www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony SAL-70400G (70-400mm F4-5,6 SSM G)

Sony SAL-70400G (70-400mm F4-5,6 SSM G)
, , recenze
Pro full frame i APS-C zrcadlovky a SLT fotoaparáty je určen telezoom objektiv Sony 70-400mm F4-5,6 SSM G. My jej dnes vyzkoušíme na obou typech těchto fotoaparátů, tedy s APS-C i full frame čipem. Jak si povede v praxi?
K oblíbeným
reklama
Dnes se budeme netradičně věnovat poměrně velkému a těžkému objektivu, telezoomu od Sony. Konkrétně jde o model SAL-70400G (70-400mm F4-5,6 SSM G), tedy o sklo z profi rodiny Sony G. Ten nabídne reálná ohniska 70-400 mm při použití na full frame fotoaparátu, 105-600 mm pak na fotoaparátech s APS-C čipem. Má tedy 5,7× optický zoom a my jej vyzkoušíme na obou typech.

 
Objektiv má velmi dobré zpracování a vzhledem k vysoké hmotnosti 1500 gramů je pochopitelné použití kovového bajonetu. Na délku má bez pár milimetrů 20 centimetrů, v průměru je to téměř 10 cm. V balení dostanete i velkou sluneční clonu s černou drsnou vrstvou na vnitřní straně, která dále snižuje odlesky světel do vnitřku objektivu. Závit pro filtry má 77mm průměr. Závit pro stativ je v zadní části objektivu, lze jej snadno odšroubovat a vyjmout.

Světelnost objektivu činí F4 až F5,6, maximální možné přiclonění je možné na F22 na nejširším a F32 na nejdelším ohnisku. Clona má 9 lamel a je elektronicky řízená z fotoaparátu. K ostření je využit SSM motor, který zajišťuje velmi tiché ostření, možnost manuálního doostření po celou dobu. Vazba je jemná a velmi přesná. S manuálním ostřením tedy není problém, jen musíte počítat s tím, že hloubka ostrosti je zejména na delších ohniscích opravdu minimální. Zoomovací prstenec musí pohybovat poměrně velkou částí objektivu, vazba je středně hladká. Zazoomovat není problém, ale pro pomalejší zoomování při videosekvencích je objektiv naprosto nevhodný.

Na těle objektivu jsou tři kulatá tlačítka, jejímž držením si uzamknete zaostření (nahrazuje tak nutnost držet namáčknutou spoušť, zamyká ostření při průběžném ostření a podobně). Nalevo nahoře je přepínač ostření mezi třemi polohami. Předně je to autofokus, dále autofokus od tří metrů dál (čímž urychlíte ostření, objektiv nemusí projíždět celý ostřící rozsah - to ale můžete provést z fotoaparátu SLT-A99V, a to dokonce nejen pro omezení nejkratší ostřící vzdálenosti, ale také té nejdelší) a pak manuální ostření. I manuální ostření lze zapnout z fotoaparátu nehledě na to, co je nastaveno na objektivu. Na horní straně je ukazatel zaostřené vzdálenosti.

Testovací platformy jsou tentokrát dvě. Protože jde o full frame objektiv, využili jsme full frame zrcadlovku Sony SLT-A99V s 24MPx CMOS snímačem (viz obrázek). Další testovací platformou byl fotoaparát Sony SLT-A77 s 24MPx APS-C čipem. Vzhledem k tomu, že Sony nemá ve full framu moc tradici (dlouhé prodlevy mezi modely a zpravidla jen jeden přístroj v prodeji - resp. dva, ale druhý jen úpravou toho prvního), bude většina zákazníků tento objektiv používat pravděpodobně s APS-C těly, takže i test na této platformě přijde jistě vhod.

Pojďme se v dalších kapitolách podívat na fotografické kvality tohoto objektivu.

Technické specifikace objektivů
Název objektivu Sony SAL-70400G (70-400mm F4-5,6 SSM G)
Optický zoom 5,7×
Rozsah ohnisek (reálný) 70 - 400 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 70 - 400 mm (105-600 mm na APS-C čipu)
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) 34° - 6°10' (23° - 4° na APS-C čipu)
Světelnost objektivu F4 - F5,6
Rozsah clony F4 - F22 (wide), F5,6 - F32 (tele)
Konstrukce 18 optických členů ve 12 skupinách (2 z ED skla)
Nejkratší ostřící vzdálenost 150 cm
Maximální zvětšení 0,27×
Počet lamel clony 9
Optická stabilizace ne
Rozměry 94,5 × 196 mm
Hmotnost 1500 gramů
Závit pro filtry 77 mm
Nejnovější články
Vědci vyvinuli algoritmus pro korekci zplošťelých hlav v rozích Vědci vyvinuli algoritmus pro korekci zplošťelých hlav v rozích
Širokoúhlé objektivy nepříjemně zplošťují hlavy v rozích obrazu. Stávající metody pro korekci sice vylepšují vzhled lidských tváří, ale vnáší zase jiné artefakty. Nová metoda společnosti Google a vědců z MIT má toto vyřešit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Velký investor by chtěl oddělit divizi senzorů od Sony Velký investor by chtěl oddělit divizi senzorů od Sony
Společnost Sony je největším výrobcem obrazových snímačů a jeden z největších investorů této společnosti by uvítal, kdyby se divize čipů od Sony úplně oddělila. To však nemusí být úplně dobrý nápad.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Adobe vyvíjí AI, která pozná falešné portréty upravené Photoshopem Adobe vyvíjí AI, která pozná falešné portréty upravené Photoshopem
Adobe Research a UC Berkeley společně vyvíjí systém umělé inteligence, jehož úkolem je rozpoznávat modifikace portrétů provedené Photoshopem a najít tak falešné portréty. Dokonce je má umět i vrátit zpátky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Fotograf na svých snímcích ztvárňuje hranici mezi dětstvím a dospělostí Fotograf na svých snímcích ztvárňuje hranici mezi dětstvím a dospělostí
Německý fotograf pracuje na nové sérii, která má za úkol na jednotlivých fotografiích zobrazovat hranici mezi dětstvím a dospělostí. Chce tím poukázat na to, co se stane s dětskými sny, až člověk vyroste. 
13.6.2019, aktualita, Kateřina Hoferková
Sony přichází s teleobjektivem FE 600mm F4 GM OSS Sony přichází s teleobjektivem FE 600mm F4 GM OSS
Druhou novinkou společnosti Sony v teleobjektivech je nový model FE 600mm F4 GM OSS (SEL600F40GM). Přináší překvapivou světelnost F4 při 600mm ohniskové vzdálenosti, což dává tušit, že půjde o obrovský a těžký objektiv.
12.6.2019, aktualita, Milan Šurkala27 komentářů