www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon Coolpix B600: kamarád do přírody

Nikon Coolpix B600: kamarád do přírody
, , recenze
Nikon v poslední době trochu přeorganizoval nabídku svých ultrazoomů a vytvořil model Coolpix B600. Ten je kombinací předchozích modelů B500 a B700. Nabídne 16MPx rozlišení i velmi slušný 60× optický zoom. Jaký však bude?
K oblíbeným
reklama
V minulém roce jsme otestovali ultrazoom Nikon Cooolpix B700, jehož výroba byla ale poměrně rychle ukončena. Tento model nabízel 20MPx senzor, podporu RAWu i UHD 4K videa, podporoval také manuální nastavení expozice a měl 60× optický zoom. Zmizel však bez náhrady, místo toho se objevil Coolpix B600, na který se dnes podíváme. V tomto případě bychom ho mohli zhodnotit jako Coolpix B500 s objektivem z B700. Máme zde tedy 60× optický zoom, nicméně novinka nepřináší ani RAW, ani 4K (dokonce ani 1080p60) a co se týče expozice, nabídne jen automatiku. Na druhou stranu se můžeme těšit na rozumnější 16MPx rozlišení. Také cena je znatelně nižší, takže bude Coolpix B600 stát za to?
 
 

Recenze Nikon Coolpix B600Videorecenze fotoaparátu Nikon Coolpix B600 s ukázkami ovládání a testovacími Full HD 30p videosekvencemi.
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků

 
Coolpix B600 patří do kategorie menších a jednodušších ultrazoomů s gripem a vystouplým objektivem. Dle výrobce váží přesného půl kila, osobně bych mu ale tipoval o něco méně. Díky výraznému gripu krásně padne do ruky, objektiv nepřevažuje a klidně s ním můžete chodit celý den v ruce. Také zpracování hodnotím jako dobré. Nemáte sice pocit, že byste si koupili luxusní produkt, ale fotoaparát rozhodně nepůsobí ani lacině.
 
Nikon Coolpix B600
 
Coolpix B600 je tak vybaven objektivem s velmi slušným 60× optickým zoomem v rozsahu 24 až 1440 mm. Světelnost má hodnoty F3,3 až F6,5, což nejsou dobrá čísla, ale takový je dnešní standard a při tak velkém zoomu a relativně kompaktních rozměrech není divu. Poměrně překvapivá je přítomnost 52mm závitu pro filtry. Počítejte však s tím, že objektiv je lehce zasunutý, takže nelze použít filtry, které výrazněji přesahují šířku vysunutého objektivu (redukce z 52 mm na větší průměr je problém). Na boku objektivu je zoomovací páčka (s pomalou rychlostí) a tlačítko pro rychlé odzoomování. To při zmáčknutí rychle odzoomuje objektivem, abyste mohli najít ztracený objekt a po puštění tlačítka pak rychle zazoomuje zpět. Líbilo se mi, že je to výrazně svižnější než u nedávno testovaného Canonu PowerShot SX740 HS.
 
Nikon Coolpix B600 objektiv
 
Z horní strany fotoaparát prozrazuje rozměry gripu a objektivu, což napovídá, že by mohlo jít o pokročilý přístroj. Tomu ale zase odporuje kolečko režimů, které nemá žádné speciální expoziční režimy a najdeme zde akorát různé "scény". Opět oceňuji dostatečnou svižnost přístroje, rychlou odezvu na spuštění i zoom. Zoomovací páčka je dvourychlostní (ta na boku objektivu má jen pomalejší rychlost).
 
Nikon Coolpix B600 horní strana
 
Coolpix B600 je vybaven interním bleskem, který je mechanicky výklopný (musíte ho prsty manuálně nadzvednout). Ten ale rozhodně nepatří mezi ty nejsvižnější.
 
Nikon Coolpix B600 blesk
 
Vzadu nás ale čekají i nepříjemná překvapení. Pokud jde o displej, ten má tradiční 3,0" úhlopříčku, slušné rozlišení 921 tisíc bodů (640×480 RGB pixelů) a rozumné pozorovací úhly. Není však jakkoli výklopný a zapomnělo se také na dotykové ovládání. Dokonce tu nenajdete ani elektronický hledáček, takže je jasné, do kterých vod vlastně ultrazoom míří a spolu s omezenou nabídkou režimů na horním kolečku to vše napovídá, že jde zejména o laické uživatele fotící na automatiku.
 
Nikon Coolpix B600 LCD
 
Červené tlačítko spouští nahrávání videa, prodleva je 0,9 sekundy. Ukončení pak nenahraje asi posledních 0,2 sekundy, počítejte však s tím, že je potřeba stisknout tlačítko trochu důrazněji. Čtyřsměrný ovladač je v pořádku, máme tu blesk, korekci expozice, makro a samospoušť. U samospouště bych se zastavil. Je to kompakt Nikonu, takže je zde opět nepříjemný restart samospouště po každém snímku (po každém snímku je nutné ji aktivovat znovu). Zajímavostí je také to, že jsou zde volby 3 a 10 sekund (nikoli tradičních 2 a 10). Prostřední tlačítko je potvrzovací. Dole ještě máme vstup do hlavního menu. To je neuvěřitelně chudé a opět potvrzuje, že jde o fotoaparát pro laiky. Fotografických nastavení je zde... šest! Pro video pět. Na pravém boku ještě můžete spatřit HDMI port a micro USB, přes které se dá fotoaparát nabíjet.
 
Nikon Coolpix B600 USB porty
 
Na tomto snímku vidíte délku objektivu při maximálním zoomu. Pak už nejde o úplně malý fotoaparát.
 
Nikon Coolpix B600 pravá strana
 
Pro napájení použil Nikon maličký akumulátor EN-EL12, který má napětí 3,7 V a kapacitu 1050 mAh (3,9 Wh energie). Podporovány jsou pak SD karty (až SDXC, UHS rozhraní pak není podporováno, UHS karty tedy sice pojedou, ale nevyužijí UHS rychlosti).
 
Nikon Coolpix B600 akumulátor
 
Příslušenství není moc bohaté. Najdete zde fotoaparát, krytku objektivu s poutkem, popruh, akumulátor a nabíjecí adaptér s USB kabelem.
 
Nikon Coolpix B600 příslušenství
 
Coolpix B600 asi nevzbudí příliš zájmu u profesionálněji zaměřených fotografů, ale pro svou spíše laickou cílovou skupinu vypadá být zatím naprosto v pořádku. Jak tedy bude fotit, na to se podíváme v dalších kapitolách.
reklama
Nejnovější články
Sony uvádí nové 2×2 OCL řešení mobilních snímačů pro celoplošný fázový AF Sony uvádí nové 2×2 OCL řešení mobilních snímačů pro celoplošný fázový AF
Sony vylepšilo své snímače s Quad Bayerovou barevnou maskou o novou technologii 2×2 On-Chip Lens (OCL). Ta zvětšuje mikročočky nad pixely, které pokrývají 2×2 pixely, což má mít výhody zejména pro autofokus.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Zimní cashback: Sony vrací až 10000 Kč Zimní cashback: Sony vrací až 10000 Kč
Cashback si pro letošní rok připravila i společnost Sony. Ten potrvá do konce ledna 2020 a zpět můžete dostat až 10.000 Kč, což platí pro objektiv SELP18110G. Dostane se ale i na jiné objektivy, fotoaparáty, blesky a jiné příslušenství.
9.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Galaxy S11 má mít 108MPx čip a 5× zoom Samsung Galaxy S11 má mít 108MPx čip a 5× zoom
Pomalu se blíží nový smartphone Samsung Galaxy S11, který má být opět jedním z nejlepších fotomobilů na trhu. Tentokrát mu k tomu ale nemá dopomoci nízké rozlišení, ale naopak vysoké. Má mít 108MPx 1/1,33" senzor.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Je to tady! Dodávky CSC fotoaparátů překonaly DSLR Je to tady! Dodávky CSC fotoaparátů překonaly DSLR
Vyšla další statistika výroby a dodávek fotoaparátů organizace CIPA. A ta za říjen ukazuje historický milník. CSC fotoaparáty totiž překonaly digitální zrcadlovky nejen v objemu prodeje, ale i v počtu kusů.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala27 komentářů
Objevují se další specifikace připravovaného Nikonu D6 Objevují se další specifikace připravovaného Nikonu D6
V září byl oznámen vývoj digitální zrcadlovky Nikon D6. Nyní se objevují další neoficiální údaje o technických specifikací připravovaného fotoaparátu. Měl by mít např. 24MPx full frame senzor a dotykový displej.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala