Nový 24× ultrazoom Panasonic Lumix FZ62

Nový 24× ultrazoom Panasonic Lumix FZ62
, , aktualita
Ve smršti novinek společnosti Panasonic se objevil i nový ultrazoom Lumix FZ62. Přináší nový 16MPx MOS snímač, vynikající objektiv Leica se 24× optickým zoomem ale naštěstí zůstal totožný. K dispozici je Full HD video.
K oblíbeným
reklama
Nový Panasonic Lumix FZ62 je opravdu velmi zvláštní ultrazoom. Úplně z něj číší bitva mezi inženýry a marketingovým oddělením. Jednoznačným pozitivem je tak zachování objektivu Leica s 24× optickým zoomem, který známe už z předchůdců Lumix FZ45 a FZ48. Jedná se o opticky velmi kvalitní objektiv (nejen na svou třídu) a je jednoznačně vidět, že Panasonic nešel cestou zbytečného a nesmyslného navyšování zoomu jako všichni ostatní. Marketingové oddělení ale vyhrálo v jiných oblastech. Předně je to i nadále nepochopitelná absence RAWu a rozlišení čipu. Zatímco u FZ48 se Panasonic pokorně vrátil ze 14 MPx (FZ45) na rozumnějších 12 MPx, zde znovu otočil a šel dokonce na 16 MPx. Až recenze ukáže, jaká je kvalita obrazu, ale opravdu dobře fotící 16MPx kompakt jsme tu ještě v testu neměli.

Nový Lumix FZ62 tedy obsahuje malý 1/2,33" MOS snímač s celkovým rozlišením 17,5 megapixelů! To značí opravdu vysokou pixelovou hustotu, která je teoretickým předpokladem pro vysoký šum. Efektivně se využívá jen 16 megapixelů a skutečnou úroveň šumu pochopitelně zjistíme až v testu. Sekvenční snímání sice nabízí velmi vysokou rychlost 10 fps, ale podle technických údajů uvedených výrobcem jen pro pouhopouhé 3 snímky! S průběžným ostřením lze využít i rychlosti 5 fps a 2 fps.

Fotoaparát podporuje natáčení Full HD videosekvencí v rozlišení 1920×1080 pixelů 50 prokládaných snímcích za sekundu (AVCHD) nebo 25 progresivních (MP4). Při záznamu v NTSC je to 1080i60, resp. 1080p30. Hodně rychlý má být i náběh přístroje, Panasonic hovoří o 0,9 sekundy. Zpracování obrazu má na starosti procesor Venus Engine, který je úspornější a má zvýšit výdrž baterie o 12 % ve srovnání s předchůdcem. K dispozici je mnoho zajímavých technologií, připomeňme např. Ručně držený soumrak nebo HDR. Podporovány jsou mimo jiné i 3D snímky.

Objektiv Leica má i nadále již zmíněný 24× optický zoom v rozsahu od širokoúhlých 25 mm po maximálních 600 mm. To jsou rozhodně dostatečné hodnoty. Potěší světelnost F2,8 na nejširším ohnisku a i F5,2 na nejdelším patří ve své třídě k těm lepším. Ke clonění se využívá irisová clona s maximálním možným přicloněním na F8. V nižších rozlišeních lze využít Extra Optický Zoom. Objektiv se skládá ze 14 optických elementů v 10 skupinách. Dva členy jsou asférické s celkem třemi asférickými povrchy, 3 členy jsou z ED skla a jeden využívá povrch Nano Surface Coating. K dispozici je i optická stabilizace POWER O.I.S. s dynamickým režimem u videosekvencí. Ostřit je možno od 30 cm na širokém, resp. 200 cm na nejdelším ohnisku. U makro režimu se tyto vzdálenosti zkracují na 1 cm, resp. 100 cm.

Fotoaparát podporuje plnou nabídku expozičních režimů (automatika, priorita clony, času a manuál). Časy mají na Panasonic překvapivě velmi malý rozsah, od 1/2000 s do pouhých 4 sekund! U videosekvencí je to 1/20000 s až 1/30 sekundy, v kreativním režimu do 1/8 sekundy. Korekci expozice lze nastavit v rozmezí od -3 EV do +3 EV (po 1/3EV krocích), dále je tu i expoziční bracketing pro tři snímky rovněž až s 3EV rozdíly! Citlivosti lze nastavit od ISO 100 do ISO 3200, v režimu Vysoká citlivost pak automaticky volí v rozsahu ISO 1600 až ISO 6400.

Rozměry fotoaparátu jsou 120,3×80,8×91,9 mm. Bez baterie a karty váží 449 gramů, s příslušenstvím pak 493 gramů. Elektronický hledáček má malou 0,2" úhlopříčku a velmi nízké rozlišení 202.000 bodů, které jej pasuje na téměř nevyužitelný doplněk stejně jako u většiny konkurence. 3,0" LCD displej má střední rozlišení 460.000 bodů (320×480 pixelů). Podporovány jsou karty SD, SDHC a SDXC, vnitřní paměť má kapacitu 70 MB. K dispozici je mini HDMI rozhraní. Li-Ion akumulátor s napětím 7,2 V a kapacitou 895 mAh má vydržet na pořízení 450 snímků dle standardů CIPA. K fotoaparátu je dodáván software PHOTOfunSTUDIO 8.3 AE. Prodej začne od září za doporučenou cenu okolo 9000 Kč s DPH.

Zdroj: www.panasonic.net
Nejnovější články
Doporučené fotoaparáty: červen 2019 Doporučené fotoaparáty: červen 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Dnes, návod, Milan Šurkala49 komentářů
Canon vysvětlil, proč lze dělat lepší objektivy pro CSC než pro DSLR Canon vysvětlil, proč lze dělat lepší objektivy pro CSC než pro DSLR
Společnost Canon zveřejnila video, ve kterém vysvětluje, proč mohou mít CSC fotoaparáty snáze opticky kvalitnější objektivy než digitální zrcadlovky při menších rozměrech. Vše závisí na vzdálenosti senzoru od objektivu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Fotograf v Texasu prohrál soud, univerzita "může" porušit copyright Fotograf v Texasu prohrál soud, univerzita "může" porušit copyright
Americké soudnictví je často terčem vtipů, neboť v této zemi netušených soudních možností lze žalovat snad naprosto všechno. Poslední případ z Texasu pak ukázal, že může být dokonce legální porušovat copyright.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
MS Optics představuje 50mm F1.5 a 50mm F1.0 MS Optics představuje 50mm F1.5 a 50mm F1.0
Nezávislý výrobce objektivů MS Optics představuje dvě nové světelné padesátky pro M-Mount. Máme zde Vario Prasma 50mm F1.5 s optickým návrhem Plasmat a pak supersvětelný model ISM 50mm F1.0.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Vědci vyvinuli algoritmus pro korekci zploštělých hlav v rozích Vědci vyvinuli algoritmus pro korekci zploštělých hlav v rozích
Širokoúhlé objektivy nepříjemně zplošťují hlavy v rozích obrazu. Stávající metody pro korekci sice vylepšují vzhled lidských tváří, ale vnáší zase jiné artefakty. Nová metoda společnosti Google a vědců z MIT má toto vyřešit.
16.6.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře