www.digimanie.cz
>
>
>
>

Toshiba chystá senzor pro mobily s Full HD 240fps videosekvencemi

Toshiba chystá senzor pro mobily s Full HD 240fps videosekvencemi
, , aktualita
Již brzy by se měla objevit nová technologie Bright Mode pro snímače smartphonů, která slibuje slow motion videosekvence v nevídané kvalitě. Měl by totiž umět natáčet Full HD videosekvence při 240 snímcích za sekundu.
K oblíbeným
reklama
Už v průběhu prvního čtvrtletí 2014 by Toshiba měla dodávat senzory vybavené novou technologií Bright Mode, která slibuje natáčení slow motion videa ve Full HD rozlišení při neuvěřitelných 240 fps. Slow motion videa jsou sice u snímacích čipů běžnou technologií, ale rozhodně ne ve Full HD rozlišení. Pro snímání videa ve 240 fps je nutné mít expoziční čas jednotlivých snímků pod hodnotou 1/240 sekundy (v progresivním režimu). Při tak krátkém expozičním čase by samozřejmě expozice snímků byla nedostatečná a videosekvence by byly tmavé.

Toshiba však využila několika fíglů, jak tuto expozici dostatečně zesílit. Prvním řešením je použití prokládaného záznamu místo progresivního. Každý druhý řádek se snímá ve dvakrát delším čase (tedy při 120 fps) a jednotlivé řádky jdou na přeskáčku, aby bylo zachováno vysoké snímkovací frekvence. Nejprve se tedy snímají liché řádky, v polovině jejich expozice nastoupí snímání sudých řádků a snímání lichých řádků se dokončí právě v polovině expozice těch sudých. A tak to pokračuje dál. Jinak řečeno, liché i sudé řádky běží při 120 fps, nicméně spuštění záznamu lichých řádků je vždy v momentě, kdy je snímání těch sudých v polovině (tedy počátky expozic jakýchkoli snímků běží při 240 fps). Tyto expozice se pak složí dohromady.
klikněte pro zvětšeníNicméně i 120 fps ve Full HD by bylo na dnešní technologie moc, a tak se používá ještě jeden fígl, a to je pixel binning, neboli slučování pixelů. To znamená, že expozice pixelů je sice slabá, ale sloučí se dva sousední pixely do sebe, což zvýší množství zaznamenaného světla na dvojnásobek (expozice jednotlivého pixelu tedy může běžet s krátkým expozičním časem - sloučení tento nedostatek dožene). Díky těmto technologiím je jas pixelu čtyřikrát jasnější než při běžném snímání a je tedy možné naopak dosáhnout čtyřikrát vyšší rychlosti.

Zdroj: www.photographyblog.com, www.semicon.toshiba.co.jp
reklama
Nejnovější články
Cosina uvedla vysoce světelný Nokton 35mm F1,2 Aspherical III VM Cosina uvedla vysoce světelný Nokton 35mm F1,2 Aspherical III VM
Další velmi světelnou novinkou, kterou uvedla společnost Cosina v těchto dnech, je objektiv Nokton 35mm F1.2 Aspherical III VM. Jak už napovídá jeho název, je určen pro M-Mount, tedy např. dálkoměry Leica M.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
OmniVision OV64C: nový 64MPx 1/1,7" čip s podporou 8K videa OmniVision OV64C: nový 64MPx 1/1,7" čip s podporou 8K videa
Na trh snímačů pro mobilní telefony putuje nový model OmniVision OV64C. Nabídne velkou  úhlopříčku typu 1/1,7" a vysoké 64MPx rozlišení. Zvládne např. natáčet i 8K videosekvence nebo HDR záznam.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Ostuda reality show The Bachelor: naprosto amatérské retuše bikin Ostuda reality show The Bachelor: naprosto amatérské retuše bikin
Někdy je opravdu s podivem, co vše může být považováno za nekorektní. Seznamovací soutěž a reality show The Bachelor teď čelí posměškům za retušování bikin, které byly provedeny opravdu amatérským způsobem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Nikony Z6, Z7 a Z50 dostaly nové firmwary se spoustou nových funkcí Nikony Z6, Z7 a Z50 dostaly nové firmwary se spoustou nových funkcí
Společnost Nikon významně inovovala své aktuální CSC fotoaparáty Nikon Z6, Z7 a Z50. Dostaly nové firmwary, u Z6 a Z7 s mnoha novými funkcemi. Zapracovalo se na možnostech nastavení autofokusu i na chybách.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Leica uvedla stříbrný objektiv 75/2 a zelené limitky 28/2 a 90/2 Leica uvedla stříbrný objektiv 75/2 a zelené limitky 28/2 a 90/2
Leica uvedla na trh tři nové objektivy. Opticky nejde o žádné novinky, jde jen o rozšíření nabídky barevných variant. APO-Summicron-M 75 f/2 dostane stříbrnou verzi, Summicron-M 28 f/2 a 90 f/2 pak variantu Safari.
20.2.2020, aktualita, Milan Šurkala