Panasonic Lumix FZ72: nejširší i nejdelší

Panasonic Lumix FZ72: nejširší i nejdelší
, , recenze: specifikace produktu
Dnes se podíváme na zoubek rekordnímu ultrazoomu Panasonic Lumix FZ72. Zatímco Panasonic se teď dlouhá léta držel se zoomem při zemi, nyní otočil a představil fotoaparát s 60× optickým zoomem! Jak ale bude fotit?
K oblíbeným
reklama
Panasonic Lumix FZ72 je nástupcem oblíbené řady ultrazoomů FZ, konkrétně modelu Lumix FZ62. Tentokrát přinesl rekordní 60× optický zoom a snímač s 16MPx rozlišením. Fotoaparát potěšil příjemnou rychlostí a ergonomií ovládání, méně už tak kvalitou zpracování. Nabízí velmi rozsáhlé možnosti nastavení, byť např. expoziční časy už nemají tak bohatý rozsah jako některé starší modely. Oceňuji, že se do výbavy vrátila podpora snímání do RAWu. Elektronický hledáček je malý a má nízké rozlišení, takže jeho využitelnost je docela omezená. Každopádně lepší takový hledáček než žádný. Naproti tomu LCD displeji nelze nic vytýkat.

Výtku mám už tradičně k úspornému režimu objektivu. Stačí si trochu déle (zhruba 13 sekund) prohlížet snímek a objektiv zajede do těla fotoaparátu. Pokud chcete zrovna začít fotit, musíte počkat, než fotoaparát znovu vysune objektiv, což u většího zoomu může znamenat dokonce téměř 10sekundové čekání na přípravu fotoaparátu.

Objektiv potěší svým extrémním rozsahem, který začíná na rekordně širokoúhlých 20 mm a končí na 1200 mm. Stinnou stránkou je, jak už jistě tušíte, optická kvalita (a 60× zoom je tak vlastně největším pozitivem i největším negativem). Doby, kdy se Panasonic držel zkrátka s 24× optickým zoomem pomalu končí (zůstává jen u FZ200) a bohužel kvality svých předchůdců ani zdaleka nedosahuje. Na kratších ohniskových vzdálenostech na vás čeká chromatická aberace, na delších naopak hodně nevýrazná kresba bez ostrosti a kontrastu. Optická stabilizace je sice výborná u videa, ale účinek u statických fotografií je jen průměrný. Slušné je makro. I když jsou hraniční světelnosti na tak velký zoom docela dobré, průběh světelnosti je na tom podstatně hůře a patří k těm méně světelných ultrazoomům. Prozradím vám ale jedno tajemství, RAWy pořízené s 20mm ohniskovou vzdáleností skýtají velký potenciál pro prostorově velmi zajímavé fotografie.


Panasonic Lumix FZ72 závěr


Pochválit lze výbavu jako jsou sáňky na blesk nebo již zmíněný RAW. Dobrá je i výdrž na baterie. Slabší je ale kvalita obrazu co se týče čipu. Není to vyloženě průšvih, na širších ohniskových vzdálenostech, kde objektiv kreslí docela pěkně, vidíte, že tato dvojka zvládá vykreslit přijatelné detaily. I tak ale musíte počítat s viditelným jasovým šumem už od nízkých citlivostí. Od středních citlivostí pak vznikají barevné fleky ve stínech. Každopádně odšumování můžete ovlivnit, což sice zvýší už tak vysoký jasový šum, ale zachová aspoň trochu detailů. Pokud vás zaujaly vysoké rychlosti sekvenčního snímání, brzděte, neboť platí jen pro prvních 3-5 snímků a pak se rychlost propadá. Režim panoramat mě moc nenadchnul, lépe pracuje HDR, pokud nepotřebujete moc detailů (hodně patlá).

Ve výsledku je nový Lumix FZ72 spíše zklamáním. Spousta funkcí, dobré ovládání a přiměřená rychlost (s výjimkou pomalejšího náběhu) jsou rozhodně plusem, bohužel to tentokrát v Panasonicu nezvládli v oblasti kvality obrazu. Proto bych spíše doporučil mnohem levnější FZ62, která sice nemá RAW, ale zase má osvědčený kvalitní objektiv s normálním 24× zoomem nebo naopak dražší FZ200, která potěší kvalitou obrazu po stránce čipu a špatné to není ani po stránce objektivu, nemluvě o jeho konstantní světelnosti F2,8.


Fotoaparát je vhodný pro:


1) Slušné Full HD videosekvence
2) Makro
 
 

Plusy


+ Slušné ovládání
+ Dobré Full HD videosekvence
+ Podpora RAWu

+ Solidní makro
+ Sáňky na blesk
+ 20mm ohnisko
+ Dobrá výdrž na baterie
+ Možnost úpravy odšumování
 
 

Minusy


- Podprůměrná optika (daň za velký zoom, nevýrazná kresba, chromatická aberace)
- Zbytečně vysoké rozlišení (vyšší šum)
- Velmi malý buffer
- Slabý režim panoramat
- Otravný úsporný režim objektivu
 

Za zapůjčení fotoaparátu Panasonic Lumix FZ72 děkujeme Panasonicu.
Fotoaparát Panasonic Lumix FZ72 a další produkty najdete na www.fotoskoda.cz.
 
 
Cena v době testování: cca 10 500 Kč s DPHVývoj ceny testovaného produktu:
Ceny souvisejících / podobných produktů:


Jak hodnotíte Panasonic Lumix FZ72?
V anketě šlo hlasovat od 30.10.2013 do 27.10.2014. Počet hlasujících: 14
Výborný 0 % Průměrný 36 % 36% Špatný 64 % 64%
reklama
Nejnovější články
Sony: divize fotoaparátů se sice propadla, ale je cítit oživení Sony: divize fotoaparátů se sice propadla, ale je cítit oživení
Společnosti Sony se poslední dobou daří a akcie stoupají na hodnotě, nicméně divize fotoaparátů byla výrazně zasažena koronavirovou pandemií. Podle posledních slov Sony se to ale postupně mění k lepšímu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Rusové oznamují objektiv Zenitar-N 2.8/60 Macro pro CSC Rusové oznamují objektiv Zenitar-N 2.8/60 Macro pro CSC
Další novinkou pro CSC fotoaparáty bude nový objektiv z ruských dílen. Půjde o makro objektiv Zenitar-N 2.8/60 Macro podporující plné zvětšení obrazu 1:1. Navíc to nebude jediná novinka od tohoto výrobce.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Tamron oznámil vývoj objektivu 70-300mm f/4.5-6.3 Di III RXD Tamron oznámil vývoj objektivu 70-300mm f/4.5-6.3 Di III RXD
Tamron dnes oficiálně oznámil, že vyvíjí telezoom objektiv 70-300mm f/4.5-6.3 Di III RXD (Model A047), který bude určen pro bajonet Sony FE, tedy full frame CSC fotoaparáty této značky. Má mít poměrně kompaktní konstrukci.
4.8.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Olympus OM-D E-M10 Mark IV dostává 20MPx čip Olympus OM-D E-M10 Mark IV dostává 20MPx čip
Společnost Olympus inovovala nabídku svých levnějších modelů OM-D. Přichází nový E-M10 Mark IV, který dostává např. 20MPx senzor, o něco výkonnější mechanickou stabilizaci i vylepšený systém autofokusu.
4.8.2020, aktualita, Milan Šurkala26 komentářů
Olympus uvádí telezoom M.Zuiko Digital ED 100-400mm F5.0-6.3 IS Olympus uvádí telezoom M.Zuiko Digital ED 100-400mm F5.0-6.3 IS
Olympus dnes představil několik novinek pro svůj Micro Four Thirds systém. Jde např. o nový telezoom M.Zuiko Digital ED 100-400mm F5.0-6.3 IS s nadprůměrným telemakrem a podporou telekonvertorů.
4.8.2020, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře