Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

4 ocenění TIPA 2023 pro Sony za fotoaparáty i objektivy

20.4.2023, Milan Šurkala, aktualita
4 ocenění TIPA 2023 pro Sony za fotoaparáty i objektivy
Hodně se na letošních cenách TIPA Awards 2023 dařilo společnosti Sony. Ta spolu s Canonem získala dělené první místo. V jejím případě se dostalo na dva nejlepší fotoaparáty a dva tituly získala také v kategorii objektivů.
O prvním místě Canonu na letošních cenách TIPA Awards 2023 jsme už mluvili, nicméně na první příčce nebyl sám. Čtyři ocenění získalo i Sony. Nejlepším profesionálním full frame fotoaparátem tak letos byl Sony A7R V. Tento fotoaparát má 61MPx snímač Exmor R BSI s 15EV dynamickým rozsahem, podporuje 8K video, má 8EV stabilizační systém. Vynikající je i AF se svou přesností, rychlostí a schopností sledování, kde dobrým výsledkům dopomáhá AI. Máme tu procesor Bionz XR, 10fps sekvenční snímání v plném rozlišení až pro 583 komprimovaných RAWů.
 
Sony A7R IV
 
Nejlepším fotoaparátem pro tvůrce obsahu je dle poroty letos Sony ZV-E1. Máme tu full frame snímač, funkce využívající systémy AI, je zde několik barevných uměleckých a filmových efektů. Dá se ovládat přes telefon a najdeme zde stabilizaci Dynamic Active Mode. Systém umí i inteligentně vybírat objekt zájmu a dynamicky vyřezávat adekvátní oblast z videa. Umožněno je i živé streamování přes USB. Potěší i kvalitní mikrofon a ekosystém Sony Creators' Cloud.
 
Sony ZV-E1
 
Dostáváme se k nejlepšímu standardnímu pevnému objektivu. Tím je pro letošek Sony FE 50mm F1.4 GM. Má dobrou světelnost F1,4, 11lamelovou irisovou clonu a schopnost zaostřit od 40,6 cm. Jde o objektiv řady G Master. Na jeho těle jsou dvě programovatelná tlačítka, jde o prachu a vodě odolný objektiv. Přední člen má dokonce fluorovou povrchovou úpravu. Objektiv se také vyznačuje minimálními aberacemi a zkreslením, potěší vysokou ostrostí i barevnou přesností.
 
Sony FE 50mm F1.4 GM
 
Posledním oceněným produktem je nejlepší standardní zoomovací objektiv. Tím se stal Sony FE 20-70mm F4 G. Ten je ideálním společníkem na video včetně vloggingu. Proti objektivům 24-70mm dostává užitečný širší 20mm začátek, což se hodí pro selfie videa, ale i krajinářskou fotografii. Máme tu 9lamelovou clonu, dva zaostřovací motorky XD, rychlý a tichý AF. Sony zapracovalo na minimalizaci focus breathingu, focus shiftu a dalších neduzích. Lepší video zajišťuje také aktivní mód stabilizace se zvýšeným účinkem.
 
Sony FE 20-70mm F4 G
 
Zdroj: tipa.eu


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.