Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon dostal 4 ocenění TIPA 2023 pro fotoaparáty, kameru i objektiv

19.4.2023, Milan Šurkala, aktualita
Canon dostal 4 ocenění TIPA 2023 pro fotoaparáty, kameru i objektiv
Canon letos získal dělené první místo na cenách TIPA Awards 2023. Prvenství získal ve dvou kategoriích CSC fotoaparátů, má nejlepší pevný teleobjektiv a první místo má také z kategorie profesionálních videokamer.
Letošní ceny TIPA Awards 2023 mají dva vítěze. O první místo se se čtyřmi vítězstvími dělí Canon a Sony. V případě Canonu tu máme cenu např. za nejlepší low-endový APS-C fotoaparát. Tím se stává Canon EOS R50. Podle poroty jde o přístroj, který je lehký a kompaktní, má až 15fps snímání, umí natáčet video 4K30p i slow-motion ve Full HD při 120p. Pro noční focení, makro s větší hloubkou ostrosti a další speciální režimy má funkci Advanced A+ Assist.
 
Canon EOS R50
 
Canon EOS R8 si pak odnesl titul za nejlepší pokročilý full frame fotoaparát. Určen je pro foto i video, má široký rozsah citlivostí od ISO 100 do 102400, možnost zaostřování už od -6,5 EV, v JPEGu pak vyfotí až 120 snímků rychlostí 40 fps. Full HD video zvládá při frekvenci 180 fps, máme tu i HDR PQ v 10bitové hloubce a Canon Log C. Pro dnešní moderní sociální sítě najde využití vertikální mód pro video a schopnost fungovat jako webkamera přes USB.
 
Canon EOS R8
 
Nejlepším pevným teleobjektivem je Canon RF 135mm F1.8 L IS USM. U něj se líbila světelnost F1,8 a možnost clonit až do F22 (zde připomeňme, že některé světelné objektivy končí na F16), zajímavostí je také optická stabilizace obrazu, se kterou může spolupracovat ta v těle přístrojů, což může vést až k 8EV účinku. Máme tu 9lamelovou irisovou clonu a možnost zaostřovat od 70 cm. O to se stará motorek Nano USM. Nechybí ani ovládací prstenec Control Ring a povrchové vrstvy Special Air Sphere a Super Spectra.
 
Canon RF 135mm F1.8 L IS USM
 
Nakonec tu jsou nejlepší profesionální videokamery, kterými se staly modely Canon XA70/XA75. Mají 1,0" snímač, zaostřování Dual Pixel CMOS AF, objektiv s 15× optickým zoomem a 5osou stabilizaci. Nechybí ani zabudovaný ND filtr. Kamery umí 4K30p video, ve Full HD pak končí na 50p, mají dva sloty pro karty, mini-HDMI a verze XA75 má také 3G-SDI. Podporováno je i živé streamování pomocí UVC. Pokud jde o zvuk, najdeme tu zabudované mikrofony pro 4kanálový zvuk, 3,5mm jack i 2 konektory XLR.
 
Canon XA70/XA75
 
Zdroj: tipa.eu


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.