www.digimanie.cz
>
>
>
>

Fujinon XC 15-45mm 1:3.5-5.6 OIS PZ

Fujinon XC 15-45mm 1:3.5-5.6 OIS PZ
, , recenze
Budeme se nyní věnovat základnímu setovému objektivu pro CSC fotoaparáty Fujifilm. Je jím XC 15-45mm F3.5-5.6 OIS PZ s 3× elektronicky ovládaným zoomem, stabilizací a širokým úhlem záběru s 23mm přepočtenou ohniskovou vzdáleností.
K oblíbeným
reklama
Nové CSC fotoaparáty značky Fujifilm mohou od minulého roku využívat služeb nového základního setového objektivu Fujinon XC 15-45mm F3.5-5.6 OIS PZ. Právě na ten se dnes podíváme. Nabízí kompaktní rozměry, 3× optický zoom, který je ovládaný elektronicky, nechybí ani optická stabilizace obrazu. Jak si tento model povede v našem náročném testu? To se dozvíte na dalších řádcích.
 
 

Recenze Fujinon XC 15-45mm F3.5-5.6 OIS PZVideorecenze objektivu Fujinon XC 15-45mm F3.5-5.6 OIS PZ s ukázkami ovládání a testovacími Full HD videosekvencemi.
 
 
Fujinon XC 15-45mm F3.5-5.6 OIS PZ
 
Objektiv má relativně kompaktní rozměry, i když nepatří mezi nejmenší objektivy své třídy (např. obdobný powerzoom 16-50mm od Sony je o třetinu kratší). Jeho zpracování patří k dobrému průměru, nenadchne, ale ve své třídě ani neurazí. Nabídne reálné ohniskové vzdálenosti 15 až 45 mm, což po přepočtu dává 23 až 69 mm. To znamená, že dosah objektivu je ještě menší než obvykle, nicméně za to se při 3× optickém zoomu odmění ještě širším úhlem záběru, než je obvyklé u jiných širokoúhlých setových objektivů. Rozdíl sice není dramatický, ale je tu. Světelnost F3,5-5,6 je standardní. S objektivem lze využívat filtry o 52mm průměru.
 
Fujinon XC 15-45mm F3.5-5.6 OIS PZ
 
Objektiv má dva prstence, přičemž ten blíže k tělu je zoomovací. Nefunguje ale jako otočný prstenec. Jeho chod je bližší zoomovací páčce u kompaktů. Nedá se jím tedy moc otáčet, ale jen natočit o nějaký ten stupeň, a když ho v této natočené pozici držíte, objektiv zoomuje. Zoom je zde dvourychlostní. Přední kroužek může mít více funkcí. Běžně funguje jako druhý zoomovací kroužek s klasickým typem chodu, tedy se zoomuje jen tehdy, když kroužkem otáčíte. Tento zoom je ale krokový, takže se mění po pevně daných krocích, což nevypadá dobře (je to sekané a poměrně hlučné). Nastavíte-li manuální zaostřování, změna zaostření je hladká a pokud si zvětšíte náhled, je manuální ostření pohodlné, rychlé a přesné. K prstencům bych měl malou výtku v tom, že se dají velmi snadno omylem posunout, takže to, že si omylem trochu přezoomujete, je poměrně běžným jevem.
 
Fujinon XC 15-45mm F3.5-5.6 OIS PZ
 
Jak sami vidíte, jde o základní objektiv, kde se šetřilo, a bajonet je tak plastový. Na těle nenajdete žádný přepínač, takže úprava nastavení optické stabilizace nebo přepínání automatického a manuálního ostření je záležitostí hlavního menu přístroje.
 
Fujinon XC 15-45mm F3.5-5.6 OIS PZ na Fujifilmu X-T100
 
Zde vidíte objektiv nasazený na fotoaparátu Fujifilm X-T100, se kterým byl i testován. Tento fotoaparát má 24MPx APS-C snímač. Jde o relativně kompaktní kombinaci co do rozměrů, nicméně hmotnost těla je poměrně vysoká.
 
Fujinon XC 15-45mm F3.5-5.6 OIS PZ na Fujifilmu X-T100
 
Po zapnutí se objektiv vysune a jeho délka prodlouží asi o 2 cm. Úvodní představení objektivu tedy máme za sebou a v dalších kapitolách se podíváme, jak si stojí v nejrůznějších praktických disciplínách.
 
Technické specifikace objektivu
Název objektivu Fujinon XC 15-45mm F3.5-5.6 OIS PZ
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 15 - 45 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 23 - 69 mm
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) - / - / 86,9° - 35°
Světelnost objektivu F3,5 - 5,6
Rozsah clony F3,5 - 22 (wide), F5,6 - 22 (tele)
Konstrukce 10 optických členů v 9 skupinách (3 asférické a 2 ED členy)
Nejkratší zaostřovací vzdálenost 13 cm (wide), 35 cm (tele)
Maximální zvětšení 0,24× (wide)
Počet lamel clony 7
Optická stabilizace ano (deklarovaný 3EV účinek)
Rozměry 62,6×44,2 mm
Hmotnost 135 gramů
Závit pro filtry 52 mm
reklama
Nejnovější články
Kodak Alaris opět prodává, část z PPF míří do Číny Kodak Alaris opět prodává, část z PPF míří do Číny
Kdysi slavný Kodak je dnes už téměř historií. Zbytky společnosti už byly dávno rozděleny, prodány a nyní došlo k dalšímu prodeji. Z Kodaku Alaris a jeho další části PPF byl vyčleněn další díl, který nyní putuje do Číny.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Canon EOS R5 bude mít problémy s chlazením i dle samotného Canonu Canon EOS R5 bude mít problémy s chlazením i dle samotného Canonu
Nový fotoaparát Canon EOS R5 je jedinečný svou schopností natáčet 8K video, nicméně překvapil relativně malým tělem a absencí pokročilého chlazení. I dle technických specifikací Canonu je viditelné, že mu přehřívání nebude úplně cizí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Canon přichází s novými telekonvertory pro systém EOS R: 1.4x a 2x Canon přichází s novými telekonvertory pro systém EOS R: 1.4x a 2x
Ve velké smršti novinek společnosti Canon se objevily také dva nové telekonvertory pro systém EOS R (bajonet RF). Ty nabízí 1,4× a 2× prodloužení ohniskové vzdálenosti se zachováním autofokusu, stabilizace i odolnosti.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Canon uvedl A3+ fototiskárnu imagePROGRAF PRO-300 Canon uvedl A3+ fototiskárnu imagePROGRAF PRO-300
Novinkou ve výrobním programu společnosti Canon je i A3+ fototiskárna imagePROGRAF PRO-300. Má celkem 9 barevných inkoustů + Chroma Optimiser a schopnost využívat záložní trysky v případě problémů s jinými.
11.7.2020, aktualita, Milan Šurkala
DxOMark se omlouvá, recenze Canon EOS-1D X Mark III měla špatný výsledek DxOMark se omlouvá, recenze Canon EOS-1D X Mark III měla špatný výsledek
Autoři testů DxOMark si sypou popel na hlavu. Objevili totiž chybu, která vznikla při testu digitální zrcadlovky Canon EOS-1D X Mark III. Ta totiž dosáhla velmi podezřele nízkých výsledků a DxOMark nyní našel chybu.
11.7.2020, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů