Sony získává 5 ocenění TIPA Awards 2019
9.4.2019, Milan Šurkala, aktualita
Společnosti Sony se v anketě TIPA Awards 2019 už tradičně dařilo, dostalo totiž celkově pět ocenění, čímž se stává nejúspěšnějším výrobcem. Ceny dostal kompakt, CSC fotoaparát, objektivy i paměťové karty.
Máme za sebou další ročník ankety TIPA Awards 2019. Už v tom minulém Sony získalo 6 ocenění, což stačilo na dělené první místo a letos svůj úspěch zopakovalo. S 5 oceněními se dostalo na první příčku. První cenu dostalo Sony A6400 jako nejlepší CSC pro experty. Porota ocenila 24,2MPx čip s 11fps sekvenčním snímáním a AF systém se 425 fázovými zaostřovacími body. Procesor BIONZ X pak zajišťuje velmi rychlé ostření za 0,02 sekundy včetně využití umělé inteligence a máme tu i podporu rozšířené citlivosti do ISO 102400 (i když osobně nevím, k čemu je to užitečné). Líbil se i o 180° výklopný displej a XGA OLED hledáček.
Dále tu máme nejlepší pevný objektiv pro CSC. Tím se stal Sony FE 135mm F1.8 GM. Zde se hovořilo o 11lamelové cloně a krásném bokehu, také byla zmíněná optická konstrukce se 13 členy včetně Super ED, ED a XA členů. Objektiv má až čtyři zaostřovací lineární motorky a nastavitelná tlačítka pro ovládání autofokusu.
Nejlepším profesionálním CSC objektivem se pro letošek stal Sony FE 400mm F2.8 GM OSS. Zde se hovořilo o silných XD zaostřovacích motorcích, které zvládají rychle a tiše pohybovat velkými optickými členy tohoto teleobjektivu. Máme tu tři fluoritové členy pro minimalizaci chromatické aberace a objektiv podává velmi dobré optické výkony i s použitím telekonvertorů. Zajímavostí je také nízká hmotnost pod 2,9 kg.
Další ocenění putuje na adresu nejlepšího ultrazoomu. Ten se tentokrát nechlubí zrovna velkým zoomem, ale velkým čipem, neboť titul dostal Sony Cyber-shot RX100 VI. Má 20,1MPx Exmor RS CMOS senzor s integrovanou pamětí DRAM, je tu objektiv Zeiss s rozsahem 24-200mm a optická stabilizace obrazu, která nabízí 4EV účinek. Líbil se rychlý autofokus s ostřením za 0,03 sekundy a 315 zaostřovacích fázových bodů na čipu. Dobré je i průběžné zaostřování včetně rozpoznání očí. Další zajímavostí je sekvenční snímání s 24 fps a 4K video včetně podpory záznamu v S-Gamut a S-log3.
Jako poslední tu máme nejlepší paměťové zařízení, kterým se stávají SD karty Sony Tough SF-G. Jejich výroba probíhá lisováním, jsou odolné vůči prachu, vodě a špíně, jsou také výrazně odolnější vůči ohnutí než běžné SD karty. Nemají pojistku proti zápisu, což dále zvyšuje odolnost a chlubit se mohou vysokými rychlostmi čtení (300 MB/s) i zápisu (299 MB/s). Podporují tak i standard Video Class 90.
Zdroj: tipa.com