reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Toshiba chystá senzor pro mobily s Full HD 240fps videosekvencemi

12.1.2014, Milan Šurkala, aktualita
Již brzy by se měla objevit nová technologie Bright Mode pro snímače smartphonů, která slibuje slow motion videosekvence v nevídané kvalitě. Měl by totiž umět natáčet Full HD videosekvence při 240 snímcích za sekundu.
Už v průběhu prvního čtvrtletí 2014 by Toshiba měla dodávat senzory vybavené novou technologií Bright Mode, která slibuje natáčení slow motion videa ve Full HD rozlišení při neuvěřitelných 240 fps. Slow motion videa jsou sice u snímacích čipů běžnou technologií, ale rozhodně ne ve Full HD rozlišení. Pro snímání videa ve 240 fps je nutné mít expoziční čas jednotlivých snímků pod hodnotou 1/240 sekundy (v progresivním režimu). Při tak krátkém expozičním čase by samozřejmě expozice snímků byla nedostatečná a videosekvence by byly tmavé.

Toshiba však využila několika fíglů, jak tuto expozici dostatečně zesílit. Prvním řešením je použití prokládaného záznamu místo progresivního. Každý druhý řádek se snímá ve dvakrát delším čase (tedy při 120 fps) a jednotlivé řádky jdou na přeskáčku, aby bylo zachováno vysoké snímkovací frekvence. Nejprve se tedy snímají liché řádky, v polovině jejich expozice nastoupí snímání sudých řádků a snímání lichých řádků se dokončí právě v polovině expozice těch sudých. A tak to pokračuje dál. Jinak řečeno, liché i sudé řádky běží při 120 fps, nicméně spuštění záznamu lichých řádků je vždy v momentě, kdy je snímání těch sudých v polovině (tedy počátky expozic jakýchkoli snímků běží při 240 fps). Tyto expozice se pak složí dohromady.
klikněte pro zvětšeníNicméně i 120 fps ve Full HD by bylo na dnešní technologie moc, a tak se používá ještě jeden fígl, a to je pixel binning, neboli slučování pixelů. To znamená, že expozice pixelů je sice slabá, ale sloučí se dva sousední pixely do sebe, což zvýší množství zaznamenaného světla na dvojnásobek (expozice jednotlivého pixelu tedy může běžet s krátkým expozičním časem - sloučení tento nedostatek dožene). Díky těmto technologiím je jas pixelu čtyřikrát jasnější než při běžném snímání a je tedy možné naopak dosáhnout čtyřikrát vyšší rychlosti.

Zdroj: www.photographyblog.com, www.semicon.toshiba.co.jp
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama