www.digimanie.cz
>
>
>
>

Toshiba chystá senzor pro mobily s Full HD 240fps videosekvencemi

Toshiba chystá senzor pro mobily s Full HD 240fps videosekvencemi
, , aktualita
Již brzy by se měla objevit nová technologie Bright Mode pro snímače smartphonů, která slibuje slow motion videosekvence v nevídané kvalitě. Měl by totiž umět natáčet Full HD videosekvence při 240 snímcích za sekundu.
K oblíbeným
reklama
Už v průběhu prvního čtvrtletí 2014 by Toshiba měla dodávat senzory vybavené novou technologií Bright Mode, která slibuje natáčení slow motion videa ve Full HD rozlišení při neuvěřitelných 240 fps. Slow motion videa jsou sice u snímacích čipů běžnou technologií, ale rozhodně ne ve Full HD rozlišení. Pro snímání videa ve 240 fps je nutné mít expoziční čas jednotlivých snímků pod hodnotou 1/240 sekundy (v progresivním režimu). Při tak krátkém expozičním čase by samozřejmě expozice snímků byla nedostatečná a videosekvence by byly tmavé.

Toshiba však využila několika fíglů, jak tuto expozici dostatečně zesílit. Prvním řešením je použití prokládaného záznamu místo progresivního. Každý druhý řádek se snímá ve dvakrát delším čase (tedy při 120 fps) a jednotlivé řádky jdou na přeskáčku, aby bylo zachováno vysoké snímkovací frekvence. Nejprve se tedy snímají liché řádky, v polovině jejich expozice nastoupí snímání sudých řádků a snímání lichých řádků se dokončí právě v polovině expozice těch sudých. A tak to pokračuje dál. Jinak řečeno, liché i sudé řádky běží při 120 fps, nicméně spuštění záznamu lichých řádků je vždy v momentě, kdy je snímání těch sudých v polovině (tedy počátky expozic jakýchkoli snímků běží při 240 fps). Tyto expozice se pak složí dohromady.
klikněte pro zvětšeníNicméně i 120 fps ve Full HD by bylo na dnešní technologie moc, a tak se používá ještě jeden fígl, a to je pixel binning, neboli slučování pixelů. To znamená, že expozice pixelů je sice slabá, ale sloučí se dva sousední pixely do sebe, což zvýší množství zaznamenaného světla na dvojnásobek (expozice jednotlivého pixelu tedy může běžet s krátkým expozičním časem - sloučení tento nedostatek dožene). Díky těmto technologiím je jas pixelu čtyřikrát jasnější než při běžném snímání a je tedy možné naopak dosáhnout čtyřikrát vyšší rychlosti.

Zdroj: www.photographyblog.com, www.semicon.toshiba.co.jp
Nejnovější články
Na Photokině 2020 nebude Nikon, Leica ani Olympus Na Photokině 2020 nebude Nikon, Leica ani Olympus
Tradiční veletrh s fotoaparáty a fotografickou technikou Photokina, bude v příštím roce 2020 poznamenán překvapivými absencemi. Svou neúčast už potvrdila společnost Leica, Nikon a také i Olympus.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
SLR Magic představuje levné cine objektivy pro MFT SLR Magic představuje levné cine objektivy pro MFT
Společnost SLR Magic si pro kameramany s Micro Four Thirds systémem připravila dvojici nových video objektivů (tzv. cine) řady MicroPrime. Jde o světelná skla MicroPrime 21mm T1.6 a 50mm T1.4.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Doporučené fotoaparáty: září 2019 Doporučené fotoaparáty: září 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Dnes, návod, Milan Šurkala54 komentářů
Zoner Photo Studio X v podzimní aktualizaci: nejen lepší správa barev Zoner Photo Studio X v podzimní aktualizaci: nejen lepší správa barev
Dnes byla vydána další pravidelná aktualizace oblíbeného Zoner Photo Studia X. Přináší např. kompletně přepracovanou správu barev, kombinovatelné presety pro export, rychlé náhledy i nové koláže a kalendáře.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Kodak uvádí odolný Pixpro WPZ2 a ultrazoom AZ1000 Kodak uvádí odolný Pixpro WPZ2 a ultrazoom AZ1000
Kodak uvádí do nabídky svých fotoaparátů dva nové modely. Jedním z nich je outdoorový kompakt WPZ2 se 4× optickým zoomem a rok po prvním představení se dostává do prodeje 102× ultrazoom Pixpro AZ1000.
16.9.2019, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů