Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon EOS R3 dostává 195fps sekvence a Full HD video při 240 fps

25.7.2022, Milan Šurkala, aktualita
Canon EOS R3 dostává 195fps sekvence a Full HD video při 240 fps
Canon uvolnil nové firmwary pro své CSC fotoaparáty EOS R3, R5 a R6. Zajímavý je především ten první, neboť přináší možnost záznamu ve 195fps sekvenčním snímání. Dovoluje také natáčet video v rozlišení Full HD při 240 fps.
Bezzrcadlovky Canonu dostaly nové verze firmwarů, které je posunují opět o něco dál. Především jde o firmware 1.2.0 pro Canon EOS R3. Novinkou je uživatelsky nastavitelné sekvenční snímání, kde můžete vybrat rychlost snímání od 30 do 195 fps pro 2 až 50 snímků. Full HD video je nyní možné natáčet i při 200 a 239,76 fps, z čehož bude profitovat zejména natáčení slow-motion videa. Fotoaparát nyní může při zaostřovacím bracketingu skládat expozice, přibyla možnost natáčet time-lapse videa. Podporovat bude také placenou funkci Cloud RAW a firmware bude umět dávkové zpracování HEIFů do JPEGů.
 
Canon EOS R3
 
Na funkční tlačítko můžete nyní vyvést i menu pro výběr poměru stran, při přenosu na FTP server lze ořezávat a měnit rozlišení přenášených snímků. Pro bezdrátový přenos je nyní k dispozici podpora certifikátů PKCS #12. Zvuk elektronické závěrky může být přehráván i při využití mechanické závěrky (nebo 1. elektronické lamele). Canon zlepšil výkon digitální stabilizace videa, umožnil upravit vypínání fotoaparátu při přehřívání a opravil několik chyb.
 
Nový firmware dostaly také CSC fotoaparáty EOS R6 a EOS R5, v obou případech jde o verzi 1.6.0. V případě firmwaru 1.6.0 pro EOS R6 tu máme možnost převádět více HEIFů na JPEGy, zlepšení digitální stabilizace videa a opravení několika chyb. Firmware 1.6.0 pro EOS R5 pak má stejná vylepšení jako EOS R6, k tomu ale navíc přidává možnost ovlivnit vypínání fotoaparátu při přehřívání stejně jako u EOS R3 (nastavení "Vysoká" umožňuje ponechat fotoaparát v provozu i tehdy, kdy už by "Standardní" volba fotoaparát vypnula, uživatel ale musí počítat s vysokou teplotou přístroje).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.