www.digimanie.cz
>
>
>
>

Zrcadla minulosti: historie Nikon DSLR

Zrcadla minulosti: historie Nikon DSLR
, , článek
Druhý díl série zabývající se časovým vývojem DSLR nás zavede do minulosti japonské firmy Nikon. Čeká nás cesta od experimentálních počátků Nikonu a NASA v oblasti digitalizace zrcadlovek, až po nejnovější modely, které můžeme nalézt na pultech obchodů.
reklama
Stejně jako v případě božstvy opředeného Canonu, jehož DSLR historii jsme si prošli v předchozím díle, se i v tomto pokračování budeme zabývat digitálně zrcadlovými přáteli. Díky mým posledním slovům z předchozího dílu už většina z vás tuší, že to bude největší rival společnosti Canon - Nikon.


Dnes se podíváme na chronologický vývoj DSLR modelů firmy Nikon
zdroj (bez nápisu): nikonusa.com

Abychom se dostali do správného rytmu, pojďme se podívat, zdali i v historii Nikonu objevíme něco stejně zajímavého, jako tomu bylo například u značení EOS, které na sobě nese každá DSLR Canonu.


Zrod Nikon Corporation


Nejprve se vrátíme hluboko do minulosti až do července roku 1917, kdy se začal rodit nový výrobce optických systémů. Tři drobné firmy podnikající v oblasti optické výroby se sloučily dohromady, aby v tomto roce položily základy nové japonské optické společnosti nazvané jako Nippon Kōgaku Kōgyō Kabushikigaisha (anglicky "Japan Optical Industries Corporation"), jejíž název zůstal nezměněný po desítky let a zpočátku se zabývala spíše výrobou binokulárů a objektivů.


Jedno z prvních log firmy Nippon Kōgaku Kōgyō Kabushikigaisha
zdroj: fotopolis.pl

Až v roce 1988 byla společnost přejmenována na Nikon Corporation. Poprvé jsme se s označením Nikon, které vzniklo sloučením části názvu společnosti Nippon gaku a napodobením značky Zeiss Ikon, mohli setkat již v roce 1946 a firma si jej rezervovala pro malé fotoaparáty. Prvně byl název Nikon použit u poválečného malého fotoaparátu Nikon I vydaného roku 1948.


Logo značky Zeiss Ikon, jejímž názvem se Nikon inspiroval
zdroj: camerapedia.org

Nyní, když víme, jak vznikla společnosti Nikon Corporation, můžeme si položit otázku: "Jak to bylo s přechodem do digitální éry?".


Mezi 35mm filmem a digitálním záznamem


Část odpovědi na otázku se skrývá v této podkapitole a je jí nefilmová analogová SLR Nikon QV-1000C. Již koncem 80. let vyrobil Nikon tento zvláštní model fotoaparátu, který měl do digitálních SLR ještě hodně daleko. Většího rozšíření se nedočkal, i když se dostal do normálního komerčního prodeje, kde se ho podle některých zdrojů prodalo kolem 100 kusů.

To, o jakou šlo kuriozitu, posuďte sami - analogová obrazová data (černobílá) z 380 000px CCD senzoru se nepřeváděla na digitální a rovnou se zapisovala na 2" micro-floppy magnetický disk (Video Floppy VF-10) s kapacitou přibližně 50 snímků. Další zajímavostí tohoto nefilmového elektronického fotoaparátu je rychlost snímání, která je skoro k neuvěření - nejvyšší rychlost, kterou uměl pořizovat snímky, byla 20/s!

Příslušenství QV-1000C tvořilo zařízení na přenos snímků QV-1010T, což byla veliká čtečka magnetických disků s malým monitorem.

Nejednalo se sice ještě o digitální fotoaparát, ale v historii vývoje digitálních SLR určitě své místo má, jelikož leží mezi neelektronickým typem záznamu na 35mm film a tím digitálním.


První prodávaná nefilmová SLR Nikonu využívající analogový záznam na floppy disk - QV-1000C
zdroj: nikon.com

Na digitální záznam si musíme ještě pár let počkat a tyto roky budou ve znamení Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA).


Zrod první DSLR ve vesmíru aneb spolupráce Nikon & NASA


Počátky digitální éry japonské firmy Nikon spadají právě do oblasti spolupráce s NASA. Rostoucí popularita fotoaparátů Nikon ve Spojených státech amerických znamenala, že si jej NASA zvolila v 60. letech na vývoj kinofilmového fotoaparátu pro kosmický výzkum.


Vzájemná spolupráce Nikonu a NASA hrála důležitou roli v období digitalizace zrcadlovek

Spolupráce započala modelem Nikon Photomic FTN neboli Nikon F vybavený hledáčkem Photomic FTN s TTL měřením expozice, který byl speciálně upraven ve spolupráci s NASA a ta ho použila jako první filmovou SLR Nikonu ve vesmíru v červenci 1971 při misi na Měsíc - Apollo 15.


První SLR Nikonu ve vesmíru - NASA Nikon Photomic FTN
zdroj: mir.com

Další "vesmírný" fotoaparát z řady výzkumných modelů NASA byl založený na těle F4 a poprvé spojuje Nikon s digitalizovanou SLR. Do vesmíru se digitalizovaný Nikon F4 vydal v září 1991 při misi STS-48 na raketoplánu Discovery. Tento fotoaparát můžete najít ještě pod označením Electronic Still Camera (ECS), což bylo obecné pojmenování používané v NASA pro většinu digitálních kosmických fotoaparátů.


Posádka raketoplánu Discovery, která jako první mohla v roce 1991 používat digitalizovaný Nikon F4
zdroj: Wikipedie

Standardní tělo analogové zrcadlovky Nikon F4 bylo upraveno na digitální umístěním 1Mpx monochromatického (černobílého) CCD, který byl zakomponován v rovině filmu. Snímač nesl označení Loral CCD a byl tvořen polem 1024 x 1024 px. Fotografie se digitalizovaly pomocí A/D převodníku a ukládaly se na klasický pevný disk (HDD).


První DSLR postavená agenturou NASA na těle Nikon F4
zdroj: nikonweb.com


Katalogový list NASA s fotografií Nikonu F4 včetně lesknoucího se 1Mpx Loral CCD
zdroj: photo.net

Většina DSLR Nikonu slouží k dokumentování činností, jako jsou kontroly a údržba vybavení. NASA doposud pořídila vybavením Nikon ve vesmíru přes 700 000 fotografií a na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se používá ještě přibližně 15 různých objektivů z dílny Nikonu značených jako Nikkor. Zbývá jen dodat, že spolupráce Nikonu a NASA trvá dodnes.


NASA používá DSLR Nikonu ve vesmíru dodnes (na obrázku model D2X)
zdroj: technologically.net

Tím jsme se dostali ke kořenům digitalizace SLR a nyní nás čeká kapitola, kde navážeme na historii DSLR Nikonu, kterou započala agentura NASA v již zmíněném roce 1991...
Nejnovější články
Panasonic ukázal full frame S1 a S1R se 4K60p i Dual IS Panasonic ukázal full frame S1 a S1R se 4K60p i Dual IS
Jak se očekávalo, tak se i stalo. Panasonic ukázal na Photokině nové full frame CSC fotoaparáty. Jde o modely Lumix S1 a S1R. Panasonic nenechal nic náhodě a přinesl např. duální stabilizaci, 4K 60p video i dva sloty pro paměťové karty.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Irix uvedl makro objektiv 150mm f/2.8 1:1 Macro Irix uvedl makro objektiv 150mm f/2.8 1:1 Macro
Vedle širokoúhlých 11mm a15mm objektivů bude Irix nově vyrábět i jeden makro objektiv. Půjde o model 150mm f/2.8 1:1 Macro v nové řadě Dragonfly. Těšit se lze na podporu důležitých full frame systémů zrcadlovek.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Venus Optics představil spoustu nových objektivů Laowa Venus Optics představil spoustu nových objektivů Laowa
Společnost Venus Optics představila obrovské množství nových objektivů Laowa. Najdete zde objektivy pro Micro Four Thirds, a to ať už klasické světelné objektivy nebo 210° rybí oko, nechybí ani full frame zoom pro Sony.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Video stativy Manfrotto CF Twin s vyšší tuhostí Video stativy Manfrotto CF Twin s vyšší tuhostí
Společnost Manfrotto představila nové stativy určené pro natáčení videa, které se vyznačují jedním nepříliš obvyklým řešením. Mají totiž dvojité nohy. Slibují větší tuhost a jsou vyrobeny z uhlíkových vláken.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Tokina uvedla světelný objektiv Opera 50mm F1.4 FF Tokina uvedla světelný objektiv Opera 50mm F1.4 FF
Po půl roce od oznámení vývoje nového objektivu Tokina Opera 50mm F1.4 FF se objevuje jeho finální verze. Ta bude mít i ultrazvukový zaostřovací motorek, takže nebudete muset ostřit výhradně ručně.
Včera, aktualita, Milan Šurkala