Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nokia 808 PureView: mobilní zrcadlovkobijec

31.7.2012, Milan Šurkala, recenze
Vyzkoušeli jsme pecku dnešního fotomobilového nebe, Nokii 808 PureView. Je vybavena obrovským 1/1,2" snímačem s rozlišením 41 megapixelů a díky tomu téměř bezeztrátovým zoomem. Bude fotit lépe než kompakty? A bude lepší než zrcadlovky?
Nokia se svým modelem 808 PureView hodně překvapila a rozdělila veřejnost na dva tábory. Ty, kteří ji považují za naprostou šílenost (operační systém Symbian, 41MPx fotoaparát, vysoká cena) a na ty, kteří ji považují za naprostý skvost. Jen občas se najde i někdo mezi tím. Většina negativních připomínek na fotoaparát a jeho vysoké rozlišení nicméně vychází z toho, že veřejnost nepochopila, o co se tu Nokia vůbec snažila. Nokia 808 PureView je totiž 5MPx fotomobil, nikoli 41MPx. Jen k zisku oněch pěti megapixelů využívá mnohem vyšší rozlišení na čipu.

Nokia 808 PureView
 
 

PureView aneb co to vlastně je?


Dnešní recenzi tak začneme nejprve trochou teorie. Co to je vlastně PureView a proč má 5MPx fotomobil 41MPx čip? U normálních fotoaparátů a mobilů funguje digitální zoom tak, že máte řekněme 5MPx čip, a když zazoomujete např. na 3× zoom, používá se výřez pouhých 550 tisíc pixelů (0,55 MPx)! Z 1/3,2" čipu mobilu se tak využije jen plocha 1/9,6" a ta se následně interpoluje na 5 megapixelů. Vy tak sice dostanete 5MPx fotku, ale ta má sotva půl megapixelu detailů (reálně ještě mnohem méně).

Nokia na to šlo z opačného konce. PureView nikdy nezvětšuje z menšího rozlišení na větší, ale i při největším zoomu dává vždy alespoň jeden pixel z čipu na jeden pixel výsledné fotky. Nikde tu nemáte interpolaci digitálním zoomem, maximálně tak Bayerovu interpolaci, kterou používá drtivá většina snímačů s výjimkou Foveonu X3 od Sigmy. Pokud tedy zanedbáme Bayera (který se používá u všech fotomobilů), nikdy se neinterpoluje. Zde je místo digitální zoomu spíše digitální "odzoom".

Snímač má velikou 1/1,2" úhlopříčku (zhruba něco kolem 10,4×7,8 mm), což překonává téměř všechny kompakty včetně profi verzí. Výjimek s většími čipy je skutečně velmi málo. Snímač má velmi vysoké rozlišení 41 megapixelů (7728×5368 pixelů), což dává pixelovou hustotu cca 50 MPx/cm2 srovnatelnou zhruba s 1/2,3" čipem o rozlišení 14 megapixelů. Pokud tedy od 41MPx čipu čekáte příšerný šum, tak brzděte, protože nemá moc důvodů být větší než u běžného kompaktu.

Nokia 808 PureView má ale výhodu ve vyšším rozlišení. Najdete tu tedy zhruba 20 milionů zelených, 10 milionů červených a 10 milionů modrých pixelů, zatímco u 14MPx kompaktu je to jen 7 milionů u zelených a pak po 3,5 milionech u modrých a červených. Tam, kde u běžného kompaktu máte pole čtyř pixelů (2 zelené, jeden červený a jeden modrý), tam má Nokia 808 PureView stejně velkých pixelů rovnou 12 (6 zelených, 3 modré a 3 červené). Je jasné, že ze tří pixelů, byť stejně šumících, získáte podstatně méně zašuměnou informaci. Této metodě se říká over-sampling (přesamplování). V podstatě není potřeba ani Bayerovy interpolace, protože na vytvoření jednoho pixelu máte k dispozici několik pixelů každé barvy a v podstatě se tak blíží svým charakterem snímačům Foveon.





Fotomobil podporuje dva poměry stran. Hlavní je tu širokoúhlý formát 16:9, který se snaží vytěžit co největší šířku čipu. Rozlišení snímku je tak 7728×4354 pixelů (34 MPx). U formátu 4:3 se naopak snaží vytěžit co největší výšku a rozlišení činí 7152×5368 pixelů (38 MPx). Co se tedy děje, když chceme vyfotit snímek s rozlišením 5 MPx na nejširším ohnisku (při formátu 4:3)? Jednoduše se vyfotí oněch 38 megapixelů a zmenší se na rozlišení 5 MPx. Na každý pixel v 5MPx fotce tak připadne 7,6 pixelů ze snímku na čipu.

Abychom tu neblbnuli s desetinnými čísly, zaokrouhleme to na 8 (stejně tak to udává Nokia). To znamená 4 zelené, 2 červené a 2 modré pixely. Zatímco u běžného 5MPx fotomobilu byste zde měli jen jednu jedinou hodnotu (ze stejně velkého pixelu) a zbylé dvě barvy byste museli dopočítat Bayerovou interpolací, zde máte pro stejný výsledný pixel (v 5MPx fotografii) rovnou všechny tři barvy. Bayerova interpolace v podstatě není nutná a co je ještě lepší, každá z těchto barev je tu dokonce dvakrát, zelená čtyřikrát. Tím navíc ještě krásně snížíte šum.

Když zazoomujete, v podstatě jen zmenšujete výřez. Na 2× zoomu se už nebude používat 38MPx výřez, ale jen 9,5MPx. I tak máte na každý pixel ve výsledném 5MPx snímku data přibližně ze dvou pixelů. Celkově tedy můžete dosáhnout zhruba 2,75× zoom (odmocnina z 38/5). Tehdy ze snímače vyřežete stejných 5 megapixelů jako jakýkoli jiný 5MPx fotomobil a budete muset použít Bayerovu interpolaci. V tento okamžik používáte zhruba 1/3,3" výřez z čipu. Uvědomte si ale tuto hlavní věc. Teprve nyní máte stejnou kvalitu jako obyčejný fotomobil, ale na rozdíl od něj máte fotku s 2,75× zoomem! Teprve s takto velkým přiblížením dostáváte takovou kvalitu, jako běžný fotomobil bez zoomu (teoreticky!, v praxi je díky slabšímu odšumování u PureView ještě lepší). Jakmile s PureView odzoomujete, používáte větší rozlišení z čipu, na tvorbu jednoho pixelu ve výsledné fotce se tak použije více pixelů z čipu a kvalita snímku roste.





Jak už bylo řečeno, pokud bychom chtěli 2,75× zoom po Nokii 808 PureView při 5 megapixelech, vyfotíme 5 megapixelů na čipu a provedeme pouze Bayerovu interpolaci. Pokud bychom chtěli 2,75× zoom po běžném 5MPx fotomobilu, museli bychom použít digitální zoom, vyfotit jen cca 0,66MPx výřez, na něm provést Bayerovu interpolaci a ten zvětšit další interpolací digitálního zoomu na 5 megapixelů.

Těm přemýšlivějším z vás ale jistě neuniklo to, že tato metoda se u digitálních fotoaparátů v trochu jiné podobě používá už léta a známe ji jako rozšířený optický zoom. Pokud u jakéhokoli fotoaparátu navolíte nižší rozlišení než je to maximální, v podstatě používáte podobný způsob rozšiřování zoomu a skládání pixelů z většího množství na nižší. Přesto ale nelze říci, že řešení Nokie je totéž. Jednak používá inteligentní režimy skládání pixelů, jednak v podstatě i marketingově počítá s tím, že jde o 5MPx fotomobil a ne 41MPx. Naopak kompakt vám všichni budou prezentovat jak 16MPx fotoaparát a nikoli jako třeba 3MPx. Jde to vidět i ve všech fotografických režimech, které zásadně fotí do 5MPx rozlišení, a abyste vyfotili 38MPx nebo 34MPx snímek v plném rozlišení, musíte použít speciální manuální režim.

Nokia 808 PureView jednoduše i při maximálním zoomu používá standardní rozlišení své třídy a standardní velikost čipu (zhruba 5 MPx při 1/3,3" ploše). Kdyby PureView chtěl zavést nějaký výrobce kompaktů v té podobě jako má Nokia, musel by místo 1/2,3" čipu použít zhruba 1,2" senzor, jeho rozlišení by muselo být asi 120 megapixelů a především by objektiv musel umět vykreslit obraz na tak velký čip. Teprve za takové podmínky by při maximálním zoomu využíval plochu čipu i rozlišení typické pro svou třídu. Další výhodou PureView je to, že na rozdíl od optického zoomu se při zoomování nezhoršuje světelnost a činí F2,4 v celém rozsahu. U 5Mpx fotografií tak máte rozsah ohnisek přibližně 28 až 78 milimetrů při konstantní světelnosti F2,4. Jen pro srovnání, u běžných kompaktů se 3× nbo 4× zoomem by tento rozsah byl pokryt asi se světelností F3,2 - F5,0.

V manuálním režimu je nicméně možno použít i rozlišení 8 megapixelů, pak se maximální zoom zmenší jen na cca 2,15 až 2,2×. Naopak použití rozlišení 3 megapixely vám dá až 3,55× zoom. To, že zoom je zde bezeztrátový, tedy už z logiky věci není pravda, protože se snižuje počet slučovaných pixelů. Je ale pravda to, že zde není jakákoli ztráta daná typickou interpolací digitálním zoomem. Na kvalitu snímků se podíváme v recenzi a uvidíme, jak moc "bezeztrátový" tedy tento zoom vlastně bude.

PureView je tedy na jednu stranu stará známá věc používaná už roky, na druhou ji ale Nokia vylepšuje použitím velkého čipu a vysokého rozlišení, který ji posouvá do role nadmíru zajímavé technologie.


Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Po teorii ale pojďme konečně k praxi. Když Nokii 808 PureView vybalíte a srovnáte např. se starší Nokií N8, kterou využíváme v pravidelných článcích o focení fotomobilem, přijde vám nový model na první pohled mnohem větší, přestože jsou rozdíly nejsou až tak obrovské. Delší je jen o centimetr, šířka a výška je jinak velmi podobná. Velký rozdíl nastává u modulu fotoaparátu. Tam už je rozdíl mnohem větší a 34 gramů navíc si také všimnete. Přestože je 808ka vyloženě plastová, působí příjemně robustním a tuhým dojmem, až mě to překvapilo. Drží se velmi dobře, spodní tlačítka jsou ale při držení jednou rukou naprosto neovladatelná.


Fotomobil Nokia 808 - základní pohled


Fotomobil je vybaven velkým 4,0" AMOLED displejem, který bych považoval za takové rozumné maximum. I tak je to už dost velký mobil. Jeho rozlišení ale činí překvapivých 640×360 pixelů, což je na smartphone v roce 2012 poněkud nízká hodnota. Na druhou stranu je nutno říct, že alespoň mně osobně to vůbec nevadilo. Displej má velmi dobré pozorovací úhly, na slunci ale klesá kontrast a obecně i za denního světla (i pod mrakem) vypadají snímky focené v protisvětle (s tmavou krajinou a světlou oblohou) jako silně podexponované. Skutečnost na počítači je přitom podstatně lepší. Na spodním řádku jsou tři spojená tlačítka. Prvním zeleným se volá, druhým se může odemykat mobil, jinak se jím dostáváte na hlavní stránku nebo spouští hlavní menu a třetí ukončuje hovor, případně aplikaci.

Na pravé straně je tlačítko spouště, kterým se také spouští samotná aplikace fotoaparátu. Namáčknutí je velmi jemné, domáčknutí ale vyžaduje poněkud silnější stisk. V některých případech je tak jednodušší řešit spoušť dotykem na displej. Následuje trochu tužší posuvné tlačítko pro odemykání přístroje. Jako poslední je tu kolébka zoomu, kdy se zoomuje páčkou nalevo a nikoli napravo. Zvětšování náhledů snímků při prohlížení už musíte řešit pomocí roztažení prstů na displeji


Fotomobil Nokia 808 - boční pohled


Na přídi je zdířka pro sluchátka, USB kabel a nechybí ani HDMI port.


Fotomobil Nokia 808 - konektory


Zadní kryt se dá pochopitelně vyklopit, stačí jej jen prstem nadzvednout. Poprvé to jde docela ztuha, ale dá se předpokládat, že s každým otevřením to půjde snáz a snáz. Nás ale bude hlavně zajímat modul s fotoaparátem. Kvůli němu má fotomobil tloušťku téměř 1,8 centimetru.


Fotomobil Nokia 808 - spodní strana


Objektiv pochází z dílen Carl Zeiss a rozhodně nejde o žádného chudáčka. Jeho reálné ohnisko má velmi dlouhých 8,02 mm (u fotomobilů je obvyklá hodnota spíše mezi 4 až 5 milimetry). Díky velkému čipu má po přepočtu širokoúhlé ohnisko 28 milimetrů (26mm při 16:9). O zoomu jsme už mluvili v předchozí kapitole, takže jen připomeňme, že je 2,2 až 3,55× podle rozlišení, které zvolíte. Světelnost má výbornou hodnotu F2,4 a k dispozici je i integrovaný ND filtr (s přibližně 3EV účinkem). Ten můžete vypnout, nechat na automatice nebo dokonce uživatelsky zapnout. To se vám může hodit např. při focení panningu, což je s 808 PureView opravdu možné!

Co se týče blesku, ani zde Nokia netroškařila. LED nebo xenon? Co takhle oba? Každé má totiž své výhody a nevýhody a Nokia si takto vzala výhody obou. LED blesky jsou velmi slabé pro fotografie, a proto tu máme tedy klasický xenonový blesk. Takový blesk je ale zase nepoužitelný u videosekvencí, a proto nám Nokia přidala i klasické přisvětlovací LED světlo, které slouží i jako pomocná AF dioda. Chytré. Nechybí ani mikrofon.


Fotomobil Nokia 808 - optika


V balení najdete vedle mobilu i akumulátor, USB kabel, nabíječku, headset, poutko a základní manuály.

Technické specifikace: Nokia 808 PureView
Snímací prvek
Efektivní počet pixelů 41 MPx (4:3)
Velikost snímače 1/1,2" CMOS (přibližně 10,4×7,8 mm)
Rozlišení fotografií (4:3) 7152×5368, 3264×2448, 2592×1944, 2048×1536
(16:9) 7728×4354, 3840×2160, 3072×1728, 2048×1152
Rozlišení videa 1920×1080 / 30, 25, 24 nebo 15 fps
1280×720 / 30, 25, 24 nebo 15 fps
640×360 / 30, 25, 24 nebo 15 fps
zvuk
Poměr stran 4:3, 16:9
Formát záznamu JPEG (Exif 2.2), MP4
Optika fotoaparátu
Značka Carl Zeiss
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 8,02 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 28 mm (28-60 mm při 8 MPx, 28-77 mm při 5 MPx, 28-100 mm při 3 MPx)
Světelnost objektivu F2,4
Rozsah clony F2,4 (s ND filtrem asi F6,6)
Mechanická stabilizace ne
Elektronická stabilizace ano
Digitální zoom ano (PureView)
Zaostřování
Zaostřování auto focus (jednoduchý, makro, rozpoznání obličeje, dotyková volba)
Ostřící vzdálenost neznámo
Pomocné zaostřovací světlo ano
Elektronická část
Měření expozice -
Citlivost ISO AUTO ISO, 50, 100, 200, 400, 800, 1600
Rychlost závěrky -
Expoziční režimy auto
Vyvážení bílé barvy automaticky, slunečno, oblačno, zářivka, žárovka
Scénické režimy automaticky, krajina, makro, portrét, sport, noc, noční portrét, reflektory, sníh
Samospoušť 2 s, 10 s, 30 s
Sériové snímání při držení spouště
expoziční bracketing (3 nebo 5 snímků, rozdíly expozic 1/3 EV, 2/3EV, 1EV nebo 2EV)
Vestavěný blesk - režimy automaticky, zapnuto, vypnuto, červené oči
Vestavěný blesk - dosah -
Ostatní
Operační systém Symbian Belle
Displej 4,0" AMOLED, 640×360 pixelů
Paměťové karty microSDHC
Interní paměť 16 GB
Napájení Li-Ion akumulátor BV-4D, 3,8V, 1400 mAh
Hmotnost 169 gramů
Rozměry 123,9×60,2×13,9 mm (17,95mm u modulu s fotoaparátem)
Barevné varianty černá, bílá, červená
Standardní příslušenství akumulátor, nabíječka, headset, USB kabel, příručka, poutko, manuál
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.