Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic Lumix G9: skutečně výborný

28.2.2018, Milan Šurkala, recenze
Panasonic nedávno představil nový CSC fotoaparát Lumix G9. Jde v podstatě o takovou vlajkovou loď mířenou více pro fotografy než video, pro které je tu GH5. Máme tu např. 80MPx multiexpoziční režim.
Do dnešního testu jsme vzali nový CSC fotoaparát Panasonic Lumix G9, který je postaven těsně pod vlajkovou loď Lumix GH5 (a GH5s) a je v podstatě jakýmsi vrcholem pro fotografy. Ubírá totiž na video funkcích, ale přidává na těch fotografických. Pokud tedy pro někoho nejsou důležité záležitosti kolem videa, pro toho může být Lumix G9 zajímavější volbou. Nabídne 20MPx 4/3" čip, který nově díky mechanismu mechanické stabilizace umí multiexpozici pro tvorbu detailnějších snímků s rozlišením 40 nebo dokonce 80 megapixelů.
 
Další novinkou je sekvenční snímání s rychlostí 20 fps a 60 fps v plném rozlišení. Jeho duální stabilizace slibuje až neuvěřitelný 6,5EV účinek a stále je zde schopnost natáčet DCI 4K video při 60p a zpomalené Full HD až při 180 fps. Také je tu obrovský OLED hledáček, takže fotoaparát vypadá rozhodně velmi slibně. Následující řádky a kapitoly ukážou, jak je tomu ve skutečnosti.
 
 

Recenze Panasonic Lumix G9



Videorecenze fotoaparátu Panasonic Lumix G9 s ukázkami ovládání a testovacími Full HD videosekvencemi.
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků

 
Nový Panasonic Lumix G9 rozhodně není malinkým fotoaparátem. Snaží se být ideální volbou pro fotografy, kteří upřednostňují dobrou ergonomii ovládání, takže má větší grip a nabídne solidní úchop. Nechybí třeba ani takové detaily jako je stavový displej. Zpracování je velmi dobré a potěší odolná konstrukce, takže se nemusíte bát vzít fotoaparát i do horších povětrnostních podmínek.
 
Panasonic Lumix G9 celkový pohled
 
Nejprve si ale představíme objektiv, se kterým budeme fotoaparát testovat. Je jím Leica DC Vario-Elmarit 12-60mm 1:2.8-4.0 ASPH. Jde o příjemně univerzální objektiv s 5× optickým zoomem v přepočteném rozsahu od širokoúhlých 24 mm po maximálních 120 mm a solidní světelností F2,8-4,0. Nabídne velmi hladký chod zoomovacího prstence, což se hodí u videa a podobně je tomu i u zaostřovacího kroužku. Ten jde dostatečně ztuha, přitom však naprosto hladce.
 
Panasonic Lumix G9 s Leicou 12-60mm
 
Za bajonetem se skrývá 4/3" Live MOS čip s efektivním rozlišením 20 megapixelů. Z tohoto pohledu nalevo vidíte dvě programovatelná tlačítka, jimž můžete vybrat téměř libovolnou funkčnost. Na druhé straně je tlačítko pro odjištění objektivu a dole ještě velmi tuhá páčka Fn, která je rovněž programovatelná pro funkce, které mohou mít dvě možnosti zapnuto/vypnuto. Může jít např. o tichý režim, samospoušť nebo vypnutí a zapnutí RAWu. Dále tu ještě nahoře vidíme synchronizační port pro blesk.
Panasonic Lumix G9 senzor
 
Horní strana ukazuje tloušťku přístroje a velikost gripu. Všimněte si, že fotoaparát nemá interní blesk. Patrně je zde chladič fotoaparátu podobně jako u GH5, která byla řešena stejně kvůli nutnosti chlazení u 4K/60p videa.
 
Panasonic Lumix G9 horní strana
 
Panasonic chválím za to, že kolečko fotografických režimů má pojistku, kterou si fotograf může nechat zapnutou nebo vypnutou. Pokud ji chce využít, stiskem odjistí a zajistí kolečko a kdo nechce, může jej nechat pořád odemčené. Kolečko jde rozumně ztuha, takže nechtěné otočení moc nehrozí. Pod kolečkem je páčka pro zapnutí sekvenčního snímání, samospouště nebo např. 6K Photo režimu.
 
Panasonic Lumix G9 PASM kolečko
 
Pod gumovou krytkou tu najdete zdířku pro externí mikrofon. U hledáčku je pak vidět malé kolečko pro jeho dioptrickou korekci.
 
Panasonic Lumix G9 externí mikrofon
 
Jak už se u profesionálnějších přístrojů sluší, najdete tu stavový displej, který si lze podsvítit (páčkou, která zapíná fotoaparát). Vpravo je neoznačené kolečko, které může mít různé funkce, nejčastěji pak slouží k nastavování expozičních parametrů. Dá se ale použít např. i v menu nabídkách pro rychlé prolézání jednotlivých stránek. Červené tlačítko umožňuje zahájit natáčení videa, je ale dost vzadu a hodně špatně se ovládá (musíte si vytočit prst dost dozadu). Není to tak špatné jako u mnoha fotoaparátů Sony, ale nějakou dobu potrvá, než si zvyknete. Prodleva je zhruba 0,4 sekundy pro zahájení natáčení a asi 0,3 sekundy pro ukončení.
 
Následují zde tři tlačítka pro úpravu vyvážení bílé, ISO citlivosti a korekce expozice. Další roller je ovladač pro expoziční hodnoty (lze konfigurovat v menu) a také se jím lze pohybovat v menu nabídkách. Vepředu je pak páčka pro zapnutí a vypnutí přístroje, umožňuje také podsvítit stavový displej.
 
Tentokrát výjimečně strávím více času u tlačítka spouště, protože to je při prvním seznámení velmi nepříjemné. Je totiž extrémně citlivé, a to opravdu nepřeháním. Rozhodně vám zabere pár dní naučit se být na spoušti tak jemní, abyste jen namáčkli a nevyfotili snímek. Není to chyba kusu, neboť podle diskuzí na internetu jsem zjistil, že jde o obecnou vlastnost Lumixu G9. Ano, máte pak pocit, že je fotoaparát strašně rychlý, neboť fotí pocitově snad ještě dříve, než na zmáčknutí spouště vůbec pomyslíte, nicméně nemuselo to být až tak přehnané. Po pár dnech si ale zvyknete a bude vše v pořádku.
 
Panasonic Lumix G9 stavový displej
 
Fotoaparát má plně polohovatelný displej s 3,0" úhlopříčkou a rozlišením 1,04 milionu bodů (720×480 RGB pixelů). K tomu nelze nic namítat. Obraz má pěkný, krásně ostrý a navíc je dotykový. Ovládání pomocí dotyku má navíc Panasonic zmáknuté opravdu slušně. Nad displejem vlevo je pak tlačítko pro vstup do režimu prohlížení a programovatelné funkční tlačítko (ve výchozím stavu upravuje přepínání hledáčku a displeje).
 
OLED hledáček má obrovské 0,83× přepočtené zvětšení (1,66× reálné) a je tak ještě větší než u GH5. Nedal bych za to ruku do ohně, pokud se však nepletu, jde aktuálně s papírově nemalým náskokem o největší hledáček na trhu. Je opravdu hodně velký, a i když nemám pocit, že by byl až o tolik větší než 0,7× hledáčky, je to opravdu paráda. Rozlišení 3,68 milionu bodů (1280×960 pixelů) je také nadprůměr. Za slabého světla pochopitelně roste expoziční čas a obraz se v hledáčku pohybově rozmazává, ale ve většině situací je krásně plynulý.
 
Panasonic Lumix G9 výklopný displej
 
Napravo od hledáčku je joystick pro okamžité polohování zaostřovacího bodu (může ale také spouštět menu dle nastavení). Vedle je páčka pro přepínání zaostřovacích režimů, která jde docela ztuha). Funkci AF/AE Lock tlačítka lze pochopitelně také konfigurovat a totéž platí i o další funkční tlačítko Fn1.
 
Panasonic Lumix G9 zadní strana
 
Otočný čtyřsměrný volič může mít rovněž natavenu nějakou funkci. Osobně jsem si sem dal korekci expozice, která tak byla mnohem rychleji k dispozici. Prostřední tlačítko vás pak dostane do hlavního menu. Fn2 je další konfigurovatelné funkční tlačítko, ve výchozím stavu spouští quick menu, případně maže fotky. To může být přednastavené, ale také si jej může vyskládat sami. Nakonec tu máme ještě DISP pro úpravu zobrazení. Pod krytkou jsou pak dva sloty pro SDHC/SDXC karty, podporováno je dokonce i UHS-II rozhraní.
 
Panasonic Lumix G9 paměťová karta
 
Pod gumovými krytkami vidíte port pro sluchátka, dále klasický velký HDMI port a dole ještě USB port s možností nabíjení baterie ve fotoaparátu.
 
Panasonic Lumix G9 porty
 
Z levé strany jsme si už většinu věcí představili, takže se jen podíváme rychle na přepínače na objektivu. Je tu ten na změnu autofokusu na manuální ostření a zpět a nechybí ani vypínač stabilizace. Pokud vypnete optickou stabilizaci na objektivu, vypne se i ta mechanická (se stabilizovanými objektiv je tedy k dispozici pouze duální nebo žádná).
 
Panasonic Lumix G9 levá strana
 
Na spodní straně vidíte krytku prostoru pro baterii, která je utěsněná. Má i otvor pro vstup externího napájení. Nechybí ani konektor pro připojení externího gripu a samozřejmě kovový závit pro stativ.
 
Panasonic Lumix G9 spodní strana
 
Pokud jde o baterii, Panasonic použil model DMW-BLF19E s napětím 7,2 V a kapacitou 1860 mAh (celkem 14 Wh energie).
 
Panasonic Lumix G9 baterie
 
Příslušenství je bohaté, takže tu najdete nejen fotoaparát, ale i objektiv, sluneční clonu, krytku těla, obě krytky objektivu, základní manuál, nabíječku s adaptérem a dva USB kabely (jeden klasický micro USB, druhý dvojitý micro USB).
 
Panasonic Lumix G9 příslušenství
 
Lumix G9 tedy zatím vypadá velmi slibně. Je vidět, že Panasonic myslel na fotografy a snaží se jim ovládání přístroje co nejvíce zpříjemnit (až na dva prohřešky v podobě příliš citlivé spouště a nevhodně polohovaného tlačítka pro natáčení videa). V podstatě všechno tu lze nastavit a každý si může G9 přizpůsobit k obrazu svému. Další kapitoly se budou věnovat praktickému focení s fotoaparátem.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.