Příď je úplně rovná a na zádi je sice vybrání, ale jistotě držení to příliš nepomáhá. Fotoaparát se tak docela nepohodlně drží i s lehkými objektivy, a to jsem nezkoušel něco těžšího.
 
Fujifilm X-T100 celkový pohled
 
Na přídi je vidět bajonet, za kterým se ukrývá 24,2MPx APS-C CMOS senzor s klasickou Bayerovou maskou. X-T100 tak nemá X-Trans snímač jako mnoho jiných modelů Fujifilmu. Někomu to může vadit, někdo to naopak uvítá. Vidíme zde dále přisvětlovací diodu a tlačítko pro odjištění objektivu. To je z pohledu fotografa umístěno na pravé straně.
 
Fujifilm X-T100 snímač
 
Fotoaparát jsme do testu dostali s více objektivy, v rámci této recenze se nicméně budeme věnovat jen setovému objektivu XC 15-45mm 1:3.5-5.6 OIS PZ. Ten po přepočtu na kinofilm nabídne ohniskové vzdálenosti 23 až 69 milimetrů, je tedy kapánek širokoúhlejší než tradiční 16mm nebo 18mm setové objektivy. Jde o elektronicky zasouvací objektiv, který má v klidovém stavu jen 4,4 cm (po vysunutí 6,2 až 6,5 cm). To šetří místo, na druhou stranu fotoaparát najíždí déle jako kompakt.
 
Sám objektiv je docela "plasťák", ale neberte to negativně. Prostě jen nepůsobí příliš luxusně, zpracování je v pořádku. Máme zde dva kroužky, kde ten první slouží k zoomování, přičemž funguje jako zoomovací páčka (nedá se jím otáčet, jen lehce natočit do jedné nebo druhé strany a fotoaparát pak s natočeným prstencem zoomuje). Tento způsob je dvourychlostní. Přední prstenec může sloužit k zoomování (pak funguje jako klasické zoomovací kolečko na otáčení) nebo k ostření. Pokud jde o zoom na předním prstenci, objektiv má přednastavených několik hodnot, takže zoomování je skokové a kupodivu i dost hlasité (na větším prstenci je plynulé). To manuální ostření působí lépe a kolečkem na zadní straně lze i zvětšit náhled na displeji. Objektiv je kompatibilní s 52mm filtry.
 
Fujifilm X-T100 objektiv XC 15-45mm
 
X-T100 má interní blesk se směrným číslem 7 při citlivosti ISO 200. Ten je mechanicky výklopný a má dosti bytelné rameno, které působí paradoxně až moc robustně na to, jak malý je tento blesk. Pozor však na vypínání zvuku. Nechcete-li, aby fotoaparát vydával zvuky, nedělejte to přes tichý režim, protože ten vypne i blesk.
 
Fujifilm X-T100 blesk
 
Seshora jdou dobře vidět rozměry objektivu. Na levé straně těla je kolečko pro ovládání filmových režimů a vedle něj páčka na vyklopení blesku. Pochopitelně nechybí sáňky pro externí blesk. Pokud jde o kolečko fotografickým režimů, zde je vše v pořádku, také zapínání fotoaparátu je bezproblémové podobně jako spoušť. Velké kolečko pak upravuje korekci expozice, chvíli jsem si ale zvykal na směr otáčení.
 
Fujifilm X-T100 horní strana
 
Výtku mám k tlačítku pro natáčení videa. Prodleva je téměř 2 sekundy (až tak dlouho po zmáčknutí se začne natáčet) a velký problém je s vypnutím. Tlačítko je totiž třeba stisknout opravdu hodně důrazně a podržet jej trochu déle. Nestačí jej jen zmáčknout. I po týdnu testování jsem polovinu natáčení videosekvencí vypínal až na druhý či třetí pokus.
 
Fujifilm X-T100 ovládací prvky
 
Dostáváme se k zadní části. Nalevo nechybí tlačítko pro prohlížení a mazání fotografií, nás však bude více zajímat elektronický hledáček. Je typu OLED, má 0,39" úhlopříčku a 0,62× zvětšení. Je tedy rozumně velký (v APS-C třídě najdeme menší i větší hledáčky), má rozumně kvalitní obraz i za špatného světla a rozumně se ostří i manuálně se zvětšeným náhledem. Samozřejmě nechybí optická korekce hledáčku a možnost úpravy režimu přepínání. Tlačítko Q pak spouští Q menu, které je ovladatelné šipkami a otočným voličem. Překvapením je, že tu nefunguje dotykový displej. Všimněte si i otočného voliče, kterým upravujete např. expoziční nastavení a např. v režimu manuálního ostření spouští zvětšení náhledu.
 
Fujifilm X-T100 zadní část
 
Čtyřsměrný volič může ovládat zaostřovací režim, vyvážení bílé, bracketingy a samospoušť. Zde je nutno podotknout, že spousta prvků má na Fujifilmu X-T100 netradiční způsob ovládání, takže např. výběr velikosti AF bodu přepíná současně i typ ostření. Jednobodové ostření můžete zvětšit, když tu najednou další zvětšení přepne na automatický výběr. Obecně je nutné trochu hledat a zkoušet, jak nastavit tu kombinaci zaostřovacích režimů, kterou chcete, neboť jedna automaticky vypíná druhou a podobně. Prostřední tlačítko pak vchází do hlavního menu. Ani zde ale nefunguje dotykové ovládání. 
 
Fujifilm X-T100 zadní část
 
Zatímco je zde spousta detailů, na které budete muset trochu přicházet, protože fungují jinak než u jiných fotoaparátů, nebo nejsou příliš dotažené, tak to rozhodně neplatí o displeji. Ten má naprosto geniální způsob polohování. Jste fanoušky naklápění nebo vyklápění? Tady je to úplně jedno. Displej má totiž rovnou tři klouby. Dva slouží k tradičnímu naklápění nahoru a dolů, nicméně je tu ještě kloub na levé straně, který dovoluje přetočení až téměř dopředu (není to sice o plných 180°, ale skoro ano).
 
Displej je dotykový i při koukání do hledáčku, nicméně jeho citlivost je spíše nižší a občas je problém jej přinutit ke spolupráci. Zajímavostí je možnost přiřadit si funkci k tažení prstem přes displej (z prostředka do stran nebo nahoru/dolů). Chce to takový zvláštně ne příliš jemný, ale ani ne tvrdý plynulý pohyb. Těžko se to popisuje, chce to opravdu speciální tah a poprvé se mi to povedlo aktivovat až poslední den testování chvilku před odesláním fotoaparátu zpět do Fujifilmu. Jak na to ale přijdete, už to budete umět používat.
 
Fujifilm X-T100 displej
 
Na pravé straně pak pod krytkou najdete HDMI a micro USB port.
 
Fujifilm X-T100 porty
 
Naopak na levé straně najdete 2,5mm jack pro připojení externího mikrofonu nebo dálkového ovládání.
 
Fujifilm X-T100 port pro mikrofon
 
O napájení se tu stará Li-Ion akumulátor NP-W126S. Jeho napětí činí 7,2 V a kapacita 1260 mAh.
 
Fujifilm X-T100 baterie
 
Pokud jde o příslušenství, fotoaparát nepřišel v kompletním balení, takže jsme dostali fotoaparát, objektiv, krytku objektivu, akumulátor a nabíječku.
 
Fujifilm X-T100 příslušenství
 
První zkušenosti tak máme za sebou. Fotoaparát má poněkud svébytnou ergonomii ovládání, která nemusí každému sedět. Najdete tu fantasticky polohovatelný displej, ale na druhou stranu absence gripu znatelně komplikuje držení a tlačítko pro natáčení videa by si také zasloužilo svižnější ovládání.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.