Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Toshiba T4K82, čip s 240fps Full HD videosekvencemi

21.2.2014, Milan Šurkala, aktualita
Toshiba skutečně uvedla snímací čip pro mobilní telefony, který dokáže natáčet Full HD videosekvence se snímkovací frekvencí 240 fps a tím vytvořit zpomalené video v nevídané kvalitě. Jde o čip Toshiba T4K82.
Před měsícem jsme vás informovali, že společnost Toshiba chystá snímací čip pro mobilní telefony, který zvládne Full HD video při 240 snímcích za sekundu. Nyní se tak stalo, byl uveden nový snímač Toshiba T4K82. Tento CMOS senzor s BSI technologií má malou 1/3,07" úhlopříčku a rozlišení 13 megapixelů (efektivně 4208×3120 pixelů). Pixely tak mají velikost pouhých 1,12 mikrometru.


Toshiba T4K82


Sekvenční snímání v plném rozlišení a 4K2K video je k dispozici při 30 snímcích za sekundu. Full HD (1920×1080 pixelů) a HD (1280×720 pixelů) videosekvence jsou k dispozici buď při 120 progresivních nebo 240 prokládaných snímcích za sekundu. WVGA a VGA rozlišení zvládne dokonce při 240 progresivních nebo 480 prokládaných snímcích za sekundu. Rozlišení QVGA zvládne dokonce 900 fps.


Toshiba Bright Mode pixel binning


Ke zvýšení snímkovací frekvence slouží několik technologií. Protože vysoká frekvence snímání vyžaduje krátký expoziční čas, je potřeba zajistit dostatečnou expozici, aby snímky nebyly tmavé. První technologií je pixel binning. Sečtou se tedy dva pixely, čímž se sice sníží rozlišení na polovinu, ale náboj se zvětší dvakrát. Snížení rozlišení nevadí, naopak Full HD rozlišení je stejně méně než poloviční v obou směrech, takže se alespoň nevyhazuje zbytečně polovina obrazu (každý druhý řádek).


Toshiba Bright Mode prokládaný záznam


Druhá technologie pro zvýšení rychlosti je prokládaný záznam. Sloučené řádky pomocí pixel binningu tvoří jeden výsledný řádek, další řádky se přeskočí a zaznamenává se až následující. Zbývající polovina (sudé řádky) se začnou zpracovávat až v polovině expozice těch lichých.


Toshiba Bright Mode prokládaný záznam 2


Krásně je to vidět zde na obrázku. Lichý červený řádek se začne zpracovávat a v polovině expozice naběhne snímání modrého sudého. Lichý ale pokračuje dál až do poloviny expozice sudého. Při snímkovací frekvenci 240 fps je tak snímkovací frekvence sudých i lichých řádků jen 120 fps, ale jejich spouštění se vždy naplánuje do poloviny tohoto taktu. Pomocí algoritmů se pak výsledný obraz poskládá z lichých a sudých řádků. Nová technologie obvodů snížila spotřebu na 82 % toho, co spotřebuje T4K37 (tedy o 18 %).

Zdroj: www.semicon.toshiba.co.jp
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.